Öne Çıkanlar KILIÇDAROĞLUNDAN ELAZIĞLILARA TEŞEKKÜR ASAYİŞ UYGULAMALARINDA 8 TUTUKLAMA Müftü Aydın 4 İl İçin 16.5 Milyon TLlik Kalkınma Desteği Elazığda Elektrik Tüketimi Arttı

Bu haber kez okundu.

KEKEMELİK TEDAVİ EDİLMELİ!

“Nasıl söylediğim yerine, ne söylediğimi dinle…”

Fırat Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulvahap AKYİĞİT, 22 Ekim Dünya Kekemelik Günü dolayısı ile açıklamalarda bulundu.

Dr. Akyiğit, kekemeliğin konuşma akıcılığının, ses, hece veya kelime tekrarı, seslerin uzatılması, hava akışı veya seslenmede bloklarla kesintiye uğrama durumu olduğunu dile getirdi.

Doç. Dr. Abdulvahap Akyiğit, konuşma akıcılığının bozulması ile birlikte, yüz buruşturma, göz kırpma,  el çırpma gibi ikincil davranışların bu duruma eşlik edeceğini söyledi.

Dr. Akyiğit, kekemeliğin bireyin iletişim yeteneğini belirgin bir şekilde sınırlandırdığını, özellikle çocuklarda akranları ile iletişim bozukluğu ve kişinin kendine olan öz güveninin azalması ile bireyin okul başarısını belirgin bir şekilde düşürebildiğini bunun da hem birey hem de aile için zor bir durum olduğunu sözlerine ekledi.

Dr. Akyiğit, kekemeliğin tedavi edilmediği takdirde erişkin döneme doğru uzayan kronik bir sorun haline gelebileceğini söyledi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulvahap Akyiğit, kekemelik tedavisinde konuşma tedavisi ve bilişsel tedavi yöntemlerini kullandıklarını, bu tedavi yöntemlerinin Fırat Üniversitesi Hastanesi Ses ve Konuşma Bozukluğu Polikliniğinde uygulandığını dile getirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol