Öne Çıkanlar BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI: YENİ TAZİYEEVİNİ HİZMETE SUNDUK MHP İL BAŞKANI IŞIKVERDEN 19 MAYIS MESAJI ŞEHİT ANNELERİNİ YALNIZ BIRAKMADI BAŞKAN HAVABULUTTAN TEŞEKKÜR MESAJI suriye

Bu haber kez okundu.

Lüksten Kopmak Lazım

Konut sorunun giderek temel bir probleme dönüştüğünü ifade eden Çak, müteahhitlerin kim daha yenilikçi yarışına girmesinin konut fiyatlarında artışa neden olduğunu kaydederek,” Büyük şehirlerimizde daha sade evler yapılıyor, konutta sağlamlık ve kalite olması gerekir, daire m2’lerini küçültmemiz lazım. Maliyeti artıracak kalemleri biraz kısarsak buda Elazığ içinde bir vizyon olur “ dedi.

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği (ELMÜTDER)Yürütme Kurulu Üyesi Yavuz Selim Çak, konut fiyatları ve İnşaat Malzemelerindeki artışı hakkında açıklamalarda bulundu. Sektörün içinde bulunduğu sıkıntılara değinen Çak, artan inşaat maliyetlerinin konutta fiyat artışını beraberinde getirdiği söyledi. Dövizdeki artışa bağlı inşaattaki temel malzemelerde fahiş fiyat artışları olduğunu belirten Çak, yeni tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti. Müteahhitlere seslenen Çak, çözüm önerisinde bulunarak “Konutlarda Lüx’den biraz kopmak lazım, hepsi güzel ama maliyeti artıracak kalemleri biraz kısarsak buda Elâzığ için bir vizyon olur.” dedi

DÖVİZ KURLARINDAKİ ANİ SIÇRAMA KONUT FİYATLARINDA YÜKSELİŞİ GETİRDİ

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği (ELMÜTDER)Yürütme Kurulu Üyesi Yavuz Selim Çak, konut kiralarında aşırı artışın, kiracı-ev sahibi ilişkileri kopma noktasına getirdiğini belirterek, “ İnşaat ve konut sektörünü canlandırmak amacıyla, 2019 ve 2020 yıllarında kamu bankaları öncülüğünde yeni kredi programları ile düşük faizli ve uzun vadeli finansman imkanları devreye sokularak sektör desteklenmeye çalışılmıştır. 2021 yılı Eylül ayından itibaren faiz indirim sürecinin başlatılması ile birlikte, konut ve inşaat sektöründe olağanüstü gelişmeler gözlenmeye başlanmıştır. Döviz kurlarındaki ani yükseliş ve bunun enflasyona yansıması, reel kredi ve mevduat faizlerinin negatife dönüşmesine neden olmuştur. Döviz kurlarındaki bu ani sıçrama aynı zamanda inşaat maliyetleri ve konut fiyatlarındaki yükselişi de beraberinde getirmiştir. Faiz indirim süreci ile tetiklenen bu gelişmeler sonuçta, konut piyasasında aşırı bir dengesizliğe neden olmuş, konut kiralarında aşırı bir artış gözlenmiş ve kiracı-ev sahibi ilişkileri kopma noktasına gelmiştir.” dedi.

MALZEME FİYATLARI YÜZDE 128,4 ARTTI

İnşaat malzemelerinde fiyat artışının sektörde sıkıntıların yaşanmasına neden olduğunu belirten Çak,  “  2020 yılı son çeyreğine kadar TÜFE enflasyonunun altında artış gösteren ikamet amaçlı bina inşaat maliyetleri, son çeyrekte artış eğilimine girmiş ve bu eğilim günümüze kadar devam etmiştir. İşçilik maliyetlerindeki artış sınırlı kalırken, malzeme fiyatlarındaki yüksek artış inşaat maliyetlerini olumsuz etkilemiştir.2021 yılında ikamet amaçlı bina inşaat maliyeti endeksindeki ortalama artış yüzde 40,7 olmuştur. Bu dönemde malzeme fiyatları yüzde 50,7 artarken, işçilik maliyeti yüzde 21,3 artmıştır. İnşaat malzeme fiyatlarındaki artışta döviz kurlarının önemli bir etkisi bulunmaktadır. Nitekim döviz kurlarında hızlı bir artışın gözlendiği 2022 yılında malzeme fiyatları hızla yükselmiş ve 2022 Ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre, malzeme fiyatları yüzde 128,4 artmıştır.” şeklinde konuştu.

EKONOMİDEN DOĞAN ETKENLER SONUCU MALİYETLER ÇOK HIZLI DEĞİŞİYOR

Yüksek enflasyon paranın değer kaybına fiyatların hızlı değişmesine sebep olmakla birlikte stokculuğuda doğurduğunu kaydeden Çak,“ Konut piyasasında fiyatlar, başta faiz oranı, kredi hacmi, döviz kuru, sanayi üretimi, inşaat malzeme fiyatları, tüketici fiyatları ve kira getirisi gibi çeşitli makro ekonomik değişkenlerden etkilenmektedir. Yüksek enflasyon paranın değer kaybına fiyatların hızlı değişmesine sebep olmakla birlikte stokculuğuda doğurmaktadır. Ayrıca global bazda oluşan enerji krizi Avrupa’nın sanayisini doğrudan etkilemektedir. Bu durum ülkemizin ihracat kalemini artırırken iç piyasada ciddi daralmalara fiyatların çok hızlı artmasına sebep olmaktadır. Konut üretiminin yavaş olması fiyatların çok hızlı değişmesi asgari ücretin zamlanması üreticinin tedarikte problemler yaşaması konut fiyatlarının üretim maliyetlerini çok hızlı değiştirmektedir. Az sayıda üretilen konutun yüksek enflasyon yoğun talep stabil olmayan ekonomiden doğan etkenler sonucu hızlıca yükselmesine sebep olmaktadır.”  diye konuşu.

ELAZIĞ İÇİN VİZYON OLUR

ELMÜTDER Yürütme Kurulu Üyesi Yavuz Selim Çak, maliyeti artıracak kalemlerin kısalması gerektiğine dikkat çekti. Konut yapılırken sağlamlık ve kaliteye önem vererek Lüx’den kaçılması gerektiğini  vurgu yapan Çak; “ Son olarak Elazığ’da konutlarda Lüx’den biraz kopmak lazım, müteahhitlerimiz kim daha yenilikçi yarışına girmiş oluyorlar, hepsi güzel ama maliyeti artıracak kalemleri biraz kısarsak buda Elâzığ içinde bir vizyon olur, Büyük şehirlerimizde daha sade evler yapılıyor, konutta sağlamlık ve kalite olması gerekir, daire m2’lerini küçültmemiz lazım 2+1,1+1 evler yapılmaya başlanıldı. Biz ELMÜTDER olarak bu tip projeleri destekliyoruz.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol