Öne Çıkanlar METEOROLOJİ SICAKLARA KARŞI UYARDI Başkan Işıkver: Elazığspor Şehrimize Çifte Bayram Yaşatmıştır K. Köprü Belediyespor Maçına bayan hakem Hemşirelerin Özel Günü Unutulmadı YASEMİN AÇIK OTELİNİ AFAD EKİPLERİNE AÇTI

Bu haber kez okundu.

Meteor Yağmuru Elazığ’dan da izlenebilecek!


HABER: GÜLÇİN TURGUT

Dünyanın her yıl Ağustos ayında tanık olduğu göz alıcı doğa olayı olan Perseid meteor yağmuru için geri sayım başladı. Halk arasında "yıldız kayması" olarak da bilinen bu etkileyici gökyüzü şöleni, gökbilim meraklılarını ve doğa severleri bir araya getirecek. Perseid meteor yağmuru, dev gezegen Jüpiter'in çekimi sayesinde saatte 200 göktaşı oluşabilmesiyle öne çıkıyor.

Meteor yağmuru, bu yıl da takip edilen gök olayları arasında yerini aldı. Ağustos ayında gerçekleşecek olan Perseid meteor yağmuru, onlarca yıldız kayması ile görsel bir şölen oluşturacak. Kuyruklu yıldızların bıraktığı artıklardan oluşan gök taşı yağmuru olayları, her yıl dünyada 8 kez yaşanıyor. Perseid göktaşı yağmuru, 12-13 Ağustos günlerinde görülecek. Meteor yağmurunun 12 Ağustos Cumartesi günü saat 23:00 ile 01:00 arasında başlaması bekleniyor.
Perseid meteor yağmuruyla saatte ortalama 50 ila 70 meteor kayması gözlemlenebilecek. Gece gökyüzünde saatte yaklaşık 100 göktaşının düşmesiyle oluşacak olan meteor yağmuru, yıldız kayması ya da ateş topu şeklinde gözlemlenecek. Hava koşullarının uygun olduğu, şehre uzak noktalardan ve ışıksız bölgelerde, Perseid meteor yağmuru Elazığ’dan da izlenebilecek.


PERSEİD METEOR YAĞMURU NEDİR?


Perseid Meteor Yağmurları, Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı ile bağlantılı bir meteor yağmuru türüdür. Gökyüzünde görünür saçılma noktası Perseus takımyıldızı'na denk geldiği için bu ismi almıştır. Perseidler, 1862'de keşfedilen Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı'ndan arta kalan parçalardır. Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı meteor yağmuru Perseid adını taşıyor.Taşların atmosferde iz bırakarak kül olması halk arasında "yıldız kayması" ifadesiyle de anılıyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol