Öne Çıkanlar KILIÇDAROĞLUNDAN ELAZIĞLILARA TEŞEKKÜR ASAYİŞ UYGULAMALARINDA 8 TUTUKLAMA Müftü Aydın 4 İl İçin 16.5 Milyon TLlik Kalkınma Desteği Elazığda Elektrik Tüketimi Arttı

Bu haber kez okundu.

ÖNCÜ BÜRO İŞ SENDİKASI ELAZIĞ'DAKİ ÜYELERİYLE BULUŞTU

HABER: DİLARA MENGÜNOĞUL

10 No’lu iş kolunda bulunan ve genel sekreterlik görevini Elazığlı Hemşehrimiz Serkan Küçük'ün yürüttüğü Öncü Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Seçgin Aydın Arık ve beraberindeki heyet ilimizi ve üyelerini ziyaret etti.

Üyelerin taleplerine kayıtsız kalmayan Arık iş hayatıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

"MAĞDURİYETLER GİDERİLECEK"

“ Kamuda taşeron yanında çalışan işçilere 696 sayılı KHK ile 2018 Nisan ayında kadro verildi. Kadro verilmesini çok doğru buluyoruz. Ancak yaklaşık 80-100 bin işçi kadro alamamıştır. Torba yasa ile kadro verileceği haberleri dolaşmaktadır. Mağduriyetler inşallah giderilecektir. Kadro alan işçilere ise kurum içinde yer değiştirme hakkı verilmemiş, bu durum farklı illerde kadro alan eşlerin ayrı yaşamasına sebep olmuştur. Ayrıca zorunlu emeklilik getirilerek, emekliliğe hak kazandıkları tarihte işten çıkarılmışlar, halen de çıkarılmaya devam ediyorlar. EYT düzenlemesi yasalaştığında da yaklaşık %25-30 civarında işçinin yine zorunlu olarak işten çıkması gerekecektir.”

"ZORUNLU EMEKLİLİK KALDIRILMALI"

“Bu işçilerin taşeron zamanındaki maaş ve primleri düşük olduğu için emekli maaşları genelde 4.000 TL civarında olmaktadır. Bu rakam da günümüz koşullarında yeterli bir rakam değildir. Tekrar çalışmak zorunda kalacak bu insanlar mecburen kayıt dışı çalışacaktır. Bu nedenle 696’lı işçiler için zorunlu emeklilik mutlaka kaldırılmalıdır. 2- Kamu kurumlarının çoğunluğunda fazla çalışma ücretleri ödenmemekte, görevlendirmelerde sıkıntılar yaşanmakta, asıl işine uygun meslek kodu bile verilmemektedir.”

"TOPLU SÖZLEŞMELER ARASINDA FARKLILIKLAR MEVCUT"

“ Gençlik ve Spor Bakanlığında yaşanan yetki davası nedeniyle 1 Mart 2021 den itibaren toplu sözleşme yapılamadı. Bu işçiler yaklaşık 19 aydır toplu sözleşmesiz çalışıyorlar. Sosyal yardımları zamsız ödeniyor. 2022 yılında işe yeni alınan  işçiler asgari ücret almaktalar. Sadece ilave tediye ödeniyor. İkramiye ve sosyal yardımları bulunmamaktadır. Toplu sözleşmeler arasında farklılıklar mevcut, aynı işi yapan işçiler arasında ücret ve sosyal haklar konusunda ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Özel sektörde sendikalaşma oranı çok düşük, işten çıkarılma korkusu yüzünden örgütlenmek ve toplu sözleşme yapmak çok zordur.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol