Öne Çıkanlar elazığ haber Jandarma Kablo Hırsızlarını Yakaladı TİCARET VE KONUT ALANLARI AYRILMALI Fırat Üniversitesi 50 Sağlık Personeli Alacak Engelsiz Yaşam Merkezinin İhalesi Yapıldı

Bu haber kez okundu.

FIRAT ÜNİVERSİTESİ ISIF’22’DEN MADALYALARLA DÖNDÜ

Ülkemizin gelişimine değer katacak buluş, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin ulusal ve uluslararası katılımcılarla buluşturulması ve üretilen teknik bilginin ticarileştirilerek toplumun yararına sunulması amacıyla düzenlenen fuarda Fırat Üniversitesi 1 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya alarak ISIF’22’ye damga vurdu.

Dr. Öğr. Üyesi Cevdet Emin EKİNCİ'nin buluşçusu olduğu “CEM Grubu Çimentoların Ana Sınıfını Belirleyen Test Cihazı” patenti altın madalya ve buluşçusu olduğu “Kuru Hidratasyon Yöntemiyle CEM Çimentoların Ana Sınıfının Belirlemesi’’ patenti bronz madalya almaya hak kazandı. Dr. Öğr. Üyesi Sedat SAVAŞ, Muharrem BAŞPINAR, Arş. Gör. Dursun BAKIR ve Prof. Dr. Mehmet ÜLKER’in buluşçuları olduğu “Yol Alt Yapısında Kullanılan Büze Temas Eden Paralel İkinci Bir Büz Yerleştirilerek Patlama Enerjisinin İkinci Büzden Tahliye Edilmesi” patenti gümüş madalya kazandı. Prof. Dr. Ahmet KOCA ve Arş. Gör. Halil İbrahim YAMAÇ’ın buluşçuları olduğu “Faz Değiştiren Malzeme (FDM) Tankının Spiral Borulu Isı Değiştirgeci Olarak Kullanıldığı Su Akışlı Pencere Sistemi” patenti bronz madalya aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, başarılarından ötürü buluş sahibi akademisyenleri kutlayarak yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesine Üniversite olarak katkı sunmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Madalya alan bütün patentlerin Üniversitemiz tarafından desteklendiğini belirten Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ, bilginin ticarileşmesi ve ürüne dönüşmesi noktasında patentlerin büyük öneme sahip olduğunu, son 2 yıl içerisinde çok sayıda patente destek verdiklerini ve Üniversite ve Fırat Teknokent olarak akademisyenlere verdikleri destekleri sürdüreceklerini belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol