Öne Çıkanlar Orman Bölge Müdürü Çetiner Milletveki Erol: Vatandaş Mağdur Milletvekili Erol: Böylesine Büyük Acılar Bir Daha Yaşanmasın Elazığa Atanan Öğretmenleri Eğitim-Bir-Sen Karşıladı elazığhaberleri

Bu haber kez okundu.

HAKEMLER HER GEÇEN GÜN GERİYE GİDİYOR

Elazığ’da da futbol hakemleri her geçen yıl geriye gitmekle kalmıyor görev aldıkları maçlar ya yarıda kalıyor ya da hakemlerin maç yönetimi ile olaylar çıkmakta.
İlimizde 4 klasman yardımcı, 2 bölgesel ve 1 bölgesel yardımcı olmak üzere toplamda 7 profesyonel hakemimiz var. 
Gözlemcilerden de 1 klasman, 2 bölgesel gözlemcimiz var. 


TİMUROĞLU, NEDEN ERZURUM’A DOSYASINI ALDIRDI.
İlimizde klasman hakemi yok. Yani profesyonel maçlarda düdük çalacak hakemimiz yok. 2 sezon önce C Klasman kadrosunda Ahmet Turan Timuroğlu görev yaparken; son değişikliklerle klasman hakemi kadrosunda yer aldı ama bildiğimiz kadarıyla İl Hakem Kurulu ve Bölge Sorumlusundan gerekli desteği almadığı gerekçesiyle dosyasını Erzurum bölgesine taşıdı. 
Şimdi demezler mi; Elazığ’da 15 – 20 yıl önce yaklaşık 25 klasman hakemi görev alırken ve bağlı olduğu 8. Bölgede parmakla gösterilen il konumundaydı. 


GÜLTEK, NEDEN DOSYASINI ALDIRMADI.
B Klasman Yardımcı Hakem kadrosunda yer alan Burak Gültek, Türkiye Futbol Federasyonu Bilgi Bankasında Elazığ bölgesinde görünüyor. 
Yaptığımız araştırmada Gültek’in Malatya ilinde olduğu Polislik mesleğini icra ettiğini öğrendik. Şimdi burada bir tezatlık yok mu sizce? Düdük olan hakeminizin başka bir bölgeye gitmesine müsaade eden yönetim başka bir ilde olan hakeminin dosyasını neden aldırtmıyor.
Burada akıllarda bir soruda şöyle gelmekte. Timuroğlu, gitti Gültek’de giderse ilde hakem kalmaz korkusu…


450 ADAY HAKEMİNE NE OLDU?
Dün sosyal medya aracılığı ile kamuoyuna bir duyuru yapıldı ve Aday Hakemlik Kursu açılacak diye.
Hakemler ile ilgili incelemelerimiz ve detaylandırma adına takibi sürdürmekteyiz. Atakan Aksu’nun Dernek Başkanlığı ve Celalettin Lütfi Bektaş’ın Eğitimciliği esnasında Gençlik Merkezin’de toplamda 450 Aday Hakem katılım sağlamış ve Süper Lig kadrosunda yer alan Hakemler ile de online görüşme yapılıp kamuoyuna bu olumlu gelişmeler paylaşılmıştı. 16-18 Aralık tarihinde Aday Hakem Kurusu açılacağı bildirisi yayınlandı.
Bir soru da buna olsun; 450 aday hakemden 30 hakem hiç mi çıkmadı.
Hakemler nereye gidiyor…


KURAL HATASI YAPILDI MI?
1.Amatör Kümenin 7. Haftasında Abdullahpaşa - Paluspor maçında kural hatası mı yaşandı?
Paluspor kendi sosyal medya hesaplarında karşılaşmanın hakeminin ismini kullanarak Abdullahpaşa takımının oyuncu değişikliğinin yardımcı hakem tarafından yapılmayıp yedek kulübe önünden oyun durmadan bir Hentbol maçı gibi oyuncu değişikliğinin yapıldığını ve kontrollerin yapılmadı ve de kırmızı kart gören oyuncu ile ilgili hatalar yaptığını dile getirdiler. 

İSTANBUL HAKEMLERİ MAÇLARA 5 DK. GEÇ ÇIKACAKLAR.

Son günlerde amatör müsabakalarda futbolun Fair-Play ruhuna aykırı hareketler sergilenmekte.
İstanbul İHK bir karar alarak yaşanan olaylara istinaden farkındalık yaratmak adına bu haftaki müsabakalara 5 dakika geç başlayacaklarını sosyal medyadan duyurdu.
Hakem haberlerinin paylaşıldığı bir takım sosyal medya kuruluşlarından okuduğumuz haberlerde; ‘’Trabzon, İstanbul ve Elazığ’da hakemler dövülmüştü hem de öldüresiye.’’ Başlıklarıyla karşılaştık. 
İlimizde yaşanan hakem hataları sadece bu yörede değil tüm Türkiye’nin gündemine oturmuş durumda.
Yaşanan olaylara tepki koymak adına İstanbul İHK Başkanı Orhan Erdemir ve kurul arkadaşları müsabakalara 5 dakika geç çıkılması kararını almışlardı.

KULÜPLER TOPLANDI

Haftalardır hakem hataları yüzünden takımlar mağdur olduklarını ASKF Başkanı Mustafa Gür ve yeni atanan Bahattin Erbasan’a bildirdiler. 
Basına kapalı gerçekleşen toplandı ASKF’de gerçekleştiği ve gündem maddesinin sadece hakemler olduğu öğrenildi.
ASKF Başkanı ve İl Temsilcisinin, İl Hakem Kurulu ile ne gibi bir görüşme yaptığı gündeme gelmezken; bundan sonra nelerin yapılacağı da merak konusu.

İL DIŞINDAN HAKEM Mİ GELECEK ?

Yaşanan hakem hataları sonucunda en büyük görev İl Hakem Kurulu’na düşmekte. Mevcut klasman, il ve aday hakemlerin ne kadar yetersiz olduğu yaşanan olaylarla tescillenmiş oldu. Daha önce Bingöl ilinde yaşanan olaylar ışığında bölge sorumlusu tarafından Elazığ’dan hakem triosu istemiş ve ilimizden 2 klasman 2 il hakemi Bingöl’e gidip kritik maçta görev almışlardı. Şimdi tam tersi bir durumla karşı karşıyayız. Çevre illere hakem veren Elazığ acaba şimdi Malatya yada başka illerden hakem mi isteyecek.

DERNEKTEN BASIN BİLDİRİSİ.

Türkiye Faal Futbol Hakem ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) son haftalarda yaşanan hakem olaylarına karşı kamuoyuna basın açıklaması yaptı ve hakemlerinin yanında olduklarını savundu. 
Yapılan yazılı açıklamada; ‘’Temiz futbolun var olup gelişebilmesi için öncelikle hakemlerin her türlü baskı ve saldırıdan arındırılması gerekmektedir. Türk futbolunun gelişimi, hakemlik mesleğinin sağlıklı bir zeminde ifa edilmesine bağlıdır. Bu kapsamda biz de dernek olarak üzerimize düşen neyse yapmaya her daim hazırız ve yol haritamızı kamuoyuyla paylaşmaktayız. Gelinen noktada futbol hakemliğine, hak ettiği saygının gösterilmesini sağlamak ve tüm futbol hakemlerimizin haklarını korumak adına hukuk ve basın yoluyla mücadele vereceğimizin özellikle bilinmesini isteriz.
Saygıyla kamuoyuna duyurulur.’’ denildi. 

TÜRKİYE FAAL FUTBOL HAKEMLERİ VE GÖZLEMCİLERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANLIĞI EĞİTİM SİSTEMİ DEĞİŞİYOR.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, ulusal bir gazeteye verdiği röportajda Hakemlerle ilgili olan talimat değişikliğine gidileceğini ve de bu değişikliğin eğitim sisteminde olacağını söyledi. MHK, atama yapacak eğitim ile uğraşmayacak. Süper Lig ve PTT 1. Lig hakemlerinin eğitiminden Hugh Dallas sorumlu olurken, 2. 3. Lig, Bölgesel hakemler ve il hakemlerinden Hakem Akademisi sorumlu olacak. Akademinin başına eski bir FİFA Hakemi ve eski MHK Başkanı gelecek. Eğitimler ve core kursları tekrar başlayacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol