banner30

Pandemi ve deprem olgusunu milli mücadele, milli birlik ve beraberlik ruhunda birleştirebilmek çok önemli ve anlamlı. Bu anlamdaki yaklaşım kadar bu ruhun yaşandığı, meşalenin yakıldığı istiklal ruhunun anlam kazandığı yerler de bir o kadar önemlidir.

Ülkemizde bu anlamda şüphesiz ki Samsun İlimiz ilk akla gelecek illerin başında yer almaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenerek İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği tarafından yürütülen “Geleneksel Türk Çocuk Oyunları Projesinin” son ayağı da milli mücadele, zafer ve cumhuriyet adına önemli ve anlamlı bir yer olan Samsun'da yapılarak tarihin sayfalarında ve arşivlerinde yine ölümsüz eserler kayıtlardaki yerini aldı.

“…Şehrin sosyal hayatına önemli katkılar sunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, faaliyetlerine bir yenisini daha ekliyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi, dondurma üreten yerel firmalarla vatandaşları “1. Dondurma Şenliği’nde buluşturacak. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenleyeceği şenlik, Çobanlı İskelesi’nde yapılacak. Büyükşehir Belediyesi, bu kez de Dondurma Şenliği düzenliyor. Samsun’u dondurma üretiminde söz sahibi şehirlerden biri haline getirmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenecek şenlikle, kaliteli üretimleriyle markalaşan yerel dondurma firmaları vatandaşlarla bir araya getirilecek. Dondurmanın ham maddesi olan manda sütü ve salep üreticilerinin de davet edildiği şenlikte Türkiye İdareci ve Bürokratlar Birliği’nin katkılarıyla mendil kapmaca, torba yarışı, yumurta yarışı, ip atlama, yakan top, dama oyunu, topaç ve halat gibi Geleneksel Türk Çocuk Oyunları, bilek güreşi müsabakası, Yıldız Gençlik Derneği ise okçuluk gösterileri gerçekleştirecek. Çocuk Şenliği etkinliği ile de çocuk oyunları, palyaço gösterileri ve dondurma sunum şovları yapılacak. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Türkiye İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Genel Başkanı Yücel Can, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal ile çok sayıda davetlinin katılacağı etkinlik ile salep ve manda sütü üretiminde lider olan kentteki yerli dondurma üretim kapasitesi ile geleneksel Bafra dondurmasının tanıtılması hedefleniyor…” şeklindeki haberlerle İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneğinin farklı açıdan faaliyete olan katkısını vurgular gibiydi.

Sabahın erken saatlerinde deniz kenarında şenliğin yapılacağı Atakum İskele Meydanında denizin rengi ve esintisi her yaştan çocuklar ve aileleri ile bir başka güzeldi.

Atakum İskele meydanında adeta sabahtan akşama kadar yapılan organizasyona iki yaşından seksen iki yaşına kadar çocuk, genç, yaşlı, engelli birçok sayıda vatandaşın katıldı. Şenlik; Eğlenceli, coşkulu olduğu kadar birliktelik adına da oldukça önemli ve anlamlıydı.

Takdim ve selamlama konuşmasında Kalem; İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Genel Başkanı ve Proje Koordinatörü Yücel Can; projenin anlamı ve önemi hakkında bilgi vererek oyun ve oyuncakların çocuğun dünyasında ve aile ilişkilerinde önemli olduğunu, milli birlik ve beraberlik adına proje şenliklerinin Samsun'da yapılmasının ayrı bir önemi ve anlamı olduğunu; Dünyada ırkçılığın, göçün, mülteci kavramının konuşulduğu ve ayrımcılığın yapıldığı bir ortamda seksen bir ilden göç alan ve 35 bin yabancının bulunduğu (Suriye, Irak, Afganistan, İran...) Samsun'da bulunan programa her kesimden insanlara ulaştıklarını ve yüzlerce kişinin programa katıldığını ve pandemi adına da projenin önemli olduğunu söyledi.

Tarihe not düşme adına Can açıklamasının devamında; Pandemi şartlarını da dikkate alarak projenin ilk etkinliğinin Ankara'da, ikinci faaliyetin deprem ve pandemiyi yoğun bir şekilde yaşayan Elazığ'da, son etkinliğin de Samsun'da yapıldığını, projeyi 2014 yılında Samsun'da uyguladıklarını, o zaman Samsunluların programdan memnun kaldıklarını ve bir daha bu programı arzu ettiklerini, bunun da bu yıl nasip olduğunu söylüyordu.

İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Genel Başkanı Can, proje için Gençlik ve Spor Bakanı Şahsına ve şahsında emeği geçenlere teşekkür ederek; yine Projenin Samsun'da yapılması için idari, bürokratik, siyasi tecrübesi olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'e de teşekkür ederek projenin gerçekleştirilmesi adına destekleri nedeniyle plaket, isim ve Samsun'un plaka numarası yazılan tişört ve hediyelerde bulunuyordu.

Program proje eğitmenlerinin yer aldığı halat, yumurta, torba, mendil kapmaca, mangala, ip atlama, zeka oyunları ve geleneksel çocuk oyunları ile devam etti. Çocuklar kendi aralarında, aileler ve protokol ile birlikte de güzel oyunlar oynadı. Oyunlarda çocuklara, katılımcılara, dereceye girenlere alt üst tişört, kupa, kalem, bayrak, balon, geleneksel ve zeka oyuncakları, kız ve erkek oyuncakları, futbol-basketbol- voleybol- hentbol topları ve spor malzemeleri, çeşitli oyuncaklar, bez torbalarla dağıtıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği tarafından yürütülen proje şenlikleri etkinliklerine Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir ve Şahsında Büyükşehir Belediyesi protokol ve çalışanları, İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Genel Başkanı Yücel Can ve Ordu İl Temsilcisi Cavit Arslan, diğer yönetici, temsilci, sivil toplum kuruluş temsilcileri  ve toplumun değişik kesimlerinin katılımları ile şenlik, eğlenceli, coşkulu ve renkli geçti.

Geleneksel Çocuk Oyunları Kültür ve Spor Etkinlikleri Projesi sonrasındaki günlerde de İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği tarafından yürütülen “Elini Tut AB Projesi” çalışma ve çalıştayı da Samsun'da iz bırakan etkinlikler arasında yer aldı.

…Ve Samsun’un ruhuna uygun olarak İdareci ve Bürokratlar Birliği tarafından iki proje yine geride kalıcı izler bıraktı…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol