65 yıllık bir ömrün 53 yılını geçirdiğim Küçük Mütevazi Hanem 24 Ocak 2020 günü Elazığ/Sivrice Merkezli 6.8. Deprem ardından Ağır hasarlı gösterilip Hak sahipliği başvurusu ardından Aksaray Mahallesi Güney Çevre yolu üstünde TOKİ tarafından inşa edilen 301 konutluk sitede Kura sonucu bir daire de şahsıma çıkmıştı.


Sevineyim mi? Üzüleyim mi? ikilemi arasında kalmadım dersem yalan olur.

Toprağa, Toprak kokusuna aşina bir Ruh yapısı için Sevinmek ancak Buruk bir sevinç olur, Fakat Üzülmek ise  Hakikatten derin bir üzüntü yaşıyorum.

 

Elli Küsur yıl Müstakil ve bahçeli bir evde toprakla iç içe yaşarken, Rabbimizin Takdiri sonucu maruz kaldığımız bir Deprem de  işin garip yönü bir damla toprak bile düşmeyen Eve Ağır hasar verilerek kendi adıma diyorum Bu zulmü bana reva görenleri Hesap günü Hesap görücü ''EL HASİB'' olan ALLAH azze ve celleye havale ediyorum.

Ben halimden,Ben yerimden, Ben evimden, Ben kapı komşumdan, Ben Çevremden, Ben sokağımdan, Ben soğuk kış günleri donan sular rağmen Huzur içinde yaşadığım O küçük ve mütevazi hanemden, hele hele sıcak sohbetlerin Dem tadında her gece burcu burcu yaşadığım ÇADIR KENT muhabbetlerinden, ilk baharla birlikte bir karış ta olsa elimde çapam Külbem,küreğim ile Ham maddem olan toprağı çaplama, toprağı Belleme, ağaç kökleri açma gibi insanı zinde tutan bir hayattan memnunken, iki görevlinin elinde çekiçle ölçüm yapım Ağır hasar diyerek Yıkım kararı verdikleri Evim değil Ondan ziyade Yıktıkları Umutlarımdı, Hatıralarımdı Onlardan koparıldım.

Biz takribi 3 çeyrek Asır bir ömür yaşayan, 10 larca darbe Görüp,adeta Üzerinden silindirler geçmiş olmasına Rağmen dimdik ayakta duran bizim kuşak Toprağa Toprak kokusuna aşina olduğu için Beton tabutlara uyum sağlaması ve O Beton Tabutlarda Geri kalan ömrü adeta bir çilehane, Bir Zindan hayatı psikolojisi ile geçirmeyeceği düşünülemez


Hatıralarımdan, Umutlarımdan Koparılmış olsam da Buruk bir sevinç var ki, Devlet Deprem Mağdurlarının Yaralarını sarmak için Bu güne kadar biten Takribi 8000 konut yaparak Hak sahiplerine, tam biten konutların Anahtar teslimi yaparak  Deprem mağdurları  kendilerine çıkan  Bu evlere Taşınmaya başladı, Bunlardan Biri de AKSARAY TOKİ KONUTLARI.

Öncelikle Bu Konutların sadece AKSARAY MAHALLESİNDE  Ağır hasarlı hak sahiplerine verilmesi için Mücadele eden Belediye Başkanımız Şahin ŞERİFOĞULLARI ile Mahallesi için mesai mefhumunu hiçe sayarak  çalmadık kapı bırakmayan Mahalle Muhtarımız Özcan BAL'a  Teşekkür ediyorum.

Bir Teşekkür de, Aksaray TOKİ Konutlarını Yapan Yüklenici Firma Can İnşaat'ın Can gibi Mühendisleri, Cansu BEKTAŞ  ve Faruk YAŞA beye,
zira Konutlara göçen hak sahipleri Konutlarında Gördükleri en Küçük bir eksiği, Kırık, çizik, bozuk adına ne varsa Gayet güzel bir şekilde Bir hanfendi, Bir Bey efendi gibi dinleyerek İlgili kişileri yönlendirmeleri ve takipçisi olmaları  takdire şayandır.

Bu Tırnak içinde  teşekkürlerden sonra asıl Konuya  gelelim.
Düşününüz. Devletin kendi istatistiklerine göre baz aldığı bir Aile 4 kişiden oluşur, ve 300 konutta 1200 kişi yaşayacak.

bu 1200 kişinin zaruri ihtiyacı olan Gıda-Temizlik-İbadet-Eğitim ve sağlık ihtiyaçlarını Karşılayacak, FIRIN, MARKET, CAMİ-OKUL veya DERSLİK ve SAĞLIK KABİNİ projede yok.
Buna ilaveten Türk Telekom telefon ve internet sağlayıcı alt yapı çalışmalarını hala başlatmamış olması ayrı bir garabet.

Konutlara en yakın fırın, market ve sağlık ocağı özel  araçla  sadece gidiş 25 dk, bir şahsın diyanete bağlı olmayan ve kendi bahçesinde yaptığı Cami her ne kadar kısmen ihtiyacı karşılasa da, Nihayetinde kişinin kendi mülkiyet hakkı olduğu için garantisi yok.

Okula gelince En yakın okul Şehit Rüstem Şen ilk öğretim okulu, Bu okul da Orta hasarlı gösterilip, Duyumlarıma göre  Ankara da ihalesi yapılmış olduğu halde  herhangi bir çalışma  olmaması 1 marta başlayacak olan yüz yüze eğitimde hizmet vermeyecek olması Konutlarda ikamet eden aileleri çıkmaza sokmuştur. Öyle ki bir çok ailenin 2-3 çocuğu okula  gidiyor Taşımalı eğitimle servis ücreti verecek durumda olmadıkları, zira Konutlarda ikamet edenlerin %80 den fazlası mevsimlik işçi resmi kurumlarda veya özel şirketlerde çalışanlar %15 civarı asgari ücretli. Devlet memuru olan ancak %5.

Bu halkın ekonomik  tablosunu göz önünde Bulundurmayanlar, Acaba Neyi amaçladı.
Halbuki Aksaray TOKİ Konutlarının Yapılması için Bakanlara Teklifte Bulunan sn Belediye başkanımız Şahin ŞERİFOĞULLARI ve Mahalle Muhtarımız Sn Özcan BAL  Çevre ve şehircilik bakanın yer tespit edilmesi ni istediklerinde  Tespit edilen yer olarak  Merhum eski Belediye  başkanımız Hamza YANILMAZ'ın  GÜNEY KENT projesi olarak  projesini hazırladığı Güler dağ mevki ile 80 li yıllarda çimento fabrikasına ham madde götürülen  Dağ  yolu   sokak  karşısındaki tepe olarak gösterilmiş ve sn Çeevre ve şehircilik bakanı Murat KURUM onay vermişti.

Eğer Konutlar Sn Bakanın Onay verdiği  bu belirlenen yere yapılmış olsaydı  Aksaray mahallesi yerinde kalmış olup zikrettiğim ticari-ibadet-eğitim ve sağlık ihtiyaçları karşılanacak binalar  yapılıp ekonomik durumu iyi olmayan halkın yarasına merhem olurdu.

Lakin Bu şehrin Siyasi Aktörleri  Şehir halkının sıkıntılarına çare yab  olmadıkları gibi Kendi partilerinin Halkın kahır ekserisinin sevdiği Belediye Başkanına bile muhalefet etmek  için adeta birbirleriyle yarıştılar.

Belediye Meclis Üyeleri  Başkanın Şehri imar ve inşasında  önünü kesmek için Bir çok projede ayak bağı olmaya çalışmaları, Ak partili 4 Millet vekilinin  Şehir halkı yerine zımnen  TOKİ den taraf olmaları  Aksaray  TOKİ.Konutları sakinlerinin gittikçe mağdur duruma düşmesine sebep olmuşlardır

Ve biz Aksaray TOKİ konutları sakinleri olarak Buruk bir sevinç ile başımızı sokacak bir konut  sahibi olurken. Bizleri bekleyen onlarca sorunla  boğuşmaya onlarla mücadele etmeye mahkum edilmiş durumdayız,
Temennimiz  Bu şehrin Siyasi aktörleri  birbirlerine muhalefet etmekten vaz geçip  bir an önce  Çevre ve Şehircilik bakanı Sn Murat KURUM  ve TOKİ ile irtibata  geçerek  bu zaruri eksiklerin giderilmesi için gerekli binaların yapılmasını sağlamalıdırlar,  Öte yandan diğer konutlarda benzer sorunlar yaşanması yönünde daha titiz olmalıdırlar.

Selam ve dua ile

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol