Öne Çıkanlar BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI: YENİ TAZİYEEVİNİ HİZMETE SUNDUK MHP İL BAŞKANI IŞIKVERDEN 19 MAYIS MESAJI ŞEHİT ANNELERİNİ YALNIZ BIRAKMADI BAŞKAN HAVABULUTTAN TEŞEKKÜR MESAJI suriye

Bu haber kez okundu.

Gazeteciye Soruşturma

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi Bostanbaşı Mahallesi’ndeki tarım arazilerinin imara açılarak konut alanına dönüştürüldüğünü ve buradaki pek çok binanın 6 Şubat depremlerinden etkilendiğini haberleştiren gazeteci Evren Demirdaş hakkında soruşturma açıldı.

KAMU GÖREVLESİNE HAKARET VE İFTİRADAN SORUŞTURMA AÇILDI

6 Şubat depremlerinde Malatya’da en çok hasarın oluştuğu bölgelerden biri olan Yeşilyurt ilçesi Bostanbaşı Mahallesi’ndeki evlerin ağır hasar almasının ardından, 25 Şubat tarihinde Sözcü Gazetesi bölge muhabiri Evren Demirdaş, söz konusu bölgenin AK Partili belediye başkanı  döneminde imara açıldığı iddiasını gündeme taşımıştı.

25 Şubat 2023 tarihinde yayınlanan ‘Tarım alanını imara açıp binalar dikmişlerdi… O binalar depremde kullanılmaz hale geldi’ başlıklı haberin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na dönemin belediye başkanı Hüseyin Cemal Akın tarafından suç duyurusunda bulunulduğu ve Demirdaş hakkında 'kamu görevlisine haksız suç isnadı, hakaret ve iftira’ gerekçesi ile soruşturma açıldığı öğrenildi.

Haberi yapma sürecinde iddiaların muhatabı olan Malatya eski Belediye Başkanı Hüseyin Cemal Akın’ı da aradığını konuyla ilgili görüş almak istediğini dile getiren Demirdaş, Akın’ın bu konudaki açıklamalarının yayımlanmasını istemediğini belirterek, ‘’6 Şubat’ta Maraş merkezli depremlerden etkilenen illerden biri de Malatya’ydı. Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi Bostanbaşı Mahallesi'nde tarım arazileri ve kayısı bahçelerinin imara açılması sonrası oralara inşa edilen milyonluk daireler, deprem sonrasında ağır hasar aldı ve kullanılmaz hale geldi. Olay sonrasında 25 Şubat’ta bu binalarla ilgili İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Bedir Özten ile yetkili isim olarak görüştüm. Özten, Bostanbaşı’ndaki tarım arazilerinin ve kayısı bahçelerinin AK Partili belediye başkanları döneminde imara açıldığını ve burayı imara açanlar arasında Malatya eski Belediye Başkanı Hüseyin Cemal Akın’ın da olduğunu ileri sürmüştü. Özten’in açıklamalarının ardından konunun muhatabı olan Hüseyin Cemal Akın’ı aradım ve iddiaları sordum. Ancak açıklamalarının yazılmamasını istedi. Haberimin yayınlanmasının ardından Sayın Akın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş. Durum avukatlarım aracılığıyla bana iletildi. Büyük bir ihtimalle bu hafta savcılığa ifade vermeye gideceğim.’’dedi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol