Öne Çıkanlar türkiyede deprem GÜLLÜ ESKİ ÖĞRENCİLERİNİ TRANSFER ETTİ Valilikten Vatandaşlara Destek Çağrısı SARAYATİK MAHALLESİNİ ZİYARET ETTİ Müteahhitlerden Yönetmeliğe Tepki

Bu haber kez okundu.

Erdoğan seçim tarihini açıkladı, gözler YSK'da!

Türkiye seçim atmosferine girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti Grup Toplantısı’nda seçimler için bir kez daha 14 Mayıs’ı işaret etmesi ile birlikte 6’lı Masa adaylarını belirledi. Uzun görüşmelerin ve tartışmaların ardından 6’lı Masa seçimlerde cumhurbaşkanı adayını CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olarak duyurdu. Millet İttifakı seçim çalışmalarına ve adaylarına olan Kılıçdaroğlu’na destek için diğer partilerle görüşmelerini gerçekleştirirken Cumhur İttifakı da temaslarını artırdı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında öne çıkanlar;

Aziz Milletim, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Biraz önce Anayasamızın 116. maddesinin verdiği yetkiyle 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken seçimlerin 14 Mayıs'ta yenilenmesi kararını imzalıyorum. Buna göre; 2 ay sonraki ilk pazar günü milletimiz cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek üzere sandık başına gidecektir. Seçimlerin tarihinin 14 Mayıs olarak güncellenmesi kararımızı çok önceden, yılbaşından hemen önce kamuoyuyla paylaşmıştık.

Bu tarihin milletimiz nezdinde hüsnü kabul gördüğünü görüyoruz ancak 6 Şubat'ta yaşanan art arda iki deprem seçim tarihiyle ilgili tartışmaları gündemimizden çıkardı. 11 ilimizde yaşayan 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen depremde 47 binin üzerinde insanımız vefat ederken, 115 binden fazla insanımız yaralandı.

YSK TOPLANACAK

Karar üzerine YSK, 11 Mart Cumartesi günü toplanıp seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılması kararı alıp kamuoyuna açıklayacak. Seçimin ikinci tura kalması halinde tarih 28 Mayıs olacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol