Öne Çıkanlar Mezraya giriş çıkışların 14 gün yasaklandığı öğrenildi Vaizler ve Din Hizmetleri Uzmanları İle Bir Araya Geldi Çiftçi Ailesinin Acı Kaybı Cuma Namazı Kılınacak Camiler Açıklandı Arslan: İş Dünyası ve Toplumun Beklentileri Karşılanamamıştır

Bu haber kez okundu.

Amacımız, İlimizi Mutfağını Dışarıya Tanıtmak!

Festivali geleneksel hale getirdiklerini kaydeden Başkan Tarhan, daha çok vatandaşa hitap etmek ve çevre illerden de katılımın yoğun olması için ulusal sanatçının önemli olduğunu söyledi.

ÖZEL HABER: GÜLÇİN TURGUT

Günışığı ve Yeni Ufuk Gazetelerine nezaket ziyaretinde bulunan Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Zülfü Tarhan, sektörün sıkıntıları ve her yıl düzenlenen Salçalı Köfte Festivaline ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Tarhan, bu yıl 5. Geleneksel Salçalı Köfte ve Gastronomi Festivali’ni 29 Eylül-01 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenleyeceklerini söyleyerek organizasyon çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

Ayrıca esnafın sorunlarına da değinen Başkan Tarhan, esnafın nefes alamaz bir halde olduğunu söyleyerek, işletmecilerinin sıkıntılarına çözüm için can suyu kredisi desteği beklediklerini ifade etti.

YEME, İÇME SEKTÖRÜ ÇOK FAZLA ETKİLENDİ

24 Ocak 2020 depremi ve ardından yaşanan pandemi ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle esnafın her geçen gün sıkıntılarının artarak devam ettiğini söyleyen Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Zülfü Tarhan, “2020 depreminden bu yana ilimizde özellikle esnafımız ciddi anlamda sıkıntılarla karşı karşıya. Özellikle esnaf camiası içerisinde olan bizim sektörümüz yeme, içme sektörü çok fazla etkilendi. Depremden sonra insanların evlerinin yıkılması, düzenlerinin bozulmasından ötürü yeme içme sektöründe ciddi anlamda sıkıntılar yaşandı. Çünkü insanlar kendi telaşlarına düştüler. Bir yerde işte yemek yeme, vakit geçirmekten biraz uzaklaştılar. 2020 depreminden sonra tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve şehrimizde yaşamış olduğumuz pandemi sürecinde bizler aylarca kapalı kaldık. Paket servis olarak çalışmak zorunda kaldık. Bizim yapmış olduğumuz hizmette ciddi anlamda sıkıntı oldu. Çünkü insanlar evlerinden çıkamadılar. Paket servis kültürü ilimizde  çok yaygın bir kültür değildi. Bundan ötürü satışlarımızda düşüşler oldu. Yine akabinde yaşamış olduğumuz hem ülkemizde ve dünyada baş gösteren ekonomik sıkıntılar maalesef esnafımızı ciddi anlamda sıkıntılar yaratmıştır. Şu süreçte de içinde bulunduğumuz süreçte de yine ekonomik sıkıntılardan, ekonomik krizden ötürü esnafımız ciddi anlamda sıkıntılar yaşamakta.”dedi.

TEMEL GIDA FİYATLARINDA ÇOK CİDDİ ARTIŞLAR VAR

Temel gıda fiyatlarında ciddi artışlar olduğunu dile getiren Başkan Tarhan, “Etin kilosunu 400’e alıyoruz. Bir yıl öncesiyle kıyasladığımız zaman çok fahiş rakamlarda artışlar gözlemleyebiliyoruz. Vatandaşın da alım gücü düştüğünden dolayı ister istemez bu müşteri sirkülasyonuna yansıyor. Bu da bizim cirolarımızda düşüşe sebep oluyor. Zor zamanlar geçiriyoruz.” şeklinde konuştu.

KREDİLERLE CAN SUYU BEKLİYORUZ

Esnafın giderlerinin yüksek olduğunu, karşılayamaz hale geldiğini söyleyen Başkan Tarhan, esnafa destek kredileri beklediklerini belirterek, “İş yerlerimizin maliyetleri çok yüksek. En ufak bir işletmemizde 5 tane personel çalışıyor. 30 - 40 tane personel çalıştıran işletmelerimiz var. Kiralarımız, Bağ-Kur primlerimiz var, fiyatlarımız yüksek. Esnafımız ister istemez çalışan maaşını, SGK, Bağ-Kur primlerini kiralarını ödemekte zorlanıyor. İnşallah temennimiz bir an önce piyasalar toparlar. Esnafımız tekrar eski ve hatta eskisinden daha güzel o ticaret çarklarını döndürmeye başlar. Devletimizin de esnafımıza biraz daha duyarlılık, sağduyulu davranmasını özellikle kredilerle can suyu vermesini bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

GELENEKSEL KÖFTE EKMEK FESTİVALİMİZİN 5.’SİNİ DÜZENLEYECEĞİZ

5. Geleneksel Salçalı Köfte ve Gastronomi Festivaliyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Tarhan, “Köfte festivalimiz var. Her yıl bir geleneksel olarak yapıyoruz. Bu festivali gerçekleştirmemizdeki amaç Elazığ'mızı ve Elazığ mutfağımızı dışarıya tanıtmak, hatta dünyaya tanıtmak. Dışarıdan da insanların ilgisini ilimize çekip. Özellikle seyahat turizmi noktasında ilimize katkı sağlamak. Bu amaç ve gayeyle yola çıktık. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz festivallerde çok güzel verim aldık. Birçok ilden bu festival aracılığıyla şehrimize gelen insanlar tanıdık. Nasip olursa bu yıl da beşincisini gerçekleştireceğiz. Biliyorsunuz artık bu geleneksel hale geldi. Şehrimizle artık özdeşleşen bir festival haline geldi.” dedi.

AMACIMIZ, İLİMİZ MUTFAĞINI DIŞARIYA TANITMAK

Düzenledikleri festivalde amaçlarının Elazığ’ın tanımı olduğunu kaydeden Başkan Tarhan,”Her yıl bu tür festivalleri gerçekleştirirken bir kesim tarafından yersiz bana göre yargısız infaza uğruyoruz. Geçen yıl bu biraz daha üst seviyeye çıktı. Hatırlarsınız sanatçı konusunda yaşanan olumsuzluklar oldu bazı kesimler tarafından.  Dediğim gibi bizler bu festivali gerçekleştirme amacımız, ilimizi mutfağını dışarıya tanıtmak. İlimizin reklamını bu amaç ve gayeyle yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

ULUSAL SANATÇI İLE ÇEVRE İLLERİ DE ÇEKEBİLİYORSUNUZ

Başkan Tarhan, Ulusal sanatçı ile daha çok kişiye ulaştıklarını ve bununda Elazığ’ın lezzetlerinin tanıtımı için artı olduğunu belirterek, “Bu festivallerin en temel ayarı ulusal sanatçı konserleri. Çünkü ulusal sanatçı konserleriyle dışarıdan insanları çekebiliyorsunuz festivale. Tabii bunu gerçekleştirirken daha fazla ilimizin tanıtımını yapmak için ulusal sanatçı tercihinde bulunuyoruz. Bunun yanı sıra yerel sanatçılarımıza da yer vermeye çalışıyoruz. Sanatçıları da tercih ederken her yönüyle dikkat etmeye çalışıyoruz. Bölgemize, coğrafyamıza uygun olması gözetiyoruz.”dedi.

TÜRKİYE'DE İKİNCİ MUTFAĞIZ

Elazığ mutfağının Türkiye’de ikinci olduğuna dikkat çeken Başkan Tarhan, “Resmi verilere göre Elazığ'da çok güzel bir coğrafya. Türkiye'de yaşayan dünyada yaşayan insanların görmesi gereken bir coğrafya olduğuna inanıyoruz. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

ORGANİZASYON ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK

Festival  için çalışmalara başladıklarını söyleyen Başkan Tarhan, ”Organizasyon çalışmalarına başladık. Nasip olursa 29 Eylül - 01 Ekim 2023 tarihlerinde ilimizde bu yıldan Beşinci Geleneksel Salçalı Köfte Ve Gastronomi Festivalini gerçekleştireceğiz. Bu yıl da yine ulusal sanatçılarımız olacak. Yine kürsü başı programımız olacak. Dolu dolu bir 3 günü vatandaşlarımızla birlikte geçireceğiz.  Dışarıdan gelen misafirlerimizi en güzel şekilde Elazığ'ımıza, bir Elazığlıya yakışır şekilde ağırlayacağız. Sanatçılar bazı isimler var net değil. Yakın zamanda inşallah onlar da netlik kazanacak.” ifadelerini kullandı.

Salçalı Köfte FestivaliBaşkanı Zülfü TarhaElazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf OdasıelazığhaberbaşkandestekTürkiyekültürikinciÇevre

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol