Öne Çıkanlar Uluslararası Gazeteciler ve Televizyoncular Federasyonunda İki Elazığlı Milletvekili Balık: Süreci Her Boyutu İle Tavizsiz Yönetmek İçin Gayret Ediyoruz Dualarla Anıldı Valilikten Dolandırıcılara Karşı Uyarı! YA HAFRİYAT YA MADEN

Bu haber kez okundu.

ETLİK ÖRNEK OLSUN HASTANELER AÇILSIN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın talimatıyla şehir hastanesi yapılan illerdeki kapatılan bazı hastanelerin yeniden açılacağı öğrenildi.

Elazığ Şehir Hastanesinin açılışının ardından kaderine terk edilen hastane binaları ile ilgili kurumlar arasında paylaşım yarışı devam ederken, Sağlık Bakanlığının Etlik Şehir Hastanesi'ne taşınan 4 hastanenin geri döneceği yönündeki haber Elazığ’da heyecan uyandırdı.

TEPKİLER DİKKATE ALINMAMIŞTI

Bazı illerde Şehir Hastanelerinin yapımıyla beraber devlete ait hastaneler atıl duruma düşürülerek Şehir Hastanelerinde hizmet vermeye başladı. Şehir Hastanelerinin kurulmasıyla birlikte Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere kapanan bütün hastanelere halk tarafından büyük tepkiler gösterilse de dikkate alınmadı.

2. KADEME HASTANE OLSUN TALEBİ

Özellikle Elazığ’da hizmete açılan Şehir hastanesinden sonra Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Harput Devlet hastanesinin kapatılmasına tepki gösteren Elazığlılar yetkililerden bu hastanelerin kapatılmamasını ve ikinci kademe hastaneler olarak hizmet vermelerini talep etmişlerdi.

BAZILARI KAPATILIRKEN BAZILARI KURUMLARA VERİLDİ

Vatandaşın ve STK’ların bu haklı talepleri ilgili merciiler tarafından kabul görmeyince de atıl durumda olan hastane binalarından bazıları yıkılıp bazıları da kurumlar arasında bize verilsin yarışının başlamasına neden olmuştu. 

ETLİK ÖRNEĞİ ŞEHİRDE HEYECAN YARATTI

Geçtiğimiz günlerde ulusal basına düşen bir haberle Elazığ gibi Etlik’te de yapılan Şehir Hastanelerinden dolayı kapatılan bazı hastanelerin yeniden açılacağı öğrenildi. Haberin gündeme düşmesiyle Elazığ kamuoyunda da yeni bir heyecan başladı. Etlik haberinden sonra Elazığlılar bir umut; “Etlik Hastaneleri emsal gösterilerek bizim de kapatılan hastanelerimiz yeniden açılabilir” şeklinde heyecanlarını dile getirdiler.

BU DURUM RESMİ BELGELERE GEÇTİ

Şehir Hastanesinin yapılmasıyla kapatılan Etlik’teki hastanelerin yeniden açılacağı haberi Cumhuriyet Gazetesinde yayınlandı. Cumhuriyet Gazetesinden Sarp Sağkal'ın haberine göre, Etlik’in Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme Raporu’yla da bu durum resmi belgelere geçti. Bunun üzerine pek çok hastaneden tıbbi malzeme ve eşya taşıma işlemine başlandı.

KOCA: HİÇ BİR HASTANE KAPATILMAYACAK

Bu sırada sağlık çalışanlarına da görevlerine Etlik’te devam edeceği söylendi. Hastane açılmadan bir hafta önceye kadar da onkoloji servisinden ekim ayı için kemoterapi randevusu almak isteyen hastalara, “hastane kapatılacağı için randevu verilmediği” bilgisi aktarıldı. Tepkiler üzerine Sağlık Bakanlığı geri adım attı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Etlik nedeniyle hiçbir hastanenin kapatılmayacağını açıkladı.

BİR GECEDE GERİ GETİRİLDİ

Sağlık Bakanlığı’ndan başhekimliklere, “Şehir Hastanesi’nin açılış sürecinde sağlık tesisi rollerinin yeniden belirlenmesi” başlığıyla gönderilen yazıda Sami Ulus Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Etlik Zübeyde Hanım Hastanesi ve Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi’nin “Etlik’e kısmen taşınacağı ancak hizmete devam edeceği” belirtildi. Bunun üzerine tıbbi malzemeler tekrar taşındıkları hastanelere geri getirilmeye başlandı. Onkolojideki malzemelerin de "bir gecede geri getirildiği” öğrenildi.

GÖZLER ELAZIĞ EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİNDE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarının ardından daha önce Etlik Şehir Hastanesi'ne taşınan 4 hastanenin geri döneceği haberinin ardından gözler Elazığ’a çevrildi.

Elazığ'da kamu-özel ortaklığında 2018 yılında Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nin açılması sonrasında kent merkezinde olan ve komşu şehirlerden de birçok hastanın geldiği Harput Devlet Hastanesi ve Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapatılarak şehir hastanesine taşınmıştı. Elazığ Şehir Merkezi’nde yıllarca hizmet veren Eski Harput Devlet Hastanesi ile Eski Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne taşınmış, iki hastane binası aylarca metruk bir şekilde kaderine terkedilmişti. 24 Ocak 2020 depreminin ardından da ağır hasarlı olduğu gerekçesi ile Harput Devlet Hastanesi yıkılmış, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredilmişti.

3 YIL’A RAĞMEN AKIBETİ BELLİ DEĞİL

Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Harput Devlet Hastanesi’nin şehir hastanesine taşınması beraberinde birçok tartışmanın da fitilini ateşlemişti.  Elazığ’da üç yıl önce açılışı yapılan Fethi sekin Şehir Hastanesinin şehrin, doğusuna kurulması vatandaşların ulaşımda yaşadığı zorlukları beraberinde getirmiş,  şehir merkezinde bulunan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bazı bölümlerinin açık tutulması konusunda oluşturulan gündem kamuoyunda da etkisiz kalmıştı.

VATANDAŞTA UMUT VE HEYECAN BİR ARADA

Aradan geçen üç yılın ardından eski hastanelerin akıbetinin netleşmediği gözlenirken, Sağlık Bakanı Koca’nın bazı eski hastanelerin yeniden açılacağını duyurması Elazığ’daki hastanelerin de tekrar açılması yönünde vatandaşı hem umutlandırdı hem de heyecanlandırdı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol