Öne Çıkanlar GÖKTAŞ VAKA SAYISI 100 BİNDE 61 AK Kadınlar Şiddete Karşı Turuncu Çizgi Çekti Yukarı Fırat Kültür Sanat ve Arkeoloji Derneğinden Başkan Şerifoğullarına Teşekkür AK Parti İl Başkanlığına Atanan Yıldırımı Kutladı

Bu haber kez okundu.

HESAP VERECEK

Saray Yemek Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkerim Yılmaz’ın Alacakaya İlçe Milli Eğitim müdürlüğünün yemek ihaleleri ile ilgili öne sürdüğü iddialar ortalığı karıştırdı. Yılmaz’ın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün yemek ihalelerini 7 yıldır aynı firmaya verdiği yönünde yaptığı açıklamalara yüklenici firma sahibi Abdullah Yağbasan karşı açıklamalarda bulunarak iddiaları yalanladı: Firmamız 2019 yılında kuruldu.

Hazar A.Ş olarak kendileri ile Saray Yemek Fabrikasının verdiği teklifler arasında sadece 10 Bin liralık fark var. Devleti zarara uğrattılar diyen Yılmaz öncelikle kendisinde olmadığını iddia ettiği belgenin kendisinde olduğu halde neden dosyaya koymayarak eksik evraktan ihale dışı kaldığını açıklasın dedi.

FİRMANIN KURULUŞ YILI: 2019

Yapılan ihalenin kurum müdürlüğü tarafından şeffaflıkla ve de internet üzerinden e-ihale olarak gerçekleştirildiğini bu usulle yapılan ihalelere de kurum yöneticilerinin müdahale etme şanslarının olmadığını söyledi. 17 yıldan beridir Alacakaya Milli Eğitim Müdürlüğünde yemek ihalelerinin yapıldığını söyleyen Hazar A.Ş’nin sahibi Abdullah Yağbasan firmalarını 2019 yılında kurduklarını ifade ederek şunları kaydetti:

İKİMİZİN VERDİĞİ FİYAT ARASINDAKİ FARK

“ Firmamız 2019 yılında kurulmuştur. Yemek hizmeti vermeye de geçen yıl itibariyle başlamıştır. Verdiğimiz yemeğin fiyatı ise 6 lira 50 kuruştur. 6.50 kuruştan verdiğimiz yemek hizmetleri Elazığ merkezden Alacakaya İlçesi ve köylerine ulaştırılmaktadır. İddianın sahibi olan Abdulkerim Yılmaz da dahil olmak üzere bu sektörde hizmet veren herkes bilir ki; bu fiyattan devletin zarara uğratılması mümkün değildir. Kaldı ki; kendisi ile bizim verdiğimiz fiyatlar arasındaki fark sadece 10 Bin TL’dir.

E-İHALEDE USULSÜZLÜK MÜMKÜN MÜ?

Alacakaya ilçesinde 2 adet ihale gerçekleştirilmiştir. Bu ihaleler e-ihale olarak yapılmış ve tüm Türkiye’nin görebildiği şekilde EKAP yani Kamu İhale Kurumu sitesinde 20 gün süreyle açık ihale olarak ilan edilmiştir. 1. İhaleye saatinde dosya kullanamadığı için Kamu İhale Kurumu dosyasını yok saymış ve dosyası açılmamıştır.

ALDIĞI BELGEYİ DOSYAYA KOYMAMIŞ

Bahsettiğimiz dosyanın açılmaması konusu ise Kamu İhale Kurumunun kanunudur. 2’inci ihale de ise kişilere özel şart dediği belgeyi almış fakat ihale dosyasına yazmadığı için eksik evraktan elenmiştir. Ayrıca kendilerinin verdiği fiyat ile bizim firmamızın verdiği fiyat arasındaki fark 10 Bin TL’dir. Yarın hukuk önünde hesap verecek olan Abdulkerim Yılmaz’ın iddialarının asılsız olduğunu kanıtlamak için de Kamu İhale Kurumu ihale dokümanını gazeteniz aracılığıyla kamuoyunun dikkatine arz ediyoruz.”

İDDİALARINI İSPATLAMAK ZORUNDADIR

İddiaların hedefinde oldukları için cevap haklarını kullanmak zorunda kaldıklarını ifade eden Hazar A.Ş’nin sahibi Abdullah Yağbasan Abdulkerim Yılmaz’ın firmaya ait özel evrak iddialarına da cevap vererek şunları söyledi: “ Bu tür belgelerin yasal yollarla nasıl aldığı herkes tarafından bilinir. Firmamız ihale ilana çıktıktan sonra şartları yerine getirme adına bu belgeyi Türk Standartları Enstitüsünden (TSE)’den almıştır. Bu evrakın TSE’den hangi gün alındığı kurum kayıtlarında mevcuttur. Yalan yanlış beyanlarla devlet kurumlarını yıpratıp kendi firmamızı töhmet altında bırakan Saray Yemek Fabrikası yönetim Kurulu Başkanı Abdulkerim Yılmaz iddialarını ispatlamak zorundadır.

İDDİALARA CEVAP HAKKI

Gazetemizin 01 Eylül 2022 tarihli nüshasında açıklamalarına yer verdiğimiz Saray Yemek Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkerim Yılmaz’ın kendileri hakkında asılsız iddialar öne sürdüğünü, bu iddiaların yalandan ibaret olduğu için de cevap hakkı kullanmaları gerektiği için gazetemize ziyarette bulunduğunu ifade eden Hazar A.Ş’nin sahibi Abdullah Yağbasan, Yılmaz; bütün bu iddialarını ispatlamak zorundadır. İspatlayamadığı takdirde yargı önünde hesap verecektir diyerek Yılmaz hakkında maddi manevi tazminat davası açtıklarını beyan etti.

AK PARTİ İL BAŞKANINI BİLGİLENDİRMEME RAĞMEN

AK Partinin yöneticisi olarak kurum müdürlerini arayıp faydalar sağlamaya çalıştığını kendilerinin bu durumu Ak Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım’a bildirdiğini, İl Başkanının da Yılmaz'ı arayarak bir daha kimseyi bu tür konularla aramamasını "söyledi.

"BELGELERE PARA MI VERELİM?"

Yağbasan, açıklamalarında buna rağmen Abdulkerim Yılmaz’ın, Alacakaya İl Genel Meclis Üyesi Halim Beyazelma’yı arayarak; “Dosyadan o belgeyi kaldırmalarını istediğini Beyazelma'nın da neden diye sorması üzerine Yılmaz'ın bir de belgelere para mı verelim?” dediğini kaydetti.

ÇORBA PARALARINI ETSO’DAN ALDIĞI HALDE

Birilerini karalayarak kendilerini parlatamayacaklarını ifade eden Hazar A.Ş’nin sahibi Yağbasan, devletin zararı söz konusu ve ihalelerin şeffaflığı mevzubahisse insan önce kendine bakmalı ve AFAD üzerinden Göç İdaresi personellerine verdikleri yemekleri kimin tavassutu ile alıp hangi usullerle ihalenin kendilerine verildiğini açıklamalı. Bu işler öyle yalan yanlış beyanlarla rakiplerini yıpratmaya benzemez.Depremde herkese bedava çorba dağıtımı yaptım' diyerek tüm kurumlara havasını atan Abdulkerim Yılmaz, bu çorbaların bedellerini ticaret odasından aldı mı almadı mı? Bu çorbalar ticaret odasına kayıtlı 50 firma varken sırf yönetimde diye kendisine ihalesiz mi verildi? Çorbaların kontrolü kim tarafından yapıldığı belli bile değil." dedi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KOMİSYONDA BİLE DEĞİL

Abdullah Yağbasan, Abdulkerim Yılmaz’ın, ‘Alacakaya İlçe Milli Eğitim Müdürünün ihaleyi tek bir firmaya veriyor’ iddialarına karşılık ise; ”Abdülkerim Yılmaz’ın bir yalan beyanını da Kamu İhale Kurumu Belgesi ile birlikte ibraz ediyorum. İsmi geçen İlçe Milli Eğitim Müdürü ihale komisyonunda bile değil. AK Parti siyasi kimliğini taşıyan Abdulkerim Yılmaz şahsi isteklerini reddettiği için hedef gösterip devlet kurumunu yıpratmaya çalışmaktadır.“ ifadelerini kullandı.

Yılmaz’ın iddialarının odağında olan Yağbasan haklarında yapılan iddialara karşılık gazetemize yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi…

EVRAKI DOSYADAN ÇIKARMASINI İSTEME

“Yılmaz’ın yaptığı yalan yanlış beyanlarda bulunarak firmamızı ve devlet kurumunu yıpratmaktan başka bir şey değildir. Ancak kendini Saray Yemek Firması Yönetim Kurulu Başkanı diye tanıtan bu şahıs siyasi kimliğini ön plana çıkartarak iftira atmaktan ve kul hakkına girmekten çekinmemektedir. Alacakaya İlçe Milli Eğitim Müdürünü arayarak bu evrakı ihale dosyasından çıkartmasını istemiştir. AK Parti yönetiminde olduğunu tüm kurum müdürlerine baskı olarak kullanmaktadır ve bu siyasi kimliğini rant elde etmek ve ticari çıkar elde etmek için kullanmaktadır.

5 GÜN İÇİNDE BELGESİNİ ALMIŞ

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüğünü ve kurumdan aldığı cevabı iddia olarak haber konusu yaptıran bu şahıs 19.08.2022 tarihinde TSE’ne başvuru yapmış ve 25.08.2022 tarihinde belgesini almıştır. Ayın 19’u Cuma günü… Bu da demektir ki kurumun 10 günde alırsınız dediği belgeyi bu arkadaşımız 5 iş günü içerisinde almıştır. Buradaki amaç iş almaktan ziyade ben AK Parti yönetimdeyim, nasıl benim isteklerimi kurumlar reddeder mantığı ile iftira atmak zan altında bırakmaktır. Elbette bunu firma olarak mahkemeye taşıyıp maddi ve manevi tazminat davası açacağız.

FETÖ MENSUBUNU DEVLET KURUMLARIYLA MUHATAP KILDI

TSE Müdürlüğüne ve Alacakaya İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne ve daha sayamadığımız birçok resmi kurumlara muhasebecimi gönderdiğim dediği kişinin FETÖ terör örgütü kapsamında darbeden sonra görevden alınıp cezaevine alınan polis memuru H.A İsimli şahıstır. AK Parti’yi, Cumhurbaşkanını ve devleti yıkmak için bu FETÖ terör örgütü ile mücadelesi apaçık ortada iken terör mensubu birini muhasebeciyim diye Türkiye Cumhuriyeti kamu kuruluşlarıyla muhatap edip yalan beyanlarda bulunarak iftira atan kişi yine Abdulkerim Yılmaz’dır.

İL BAŞKANINA DURUMU İZAH ETTİM

AK Parti siyasi kimliğini kullanarak kurum müdürlerine baskı yapan Abdülkerim Yılmaz’dan dolayı, AK Parti İl Başkanı ile yaklaşık on beş gün önce görüşüp rahatsızlığımı dile getirdim. Fakat bir çözüm olmadı. AK Parti ismini kullanarak amacının millete faydalı olmak olduğunu söyleyen Abdulkerim Yılmaz’ın yaptıkları ile söyledikleri birbirini tutmuyor. Tercihini ya siyasetten ya da ticaretten yana yapmalıdır. Aksi takdirde AK Parti gibi güçlü bir partiyi kullanarak ihale işini takip etmesi ve bu ihaleleri de almak için her türlü asılsız beyanlarını çekinmeden yapması kabul edilemez bir durumdur.

AKÇAKİRAZ BELEDİYE'Sİ BU İŞİN NEREDESİNDE?"

Akçakiraz Belediye sınırları içerisinde Saray Yemek Fabrikasının haricinde 5 ayrı yemek firması faaliyet gösterirken Saray Yemek Fabrikasının yıllardır Akçakiraz Belediyesine taziyelerde ve ramazan aylarında iftar yemeği vermesi izaha muhtaç değil de nedir. Banka hesap hareketlerine bakıldığı zaman kimden ne kadar para transferi olmuş hepsi ortaya çıkacaktır.

ÇAMUR AT İZİ KALSIN

Çamur at çıkmazsa izi kalır mantığıyla ticari rakiplerine iftira atmaktan çekinmeyen Abdulkerim Yılmaz’ın iddialarına karşılık şu gerçeklere vereceği cevap ne olacaktır merak ediyorum.

AK PARTİ YÖNETİCİSİNE YAKIŞIR MI?

Göç İdaresi başta olmak üzere Maden İlçe Milli Eğitim ve diğer İlçe Müdürlüklerini arayarak bu belgeyi dosyadan çıkartın talebinde bulunmak bir Ak Parti yöneticisine yakışır mı?

İHALESİZ ALINAN BU YEMEKLERDEKİ ROLÜ NEDİR?

Saray Yemek Fabrikası ve Abdulkerim Yılmaz İl Özel İdaresi Yatırım A.Ş’ye ve AFAD üzerinden Göç İdaresine ihalesiz verilen yemeklerde hangi rollerde?”

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol