Öne Çıkanlar Şehit asker son yolculuğuna uğurlandı KYK Öğrencilerine Müjde! Uluslararası Gazeteciler ve Televizyoncular Federasyonunda İki Elazığlı Yöneticilerin kulağına küpe olsun Yıldırım: Toplumsal Duyarlılığın Başlatılmasını İstiyoruz

Bu haber kez okundu.

MİLLETVEKİLİ EROL ELAZIĞ’IN TEK VE KAPALI MÜZESİNİ BAKAN ERSOY’A SORDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin restorasyonunun tamamlanmaması ve ziyaretçi alımına kapalı olmasının nedenleriyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a soru önergesi verdi. Milletvekili Erol’un Bakan Ersoy tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesinde,“30 Nisan 1965 Yılı'nda, Harput Mahallesi'nde bulunan Alacalı Mescit'te kurulan "Harput Müzesi" Elazığ'daki ilk müze olarak bilinmekle beraber, Keban ve Karakaya Barajı Projeleri dahilinde gerçekleştirilen yüzey araştırmaları ve kazılar sırasında ortaya çıkarılan eserlerin teşhiri ve muhafazası için mevcut bina yetersiz kalınca 1971 yılında Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kampüsü içerisinde yeni müze binası inşasına başlanılmış ve söz konusu bina 28 Temmuz 1982 yılında "Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi" olarak hizmete açılmıştır.

Elazığ Müzesi, Elazığ ile Bingöl illerindeki taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarından sorumlu bir bölge müzesi konumundadır. Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde Paleolitik, Neolotik, Kalkolitik, Tung (Protto Hurri-Hitit), Demir, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerine ait 15.238 adet arkeolojik, 5.310 adet etnografik, 10.887 adet sikke olmak üzere toplam 31.435 adet envantere kayıtlı eser mevcuttur. Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi 18 Ağustos 2016 tarihinde Emniyet Müdürlüğü'ne düzenlenen terör saldırısında hasar almış, 24 Ocak 2020 Elazığ Depremi'nde AFAD'a göre orta hasar, Rölöve Müdürlügü'ne göre ağır hasarlı durumdadır. Müze, 2017 Kasım ayında başlatılan tadilat çalışmaları nedeniyle geçici olarak ziyarete kapanmıştır.

Bu bağlamda;

1) Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi 2022 yatırım programına alınmasına rağmen inşaatla ilgili henüz bir çalışma başlamamıştır, müze ile ilgili çalışmalar hangi aşamadadır?

2) Altı yıldır kapalı olan ve Elazığ'daki tek müze durumundaki Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nin ne zaman açılması planlanmaktadır?” ifadeleri yer aldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol