Kurban Bayramına kavuştuğumuz bu günlerde bir bayramımızı daha idrak etmenin huzuruyla doluyuz. Kurban Bayramını yaşamanın hazzını ise bayram günlerinde en üst seviyede yaşıyoruz.

        Dost, akrabalarla buluşmak, kurban etlerini paylaşmak, Sıla-i Rahim yapmak, selamlaşmak hatta bir telefon etmek mutluluğumuzu arttıran ve yaşatan vesilelerdir. Küçüklerin aldıkları bayram harçlıkları, topladıkları şekerler, büyüklerin ellerinden öperken takındıkları tatlı tavırlar, ellerimize döktükleri kolonyalar, giydikleri sevimli kıyafetler gibi daha uzattıkça uzatabileceğimiz güzelliklerle dolu bu minik kalplerin bayram telaşlarının bizlere yaşattıkları mutluluğa ne demeli? Bunların her birini elbette gözlerimizle an be an görüyoruz. Maneviyatımızın ve kültürümüzün yeni nesillere aktarılmasında öncülük edecek yavrularımızın öğrendikleri her değerlerimizi yaşatmaları hiç kuşkusuz bizim en büyük yatırımlarımızdan biridir. Bu duygular bayramı yaşamanın bize kattığı mutluluklardır.

        İdrak etmek bize ne kazandıracaktır? Hepinizin bildiği üzere idrak etme işi bir şeyin manasına varmak demektir. Yani bir eğitimci gözüyle o işi öğrenmek anlamı taşıdığını söylemek isterim. Öğrenmek de bir olgu olduğundan her zaman öğrendiğimiz bilgilere bir yenisini ekleyerek devam ederiz. Kurban Bayramına bu pencereden bakacak olursak her bayramda mutluluğumuzu arttıracak, bayramımızı daha güzel geçirecek işler yapmamız mümkün olacaktır. Mademki Kurban Bayramında Allah’a yakınlaşmanın yolları aranır, bizler de elbette bu yolları aramanın gayreti içerisinde olmalıyız. Kur’an ve peygamberimiz rehberimiz olduğundan Kur’an’ı Kerim’i ve peygamberimizin hayatını anlamak bizim için elzemdir. Peki, insanı Allah’a yakınlaştıracak fiiller sınırlı mıdır? Allah’ı razı etmek için yapılacak o kadar çok güzel eylemeler vardır ki saymaya kalksak yoruluruz.

        Dini Bayramlar ve Günler, bizleri güzel işler yapmaya teşvik eden bulunmaz fırsatlardır. Allah (c.c) hayrı, güzel olan her şeyi murat ettiğinden kullarına kendini yakınlaştıracak vesileler sunar. Aslında şöyle bir durup düşündüğümüzde hayır işleri etrafımızda dolaşıp durur da biz bazen gözümüzü yumarız onlara. Belki bu güzel günlerde aylarca görmediğimiz bir yakınımızla konuşacağız, onun hayır duasını alacağız, gönlünü fethedeceğiz, ona gülümseyeceğiz... Hangi hareketimizin Allah katında makbul olacağını bilmediğimizden her birini yapmak mecburiyetindeyiz aslında. Bu davranışlara hayatımızda yer verdikçe işte insanlar arasında dolaşan “iyi insan” tabiri bize de uğrayacak. Hem belki ahirette hiç aklınıza dâhi gelmeyecek iyilikleriniz Allah katında çok değerli olacaktır. Bu bilinçle hareket etmek bize kazanç getirecektir.

        Tüm İslam âleminin Kurban Bayramını kutluyorum. Bayramda Allah’ın razı olacağı, kötülüklerden arınacağımız, iyiliklerle dolacağımız işler yapmamızı Cenab-ı Allah’tan (c.c) niyaz ediyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol