banner30

 

24 Ocak depremi ardından Aziz Şehir Elazığ'da Yerel Siyasi aktörlerin ilgisizliği nedeniyle ilerleyen günlerde  Halkın Diline Dolanan ''SAHİPSİZ ELAZIĞ '' Cümlesi  İktidar partisi Millet vekillerini Hayli Rahatsız etmişti ki  Bir Millet vekili TV Ekranlarına çıkarak ''Sahipsiz Elazığ Diyenlerin Kanı Bozuk '' mealinde bir söz sarf etmişti.Gerçekten Elazığ Sahipsiz mi? Yoksa Sahiplidir?
Şahsım olarak Bu tür Tartışmalardan hep uzak durmaya çalıştım Ta ki İzmir Gazi emirde, 2-4 Aralık Tarihleri arasında açılan İZMİR TRAVEL 2021, 15.TURİZM VE TANITIM FUARI'na kadar.

İzmir de  Turizm Bakanlığı tarafından koordine edilen  TURSAB ve İZFAŞ tarafından organize edilen Turizm ve tanıtım Fuarı'na İlimizden, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Elazığ Belediyesi ve T.S.O. Ramada,Hilton,Mavi Göl,Eski Bağlar  otel müdürleri ile  Türsab Haput Bölge Müdürlerinin katılım sağlaması göstermiştir ki Gerçekten Elazığ Sahipsiz.Bu Kanıya Nasıl vardım.

Önce bir Gizirgah yapayım ardından bunu açıklayacağım.

Diyelim ki Harika bir Lokasyon hazırlayarak,Yerli, Yabancı,Küresel Turistlerin Elazığ'a gelerek Gezip Görecekleri, Tarihi,Kültürel,sosyal yaşam ve konaklama yerlerini En ince detayına titizlik göstererek  tüm sosyal donatıları ile birlikte en güzel şekilde hazır hale getirdiniz.

Her gezilecek yerde bir kaç dil bilen tercümanlar, Rehberlik yapacak donanımlı elemanlar, gezi turlarını düzenleyecek Güler yüzlü personeller,Gastronomi olarak Elazığ Mutfağının dan oluşan birbirleri ile koordineli resturantlar,aş evleri ve buralarda gelen turistleri en güzel şekilde karşılayacak kalifiye elemanlarla doldurdunuz.

Hülasa Gelecek Yerli, Yabancı Turistler birer Fahri Turizm ve Tanıtım elçisi olarak illerine ve ülkelerine dönüşünü sağlayacak  hiç bir eksik kalmamış olsun.

Bu Yeterli mi?

Elbette Yeterli değil.
Asıl en önemli olan şey...TANITIM...TANITIM...TANITIM.

 

Şehrin Dinamikleri, siyasi aktörleri ile Sivil Toplum Örgütleri Ortak bir akılla Aziz Şehir Elazığ'ı Yerel, ulusal ve Küresel Bazda nasıl Tanıtılmalı ve bu Tanıtım için Ne kadar yeterli bir bütçe ayrılması gerekli olduğu için kafa yormaları gerekirken, Bu yeterince yapılmadı,

Travel 2021 İzmir Tanıtım Fuarı'na Bir çok İlin Vali, Vali Yardımcısı, Belediye Başkanı veya yardımcısının Katılım sağladığı halde Elazığ'dan yukarıda belirttiğim  kurum ve işletmeler  dışında Kimsenin katılım sağlamaması  Sahipsiz Elazığ  sözünün ne kadar gerçek olduğunu göstermeye yeterdi.Bırakın Vali-Vali yardımcısı, Belediye Başkanı veya yardımcısını ilimiz sivil toplum örgütleri, Kent konseyi, Harput kültür turizm derneği, adına da kimselerin katılım sağlamaması düşündürücüydü.

Konsept olarak TURİZM ve TANITIM Olduğu için Bu zikredilen Kurum ve Stk lerin katılması gerekliydi

En azından,İzmir'de 24 ocak sonrası verilen göç ile birlikte TUİK verilerine  göre takribi 50 Bin Elazığ Nüfusuna kayıtlı insan yaşamakta.Bu insanlar İzmir'de  Elazığ'ın tanıtımında etkin rol oynaya bilirlerdi, Fakat acizane  kendimin tanıdığı yüzlerce Elazığlının Açılacak olan Turizm ve Tanıtım Fuarında Elazığ'ın da stant açacağından haberleri yok.

Fuarda En fazla ziyaretçi alan stantlardan biri olan  Elazığ Standında, Şehrin Dinamiklerinden Eser yok. Diğer illerin Stantlarına baktığımızda  Vali- Vali yardımcısı, Belediye başkanları, T.S.O. Bşk, Gezi tur temsilcileri,sivil toplum örgütleri temsilcileri koordineli bir şekilde illerinin tanıtımını yaparken, Elazığ bundan mahrum kalmıştı.

Elazığ'dan sadece  il turizm ve kültür Müdürü sn Ahmet DEMİRDAĞ,şb Müdürü Hasan DOĞAN, Elazığ Belediye Başkanlığını Temsilen Kültür ve sosyal işler Müdür yardımcısı sn Fethi Ahmet KOÇ ve personeli Zehra SEÇER, T.S.O.. temsilen  Ahmet YILMAZ ve arkadaşının Canhıraş çaba ve gayretleri,  Özverili çalışmaları ile Elazığ'ı en iyi şekilde tanıtmaya çalıştılar. 


 

Mesela  Elazığ Standını ziyaret eden Turizm Otel Yöneticileri Derneği Heyetinin ağırlanmasında Ve İzmir Sendika Temsilcileri Toplu ziyaretleri esnasında  Misafirle Haput kültüründen esintilerin sergileneceği bir köşenin olması aranır durumdaydı.

Ziyaretçilere İkram edilen Çedene Kahvesini, Kapalı Çarşıda ve şehrin muhtelif yerlerinde olduğu gibi göze hitap edecek bir tezgahta yöresel giyisiler ile bir ferdin yapması bile ihmal edilmiş, il kültür müdürü veya Elazığ Belediyesi kültür md yrd  tarafından Ziyaretçilere kahve ikram edilmesini fuarcılık tarafından tutulan bir personelden talep etmeleri Tanıtıma yeterli bir bütçe ayrılmadığı gibi gerekli  İhtimam gösterilmediği gözlemleniyordu.

 

Bu tür Fuarlar Şehrin Tanıtımı için en iyi fırsat iken Bu fırsatı ortak bir akılla Turizm patlamasına çevirmek gerekirken, Topu Elazığ Belediyesi ve İl Kültür ve turizm müdürlüğüne atıp  kenardan seyirci olarak Elazığ'ın sahibi biziz diyenler Bir kez daha düşünmeli Elazığ Sahipsiz mi?  Değilmi diye.

Fuarda ki Stantları dolaşırken Her ilin Standında O ille Özdeşleşmiş adeta simgesi olmuş Tarihi ve Turistik  yerlerin alçıdan yapılmış maketleri,Anahtarlıkları ziyaretçilere hediye edilecek şekilde reyonlarda yerini alırken, Bizim stantta Bir Harput kalesi, vişne mermerden imal edilmiş çayda çıra figürlü bir anahtarlık bile yok. Kanımca en büyük eksiklik bu ve benzerleriydi.

Tanıtımda, Ziyaretçilere Verilen hediyeler Kalıcı olmalıydı ki, Evlerinin bir köşesinde koydukları için, O ziyaretçilerin zihninde Elazığ her zaman diri kalmış olsundu.Fakat Yeterli bir Bütçe oluşturulmadığı için bu yapılmadı.

Buradan  Şehri Azizi sahipsiz bırakanlara seslenerek, 24 Ocak Depreminde Şehrin yapılanmasında Elazığ'ı Sahipsiz bıraktığınız Gibi, Bacasız Fabrika Konumunda olan Turizm sektöründe bile şehre sıcak paranın akışını engellemek için tüm hünerlerinizi sergileyerek Sahipsiz Bıraktınız. Artık Mutlu olabilirsiniz.!

Unutmayınız ki Bu şehri sizler Sahipsiz Bıraksanız da Şehri yerel ve ulusal arenada, Kısır imkanlarına rağmen Hemen hemen Her etkinlikte varlığını ispat eden Elazığ Belediye Başkanı sn Şahin ŞERİFOĞULLARI, Uluslar arası etkinliklerde il turizm ve kültür Müdürü Sn Ahmet DEMİRDAĞ  gibi Bu Şehrin Gerçek sevdalıları var.

Bu vesile ile Bir Elazığlı Olarak Travel İzmir 2021 Fuarına Katılım sağlayarak Şehrimizi En iyi şekilde Tanıtmayı amaç edinmiş Belediye Başkanımız Sn Şahin ŞERİFOĞULLARI'na,   İl Turizm ve Kültür Müdürü Ahmet DEMİRDAĞ'a ve ayrıca Katılım sağlayan Paydaşlar  T.S.O. Ahmet YILMAZ'a  Hilton Otel Satış Müdürü Enver ÖZTÜK'e. Ramada Otel Müdürü Serkan SERTKAYA'a, Eski Bağlar Otelinden  Fırat ARAL'a,Mavi Göl Otelinden Taner DURMUŞ'a, TURSAB HARPUT Bölge Başkanı  Mustafa Fazıl'a ÖKTEM'e, Bu aziz şehri tanıtmak için Gösterdikleri Gayretten dolayı Teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız...

ve özel bir teşekkür  Yazamadan Edemiyeciğim,  İyi ki Vardınız  üç Ahmetler. il Kültür ve Turizm müdürü Ahmet DEMİRDAĞ olarak Demirden bir Dağ gibi dik durarak Tanıttınız Şehri Azizin Kültür ve Turizmini,

Koç Kurban olmak mı Gerek Şehri Aziz'in Tanıtımı için, Ben varım diyerek sahipsiz bırakmadınız Belediye olarak  Elazığ'ı Fethi Ahmet KOÇ.

ve Sen üçüncü, Ahmet YILMAZ ,'' Yılmadın soy ismin '' gibi mekik dokudun ziyaretçiler arasında  Şehri Azizi Tanıtmak için.

Hepinize  yürekten Teşekkür ediyorum Bu şehrin makus kaderini siz gibi şehir sevdalıları ancak değişebilir...
 

selam ve dua ile ...


 


 


 

selam ve dua ile ...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol