Öne Çıkanlar Orman Bölge Müdürü Çetiner Elazığa Atanan Öğretmenleri Eğitim-Bir-Sen Karşıladı elazığhaberleri Karakoçan İlçesini Ziyaret Etti Milletvekili Erol: Böylesine Büyük Acılar Bir Daha Yaşanmasın

Bu haber kez okundu.

AZ KALDI!  GELİYOR GELMEKTE OLAN!”

CHP Elazığ Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil, Türkiye’de muhtarların sadece yüzde 2’sinin kadın muhtarlardan oluştuğunu belirterek, iktidara geldiklerinde siyasetin öznesi olan muhtarlar için 10 önemli adımı hayata geçireceklerini söyledi.

Ayten Çekil, partisinin Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın kadınların köy ihtiyar heyetleri ve muhtarlıklarda seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 89. yıl dönümüne ilişkin yaptığı basın açıklamasını kamuoyu ile paylaştı.

Başkan Çekil yaptığı yazılı basın açıklamasında; AK Parti‘nin muhtarlara ve eşitliğe değer vermeyen anlayışını yerle bir etmeye geldiklerini söyledi.

Kadını kuluçka makinesi gibi gören, kadınları geleneksel roller içine hapsedip eş-anne rolleri dışında birey olarak kabul etmeyen zihniyeti ilk seçimlerde yıkmak için gelmekte olduklarını da açıklamasında belirten Çekil, “Eşit, adil, demokratik, laik bir Türkiye’yi parlamenter demokrasi ile taçlandırmaya geliyoruz.” dedi.

Bugün 81 il ve 973 ilçede CHP’nin kadın kolları başkanlarıyla birlikte eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirdiklerini de açıklamasında belirten CHP Elazığ Kadın Kolları Başkanı Ayten Çekil şu ifadeleri kullandı.

CUMHURİYET DEVRİMLERİNİN EN ÖNEMLİLERİNDEN BİRİ; KADINLARIN SİYASİ HAKLARINA KAVUŞMASI OLMUŞTUR

“Bugün 81 il ve 973 ilçe kadın kolu başkanımızla eş zamanlı basın açıklaması yapıyoruz.

Cumhuriyet devrimlerinin en önemlilerinden biri; kadınların siyasi haklarına kavuşması olmuştur.

Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, 89 yıl önce bugün Köy Kanunu’nda değişiklik yapılmıştır.

Böylece, kadınlar köy ihtiyar heyetleri ve muhtarlıklarda seçme-seçilme hakkını kazanmıştır.

Başta ebedi liderimiz Atatürk olmak üzere, eşitlik mücadelesine katkı sunan herkesi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

Bizler hep ülkemizdeki kadınların birçok gelişmiş ülkeden önce seçme ve seçilme hakkını kazanmış olmasıyla gurur duyduk.

3 Nisan 1930’da belediyelerde, 26 Ekim 1933’te köy ihtiyar heyetlerinde ve muhtarlıklarda, 5 Aralık 1934’te parlamentoda seçme ve seçilme hakkına sahip olduk.

6 Kasım 1933’de, Aydın'ın Çine ilçesine bağlı Demircidere Köyü’nde seçimler yapıldığında, 500’e yakın kişi oy kullandı.

Sekiz aday içerisinde, tek kadın aday Gül Esin idi. Seçimi kazanan da O oldu.

ül Esin’in Türkiye’nin ilk kadın muhtarı oluşunun köy halkı tarafından sevinçle karşılandığı, üç gün üç gece davullar çalınarak şenlikler yapıldığı tarih kitaplarına geçti.

O, muhtarlığı döneminde köyünün sosyal ve ekonomik hayatına çok değerli katkılar sundu, özellikle kız çocuklarının okutulması için çaba harcadı.”

 TÜRKİYE’DE MUHTARLARIN SADECE YÜZDE 2’Sİ KADIN

Kadınların bu hakka sahip olmasının üzerinden 89 yıl geçmesine rağmen, eşitlik adına kat etmemiz gereken çok mesafe var.

2019 yılında yapılan yerel seçimlerin sonuçlarına göre, Türkiye’de toplam 50.217 muhtarımız var.

Bu muhtarların sadece yüzde 2’si kadın.

Oysaki biz kadınlar, muhtarlığın demokrasinin temel taşı olduğunu çok iyi biliyoruz.

Hangi evin tenceresinde et, hangisinde dert pişer, en iyi muhtarlarımız bilir.

Kimin düğünü, kimin cenazesi var, en iyi muhtarlarımız bilir.

Kimin işsiz çocuğu, kimin borcu var; en iyi muhtarlarımız bilir.

Şu bir gerçek ki; kadın muhtarların kapısı, mahalle sakinleri tarafından daha rahat çalınıyor.

Sorunlar, kadın duyarlılığı ve yaratıcılığıyla daha kolay çözülüyor.

Buna rağmen kadınlar, pek çok alanda olduğu gibi muhtarlıkta da eşit temsil edilmiyor.

Kadınların eşit temsil hakkına erişmesi için, öncelikle ülkeyi yönetenleri değiştirmeliyiz.

İlk seçimlerde “ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” diyen zihniyeti sandığa gömmeliyiz.”

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ FESHEDENLER HANGİ VİZYONDAN BAHSEDİYOR?

“Bir iktidar düşünün ki “eşitlik” kelime dağarcıklarında yer almıyor. AKP Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir çıkmış, ‘Türkiye Yüzyılı vizyonunun önemli bir parçası kadınlar olacak” diyor.

Kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ederken, koruma altındaki kadınlar göz göre göre katledilirken İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenler hangi vizyondan bahsediyor?

Öldürülen kadınlara sadece sayı gözüyle bakanlar, kadın katillerinin cezasızlıkla ödüllendirilmesine seyirci olanlar hangi vizyondan bahsediyor?

İstismar vakalarında “çocuğun rızası”ndan bahsedenler, tecavüzcüleri aklama yasasını getirmeye çalışanlar hangi vizyondan bahsediyor?

Kadınların yediğine, içtiğine, kıyafetine, kaç çocuk doğuracağına, yaşam tercihlerine karışanlar hangi vizyondan bahsediyor?

2023 yılı merkezi bütçe kanun teklifinde kadınların güçlendirilmesi için kadın başına 50 lira ayıran iktidarın vizyonu ortada.”

MUHTARLARIMIZ İÇİN 10 ÖNEMLİ ADIMI HAYATA GEÇİRECEĞİZ

“Değerli Basın Mensupları, İktidara geldiğimizde siyasetin öznesi olan muhtarlarımız için 10 önemli adımı hayata geçireceğiz. 1) 82 ayrı kanun 

3) Belediye binası var, "muhtarlık evi" neden yok? Bağımsız bir muhtarlık evi olacak. 4) Muhtarlıklara yardımcı büro personeli tahsis edeceğiz. 5) Kaldırılan köy tüzel kişiliklerini yeniden oluşturacağız. 6) Her muhtarlığın ayrı bir bütçesi olacak. 7) Sosyal yardımlar, muhtarlıklar aracılığı ile dağıtılacak.

Belediye Meclisi’nde muhtarın seçildiği mahalleyle ilgili bir karar alınacaksa, o kararın görüşüldüğü belediye meclisi toplantısına muhtar da katılacak, toplantıda söz ve karar sahibi olacak. 9) Muhtarlarımız, belediye ile birlikte sosyal projeler geliştirecek. 10) Türkiye Muhtarlar Birliği kurulacak.

AKP‘nin muhtarlarımıza ve eşitliğe değer vermeyen anlayışını yerle bir etmeye geliyoruz.

Kadını kuluçka makinesi gibi gören, kadınları geleneksel roller içine hapsedip eş-anne rolleri dışında birey olarak kabul etmeyen zihniyeti ilk seçimlerde yıkmak için geliyoruz.

Eşit, adil, demokratik, laik bir Türkiye’yi parlamenter demokrasi ile taçlandırmaya geliyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol