Öne Çıkanlar CEZASI 800 TL MEHMET ÇETE GÜVEN TAZELEDİ  zülfü demirbağ SEMİH AYAZ 2023

Bu haber kez okundu.

"TÜRKİYE'DE YETERİNCE TANINMIYORUZ"

Programları kapsamında basın mensuplarıyla da bir araya gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç programda yaptığı konuşmada, “En büyük eksikliğimiz yeni bir kurum olmamız ve Türkiye’de yeterince tanınmamamız” diyerek; Türkiye’nin Anayasada ve yasalarda bulunan hak ve özgürlükler ile Avrupa’nın birçok ülkesinden çok daha ileri bir düzeyde olduğuna vurgu yaptı. Malkoç, “Ancak iki tane problemimiz var.

Birincisi Anayasa ve yasalarda belirtilen bu hak ve özgürlükleri ve bunların kullanılması için kurulan mekanizmaları maalesef toplumumuz bilmiyor, tanımıyor.” bu konuda bir bilinç oluşturulduğu takdirde şikayet edilen birçok konunun kendiliğinden düzeleceğini söyledi.

Gece Düzce’de yaşanan depreme değinen Şeref Malkoç, “Türkiye son yıllarda inşaat kalitesinin artması tedbirlerin alınması ve konulan kuralların denetimi sonucunda 6 şiddetinde depremlerde olsa dayanıklılığımızın arttığını görüyoruz. Deprem öldürmez tedbirsizlik öldürür derlerdi. Bu vakayı dünkü depremde yaşadık.

Allah ülkemizi bu tür doğal afetlerden korusun.

Türkiye’de eğitim konusunda son yıllarda çok büyük mesafeler alındı.

Derslik sayısı arttı ve adeta öğretmenler ordusu oluştu.

Özel okullardaki öğretmenleri de sayarsak 1,5 milyon öğretmenimiz oldu.

Bu olağanüstü bir rakam. Derslik, okul ve öğrenci sayısı hakikaten dünya standartlarında.

Daha iyisini yapacağız ve yakalayacağız. Türkiye’nin her iline üniversite kuruldu.

Açık ve uzaktan öğretim dahil üniversitelerde okuyan öğrenci sayımız 8 milyon civarında.

Bu 8 milyonu Türkiye’nin yaş itibari ile nüfusa oranladığımızda, üniversite okuyabilecek olan nüfusumuzun çok büyük bir kısmının yüksek öğretim gördüğünü şahitlik ediyoruz. Üniversite mezunlarını da ilave ettiğimizde Türkiye’nin 3’te 1’inin üniversite bitirmiş insanlardan oluştuğunu görüyoruz.

Yani kaliteli eğitim almış, vasıflı insanlardan oluştuğunu görüyoruz. Buda Türkiye’nin en büyük gücüdür.

Bundan sonrada dünyadaki yarışta en belirgin olarak önce çıkacak konulardan biri” diye konuştu.

 “KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU TÜRKİYE’NİN EN YENİ VE EN GENÇ KURUMU

Kurumu hakkında bilgi veren Malkoç, “Kamu Denetçiliği Kurumu Türkiye’nin en yeni ve en genç kurumlarından bir tanesidir. 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği ile hayatımızda birçok şey değişti.

Özellikle hak ve özgürlükler alanında çok önemli ve ciddi adımlar atıldı.

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru bunlardan bir tanesidir. Kamu Denetçiliği Kurumunun kurulması, anayasanın 74. Maddesinde yer alması de bu önemli değişikliklerden birisidir.

CİMER, Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurulu, Etik Kurulu veya Açık Kapılar kuruldu. Bu anlamda hak ve özgürlüklerin kullanılması, iyi yönetimin talepleri noktasında yapılan kamu hizmetlerinin denetimlerinde kamu görevlerinin ve işlemlerinin hukuka uygunluğunun denetlenmesi açısından son derece önemli.

Anayasada ve yasalarımızda bulunan hak ve özgürlükler, bugün Avrupa’nın birçok ülkesinde daha ileri düzeyde.

Ancak 2 tane problemimiz var. Anayasada ve yasada belirtilen bu hak ve özgürlüklerin kullanılması için inşa edilen mekanizmaları toplumumuz yeterince bilmiyor.

Bu kurumlardan nasıl istifade edeceği noktasında da yeteri kadar bilgilendirme olmamış.

Bu konuda bilinç ve şuur oluşturabilirsek, şikayet ettiğimiz konuların birçoğunun kendiliğinden düzeleceğini şahidiz.

Kamu hizmeti veren kurumlardaki yöneticilerin, hukukun üstünlüğü konusunda hakkaniyet, adalet ve insan hakları konusunda daha duyarlı olmalarını temin etmek.

Bu hukukun üstünlüğü konusunu kültür haline getirmek.

Kamu Denetçiliği Kurumu, anayasa ve 6328 sayılı kanunda kendisine verilen görevler ifa ederken aynı zamanda da bu konuları topluma aktarmak, halkın daha aktif olması, var olan mekanizmaları iyi kullanması için belli çalışmalar yapmaktadır.

Bu çalışmalardan birisini bugün Elazığ’da icra edeceğiz” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol