Öne Çıkanlar KPSS başvuru ekranı açıldı Fırat Üniversitesi 8 Öğretim Görevlisi Alacak Madenlilerden Yeniden Görüş Alınacak! KOVANCILAR YENİLENİYOR Kararlar Yıktı

Bu haber kez okundu.

SONOMED BİLMECESİ ÇÖZÜLMEDEN GİTTİLER

Yaklaşık iki ay önce Elazığ Medical Park hastanesini satın alarak bir basın toplantısı yapan SONOMED ortaklarından Dr. Nail Burak Öztan yaşanan devir teslim ile ilgili yaptığı açıklamada: “Biz 35 senelik bir kurumun temsilcisiyiz. Ben kendi kurumlarımı yakından takip ediyorum. Devraldığımız Elazığ Medical Park Hastanesi çalışanları son derece kıymetli, onlar da bize destek veriyorlar. Tüm hekimlerimizle birlikte yol alıyoruz. Elazığ’ın beğendiği, tercih ettiği hekimlerle çalışmaya devam ediyoruz. Bu kadromuzu daha da güçlendireceğiz, bizler Elazığ’a yatırım için buradayız.” Demişti.

KADROLARINI GÜÇLENDİRMEYE FIRSAT BULMADAN

Açıklamanın üzerinden yaklaşık iki ay geçti geçtiğimiz hafta içerisinde gazetemize gelen bilgilerden SONOMED’in bırakın kadrolarını güçlendirerek sağlık hizmeti vermeye devam edeceklerini, hisselerinin yarıdan fazlasını bir başka sağlık grubuna satıp yönetimi de devrederek Elazığ’dan ayrıldıkları öğrenildi.

SONOMED BİLMECESİ ÇÖZÜLMEDEN

14 Eylül 2022 tarihinde yaptıkları basın toplantısında basın mensuplarının yönelttiği sorulardan rahatsız oluşlarından hastanenin satış olayının bir bilmeceden ibaret olduğunu haberleştiren gazetelerimiz Günışığı ve Yeni Ufuk bir kez daha haklı çıktı ve SONOMED Bilmecesi hala çözülmedi.

YÖNETİMİ DE BIRAKTILAR

Elazığ’ın sağlıkta parlaya yıldızı olan ve bölgeye de sağlık hizmeti veren Medical Park Hastanesinin iki ay önce bir başka firmaya satılması beraberinde birçok soruyu gündeme getirirken hastaneyi devralan SONOMED isimli firmanın da sorulardan rahatsız olması tam bir bilmeceye dönüşmüştü. Aradan iki ay geçtikten sonra SONOMED’in hisselerinin yarıdan fazlasını satarak yönetimi Elazığ’da uzun zamandan beridir faaliyetlerini sürdüren bir başka sağlık grubuna devretmesi bilmecenin boyutlarını derinleştirdi.

GÜÇLENDİRECEĞİZ DEMİŞLERDİ, PES ETTİLER

İki ayda iki el değiştiren hastane kamuoyunda istifhamlara neden olurken gelişmeler SONOMED ortakları tarafından 13 Eylül 2022 tarihinde yapılan basın toplantısını hatırlattı. 13 Eylül 2022 tarihinde hastanenin yeni ortakları SONOMED tarafından yapılan basın toplantısında kamuoyunun rahatsız olup merak ettikleri soruları soran gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni M.Nafiz Koca’ya basın toplantısında konuşan ortaklardan Dr. Nail Burak Öztan, verdiği kaçamak cevapta; “Elazığ halkının merak ettiği sorular olduğunu düşünmüyorum.” Diyerek toplantıyı bitirmişti.

ARAŞTIRMACI VE SORUŞTURMACI GAZETECİLİK GEREĞİ

Elazığ gündemini olduğu gibi Medical Park Hastanesinin iki ayda iki el değiştirmesini de yakından takip eden gazetelerimiz Günışığı ve Yeni Ufuk, bundan sonraki süreçte de araştırmacı ve soruşturmacı gazeteciliğini gereği gelişmeleri aktarmaya devam ededursun 13 Eylül 2022 tarihinde “SONOMED BİLMECESİ!” başlığıyla gündeme taşıdığımız habere bir göz atalım.

SONOMED BİLMECESİ!

Elazığ’ın ve bölgenin parlak yıldızı Medical Park Hastanesi resmiyette el ve isim değiştirse de tabelalarını değiştirmedi. 1 Eylül 2022 tarihinden beri Özel SONOMED ismini alan hastane yönetimi yaptığı basın toplantısında soruların birçoğunu cevapsız bıraktı.

Elazığ’da uzun yıllardır başarıyla hizmet veren ve yalnızca ilimizin değil bölgenin de parlayan yıldızı haline gelen Medical Park Hastanesi, bir süre önce Dr. Serdar Mutlu ve Dr. Nail Burak Öztan ortaklığındaki “SONOMED” isimli sağlık kuruluşuna devredilmişti. 1 Eylül itibariyle resmi olarak “Özel SONOMED Hastanesi” adını alan kuruluşun iki ortağı, düzenledikleri basın toplantısında yaptıkları açıklamada Elazığ’da her zaman en uygun ücretle vatandaşlara sağlık hizmeti sunacaklarını kaydetti. Ancak yaklaşık 10 gün önce resmi olarak el ve isim değiştiren hastanenin henüz tabelalarının değiştirilmemesi kafaları karıştırdı. Konuyla ilgili sosyal medyada çok sayıda iddia ortaya atılırken Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni M. Nafiz Koca, vatandaşların endişelerini ve merak ettiklerini konunun muhatapları olan hastane ortakları Dr. Serdar Mutlu ve Dr. Nail Burak Öztan’a iletti, gelen cevaplar kimseyi tatmin etmedi.

KOCA: İDDİALAR DOĞRU MU?

Genel Yayın Yönetmenimiz M. Nafiz Koca, açılış programında basınla bir araya gelen Özel SONOMED Hastanesi’nin ortakları Dr. Mutlu ve Dr. Öztan’a kuruluşla ilgili ortaya atılan iddiaları hatırlatarak “Yapmış olduğumuz araştırmalara ve sizlere yakın kaynaklardan aldığımız bilgilere göre; Bursa Aspirat firmasının ön izni olduğunu ve bu firmanın ön izinlerini  Kocaeli Doğu Sağlık Başkanlığı’na devrettiğini hatırlatarak; daha sonrasında Medical Park Hastanesi’nin yönetiminin ‘Burası bizim’ diyerek satışı engellediğini kaydetti.

30 BİN TL SERMAYELİ ŞİRKET

Devamında ise Dr. Burak Öztan’nın 30 bin TL’ye bu şirketi devraldığını aradan 10 gün geçtikten sonra ise hisselerini Medical Park’a devrettiği iddialarını ileri sürerek; “Bizler gazeteci olarak böyle iddialar geldiğinde kaynağına inmek için kendi yöntemlerimizi kullanarak sicil gazetelerinize baktık. Elimizde Türkiye Ticaret Sicil gazetesi var, 3 Haziran 2022 tarihli ve 21 Haziran 2022 tarihli bir de mayıs ayına ait farklı bir evrak var. Söz konusu belgeler, bu iddiaları doğrular nitelikte. Bizler SONOMED’i daha çok radyoloji ve görüntüleme merkezi olarak biliyoruz. Kuruluşunuzla ilgili ortaya atılan bu iddialar doğru mu?” şeklinde bir soru yöneltti.

DR. ÖZTAN: BU SATIN ALMADA BİR SAKINCA VE RİSK GÖRMÜYORUM

Söz konusu iddialara cevap veren Dr. Nail Burak Öztan, sağlık hizmetlerinde 35 yıllık bir geçmişe sahip olduklarını ifade ederek “Bu süreçte Türkiye’deki bütün sağlık kuruluşlarıyla ilişkilerimiz oldu, SONOMED ve farklı bir sağlık kuruluşu ile de ticari ilişkilerimiz var. Bu bence son derece doğal, bu bağlamda biz Medical Park ile de daha önce iş yaptık. Yine dediğiniz gibi Bursa’da bir zincir sağlık kurumundan bir satın alma yaptık. Bu satın almada sözleşme gereği taahhüt edilen gelişmeler, maddeler yerine getirilmeyince bize bir teklif ile yaklaşan Medical Park sağlık kurumunu devraldık. Her kurumun ticari anlaşmaları, sözleşmeleri oluyor, biz bundan sonra da farklı sağlık gruplarından, farklı hastaneleri devralabiliriz. Ben bunda sakınca ve bir risk görmüyorum.” dedi.

KOCA: PERSONELE BASKI YAPILIYOR MU?

Soruları genel itibariyle cevapsız kalan Koca, hastane hakkındaki iddiaları sıralamaya devam ederken “Medical Park Hastanesi’nde tecrübeli personeller vardı ve bu personellere ilk etapta ‘İşten çıkan çıkar, çıkmayan da 2 ay deneme süresine tabi tutulur. İşimize gelmezse çıkartırız ama 2 ayın sonunda tazminat hakkı elden gitmiş olur’ şeklinde bir şart koştuğunuz öne sürülüyor. Yine sonradan bu sözleşmeyi de değiştirdiğiniz, yeni bir sözleşme yaptığınız iddiaları da var” diye konuştu.

SORULAR PANİKLEMESİNE NEDEN OLDU

Dr. Nail Burak Öztan hakkındaki iddialara da değinen Koca, “Dr. Öztan İstanbul’da ikamet ediyor. Uşak’ta devraldığı hastaneye ayda bir defa bile uğramayan Burak Bey, 1300 km ötedeki hastaneyi alıyor. Sizce bu şaşılacak bir iş midir? Ayrıca Burak Öztan, Bursa’da ön izin alıyor ve ne hikmetse ön izni Medical Park devrediyor” diyerek kamuoyunun aklındaki soru işaretlerinin giderilmesini istedi. Tüm bu iddiaların dile getirilmesi üzerine oldukça gerginliği mimiklerinden okunan Dr. Öztan “Sizler bu iddiaları arka arkaya sıralayın ya da bütün sorularınızı sorun” ifadelerini kullandı.

KOCA: MEDİCAL SEKTÖRÜNDE BİR YILDIZDI

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Koca hastane hakkındaki iddiaları ve merak edilenleri bir bir muhatapları ile paylaşırken “Medical Park Hastanesi; Elazığ’da, sektöründe bir yıldızdı. Bu kaliteyi sürdürebilecek misiniz? Ayrıca şehrin gözbebeği doktorlarından Turgut Yılmaz, Abdullah Büyük, Fatma Doğan gibi isimlerle yolunuza devam edecek misiniz yoksa yol ayrımı görünüyor mu, yani Elazığ’da bir beyin göçü yaşayacak mıyız?” şeklinde bir soru yöneltti.

SORULAR RAHATSIZ ETTİ

Koca’nın sorularını fazla bulan ve iddiaların dile getirilmesinden rahatsız olan hastane ortağı Dr. Nail Burak Öztan, “Bu son sorunuz olsun” diyerek cevap vermekten kaçındı. Koca ise Öztan’ın bu cevabına karşılık, “Bu iddialar tüm Elazığ’ı ilgilendirdiği için sormak zorundayım. Madem basın mensuplarıyla bir araya gelip bilgilendirme toplantısı yapıyorsunuz, o halde bu soruları da cevaplamalısınız” diyerek tepki gösterdi.

KOCA: PERSONEL KIYIMI OLACAK MI?

Kamuoyunun merak ettiği konuları hastane yönetimine aktarmaya devam eden Genel Yayın Yönetmenimiz Koca, sorularına şu şekilde devam etti:

 “Önceki hastanemiz kurumsal kimliklerinden dolayı malzemelerini il dışından getiriyordu, peki sizler malzeme teminini Elazığ esnafından mı temin edeceksiniz yoksa farklı formülleriniz var mı? 2020 rakamlarına göre Elazığ’da 554 tane personeliniz var. Bu personellerde kıyıma gidecek misiniz? Eğer personel sayısında azalma olacaksa hastanedeki kalitenin verimi düşecek mi?”

KOCA: OTOPARK SORUNUNU NASIL ÇÖZECEKSİNİZ?

“Bu hastaneyi diğerlerinden farklı kılan bir de otopark olayı var: Otopark arsasının sahipleri tarafından satılacağı konuşuluyor. Bu iddia doğru mudur ve eğer doğruysa otopark sorununu nasıl çözeceksiniz?

Ayrıca tasarruf tedbirleri kapsamında bazı asansörlerin dönüşümlü kapatıldığı, odalarda sıcak suların olmadığı iddialarının da gerçeklik payı nedir?”

SORULAR KARŞISINDA SESSİZLİKLERİNİ KORUDULAR

Hastane ortakları Dr. Serdar Mutlu ve Dr. Nail Burak Öztan, sorulan bu sorular karşısında sessizliklerini korurken M. Nafiz Koca ise bu duruma tepki göstererek “Cevap vermeyecekseniz toplantıyı burada bitirelim o zaman” dedi.

Konunun muhataplarının sessizliğine rağmen sorularını kararlı bir şekilde sormaya devam eden Koca, “SONOMED radyolojide uzman bir kuruluş ve İstinye Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi gibi birçok üniversite ile bağlantısı var. Buna devam edecek misiniz?” şeklinde bir soru daha yöneltti.

DR. ÖZTAN YÖN DEĞİŞTİRDİ KOCA KINADI

Koca’nın art arda gelen soruları üzerine Dr. Burak Öztan ise Elazığ’a yatırım için gelen iş insanları olduklarını ve geldikleri yerlerde itibarlı kişiler olduklarını ifade ederek “Özel hastane platformlarında 300’e yakın üyeliğim var. Yaklaşık olarak 18 tane soru sordunuz. Ben bu soruların Elazığ halkının merak ettiği şeyler olduğunu düşünmüyorum. Kullandığınız bazı tanımlamalar ve genellemeler sebebiyle de yaklaşımınızın Elazığ misafirperverliğine sığdığına inanmıyorum. Bir sohbet toplantısında yüz yüze konuşuruz, bir basın toplantısında soru sorma şeklinizi hiç tasvip etmiyorum” diyerek yine sorulara cevap vermek yerine okları kendi üzerlerinden başka yöne çevirmeye çalıştı. Koca ise bu sözler üzerine “Basını farklı şekilde itham ediyorsunuz, bu nedenle sizi kınıyorum” diyerek Dr. Öztan’ı sert bir dille uyardı.

DR. ÖZTAN: KADROMUZU DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ

Dr. Öztan ise son olarak, “Biz 35 senelik bir kurumun temsilcisiyiz. Ben kendi kurumlarımı yakından takip ediyorum. Devraldığımız Elazığ Medical Park Hastanesi çalışanları son derece kıymetli, onlar da bize destek veriyorlar. Tüm hekimlerimizle birlikte yol alıyoruz. Elazığ’ın beğendiği, tercih ettiği hekimlerle çalışmaya devam ediyoruz. Bu kadromuzu daha da güçlendireceğiz, bizler Elazığ’a yatırım için buradayız.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol