Öne Çıkanlar iftar yks ÖZEREN DİYARBAKIR DEPLASMANINA GİDİYOR  Proje Protokolü

Bu haber kez okundu.

GİB’den Mücbir Sebep Duyurusu!

Gelir İdaresi Başkanlığı, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenen Elazığ için ilan edilen Mücbir Sebep haline dair bir duyuru yayınladı.

Gelir İdaresi Başkanlığınca konuya dair açıklamada şu ifadelere yer verildi;
06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş ilinde meydana gelen deprem felaketine ilişkin olarak, depremden etkilenen Elazığ ilinde de deprem tarihi itibarıyla Bakanlığımız tarafından, mücbir sebep hali ilan edilmesi uygun bulunmuştur.

“MÜKELLEFLER, VERGİ KANUNLARININ UYGULANMASI BAKIMINDAN MÜCBİR SEBEP DAHİLİNDEDİR”

Bu kapsamda, söz konusu ilde deprem tarihi itibarıyla mükellefiyet kaydı bulunan mükelleflerin, bu mükellefiyetleri nedeniyle vergi kanunlarının uygulanması bakımından 06.02.2023 ila 31.07.2023 (bu tarih dâhil) tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğu kabul edilmiştir.

MÜCBİR SEBEP HALİ SÜRESİNCE, ERTELENEN ÖDEMELER

Mücbir sebep hali süresince,
- Verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerinin verilme süreleri,
- Bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri,
- Deprem tarihinden önce tahakkuk etmiş, ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi,
- 2023 yılı motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi,
- Deprem tarihinden önce ikmalen, re'sen veya idarece tarh edilen ve vadesi mücbir sebep halinin başladığı tarihten sonrasına rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi uzatılmıştır.

BEYANNAME VE BİLDİRİMLER 15.08.2023 SALI GÜNÜ SONUNA KADAR VERİLEBİLECEK

Buna göre, mücbir sebep halinin geçerli olduğu dönemde verilmesi gereken beyanname ve bildirimler 15.08.2023 Salı günü sonuna kadar verilebilecek, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergiler ile yukarıda ifade edilen diğer vergi, ceza ve gecikme faizleri 31.08.2023 Perşembe günü sonuna kadar ödenebilecektir.
Bununla birlikte, söz konusu ilde bulunan mükellefler tarafından, mücbir sebep hali süresi içerisinde verilmesi gereken 2023 yılı 1 inci geçici vergi dönemine ilişkin geçici vergi beyannameleri verilmeyecektir.
Ayrıca, bu ilde bulunan vergi mükelleflerinin vergi borçları 02.10.2023 Pazartesi günü sonuna kadar başvuru yapmaları ve gerekli şartları da taşımaları kaydıyla faiz alınmaksızın 24 aya kadar taksitlendirilecektir.
Diğer taraftan, mücbir sebep ilan edilen yerler dışında mükellefiyet kaydı bulunan mükelleflerin, Elazığ ilinde ilan edilen mücbir sebep hali kapsamında olan meslek mensuplarıyla arasında deprem tarihi itibarıyla Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi bulunması durumunda;
Mücbir sebep hali süresince,
- Verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerinin verilme süreleri,
- Bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri, uzatılmıştır.

31.07.2023’E KADAR VERİLMESİ GEREKEN BEYANNAME VE BİLDİRİMLER 15.08.2023 SALI GÜNÜ SONUNA KADAR VERİLEBİLECEK

Buna göre, mücbir sebep halinin başladığı 06.02.2023 tarihinden mücbir sebep halinin sona ereceği 31.07.2023 (bu tarih dahil) tarihine kadar verilmesi gereken beyanname ve bildirimler 15.08.2023 Salı günü sonuna kadar verilebilecek, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergiler 31.08.2023 Perşembe günü sonuna kadar ödenebilecektir.
Ayrıca, bu mükellefler tarafından mücbir sebep hali süresi içerisinde verilmesi gereken 2023 yılı 1 inci geçici vergi dönemine ilişkin geçici vergi beyannameleri verilmeyecektir. Konuyla ilgili olarak bağlı olunan vergi dairesinden ayrıntılı bilgi alınabilecektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol