Bize göre bir hurafeden ibaret olsa da; bazı inanışlara göre yeni bir yıla nasıl girilirse öyle devam edilirmiş̧.

2020’ye deprem felaketi ve Covid-19 musibetiyle girdik.

Ne yazık ki yine deprem felaketiyle bitirdik.

Anlayacağınız Elâzığ olarak 2020 yılını iki depremin arasına sıkışarak geçirdik.

Umarız bu inanışlar doğru çıkar da 2021 yılı güzellikler ve yatırımlarla doludizgin giden bir yıl olarak hafızalarımızda kalır.

Şehir olarak güzel girdik yeni bir yıla...

Devasa bir yatırımın açılışını yaparak 2021’e merhaba dedik; KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ...

Bir kısım insanımızın yatırımlarla alakalı öncelik konusunda muteriz olduğu KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ, 2 Ocak 2021 tarihi itibariyle köprü üzerinde yapılan törenle ulaşıma açıldı.

Elâzığ ve Malatya arasında kuvvetli bir bağlantı konumunda olan Kömürhan Köprüsü, özü itibariyle toplamda 16 vilayeti de birbirine bağlayan bir boğaz niteliğinde.

Devlet büyüklerinin himayelerinde Elâzığ ile Malatya illerinin idari, mülki ve siyasi temsilcilerinin de iştirakleriyle kurdelesi kesilen köprü, Uluslararası literatürde “Cable Stayed” olarak adlandırılan ve Türkçeye “Eğik Askılı Gergili Köprü” olarak çevrilen bir köprüdür.

Birçok özelliğinin yanı sıra baraj üzerindeki orta açıklığı 380 metre olan Kömürhan Köprüsü bölgenin en büyük ve en prestijli yatırımlarından biri olarak Elazığ ve Malatya’nın da cazibelerinin artmasına sebep olacak.

Dedim ya 2021 yılına güzel ve büyük yatırımlarla başladık.

Çok daha büyük ve anlamlı yatırımlarla da devam ederiz inşallah.

Mesela Ak Partili iktidarlarda milletvekillerinden, Bakanlarına, Bakanlarından Cumhurbaşkanına kadar hemen herkesin her seçim taahhütlerinde bulunan ama ne hikmetse bir türlü eyleme geçirilmeyen Pertek Köprüsü…

Yıllardan beridir her seçim dönemlerinde siyasilerin dillerinde pelesenk olan ama seçimlerden sonra unutulup raflara kaldırılan Pertek Köprüsünün yapılması an itibariyle elzem bir hal almıştır.

Zira Pertek Köprüsü, Kömürhan köprüsü gibi sadece iki şehrin bağlantı noktasında bulunarak 16 vilayeti birbirine bağlayan bir konumda olmaktan ziyade, coğrafyanın kuzeyi ile güneyinde bir kavşak noktası olacaktır.

Ve bu bağlantı noktası sadece şehirleri birbirine bağlayan özellikte olmayacak, bağlantısı olan illerin de her türlü gelişip kalkınmasını sağlayacak, beraberinde yeni yatırımların gelmesine de vesile olacaktır.

Tunceli - Pülümür yolunun yeniden düzenlenip ulaşımın kolaylaştırılması gibi.

Malum bu konuda Tunceli ilinin bir önceki Valisi Sayın Tuncay Sonel olası Pülümür yolunun yeniden yapılması ve daha stabil hale gelmesi halinde güvenliğini sağlamak amacıyla altyapı çalışmalarını tamamlamış, 22 noktada son teknolojik silah ve savunma sistemleriyle donatılmış yaşam alanlarından müteşekkil lego kuleler (Güvenlik Kuleleri) yaptırarak yol emniyeti ve seyahat güvenliğinin kontrol altına alınmasını sağlamıştı.

Dolayısıyla bu köprünün de bir an önce yapılıp ulaşıma açılması demek, bölgenin çok daha gelişmesi, Elazığ’ın ise Türkiye’nin en cazibeli ve en stratejik vilayeti konumuna gelmesi demektir.

Doğu ile Batıyı birbirine bağlayan Kömürhan’dan sonra kuzey ile güneyi de birbirine bağlayacak Pertek Köprüsü yapılırsa Elazığ, İskenderun Limanıyla Trabzon Limanını da birbirine bağlamış olacaktır.

Bu da demektir ki büyük bir ticaret hacmine sahip olan Akdeniz ile canlı ticaretin yoğun olduğu Karadeniz oluşturulacak bu aks ile bağlantılarını Elazığ üzerinden gerçekleştirecektir.

Onun için 2021’e yatırımlarla başlamışken yatırımlarla devam etmek en büyük temennilerimizdendir.

Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinin muhalefet ve iktidar milletvekilleri bu konuyu gündemlerine almalı ve bölgesel kalkınma adına Pertek Köprüsünün hükümet tarafından bir an önce 2021 yatırım programına alınmasını elbirliğiyle sağlamalılar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol