Tehlike Kapıda, Kendinize gelin artık, Küresel küfür cephesinin günü birlik yaşadığımız dünyaya bir salgın misali yaydığı Gündemlerden yüzünüzü çevirip, yaşayan her canlıyı tehdit edecek olan Kuraklık problemine çözüm arayın.


Amerika da iç ayaklanmalar olmuş Endişeliyiz, açıklamaları ile toplumun her kesiminin mizaç anlayışına göre Paylaştığı görsellere Endişeliyiz kelimesine fikir babalığı yapmak ile Ülkeyi selamet sahiline kavuşturmanız mümkün değil.


Asıl Endişelenmeniz gereken,

Lavabo ihtiyacınızı bile karşılamayacak Su bulmakta zorlandığınız günlerin sizi bekler olmasıdır.

Türkiye'de ki Tüm barajlarda Gözle görülür su seviyesi düşüklüğü, Dere yataklarının akmaz olduğu, vurulan sondajlarda sn mt3 su miktarının gittikçe düştüğü kişi başına düşen su miktarının 190 lt  25 lt düşüşü bilimsel verilerle ispat edildiği bir ülke de  Amerika için endişelenmek, Vişne mermer için endişelenmek abes ile iştigal etmekten başka bir şey değil.

Buradan  Bu sütunlardan Devletin en üst kurumundan  en alt kurumlarına kadar yaşanan kuraklığın  doğuracağı  vahim tablo karşısında Duyarlı olup asıl endişelenilmesi gereken bu olduğu yönünde  önlemler almaya çalışılmalı.

SU olmazsa ne yapacaksınız?

 

Devlet başkanısınız  en lüks yiyecek giyecekleri almaya muktedirsiniz,
 

Bakansınız, Altınızda  Audi'ler saate 220 km hız yapıp dilediğiniz yere  davete gider ikram edilen ziyafet sofralarında doyasıya yiyebilirsiniz,
 

Zengin iş adamısınız her tür yiyecek giyecek konut alıp hayatınızın zevkini yaşayabilirsiniz.

Millet vekilisiniz, Açılıştan açılışa, Cenazeden cenazeye katılıp kadrajlara  düşen fotolarınızı hizmet diye sosyal medya sayfalarınızda  paylaşabilirsiniz.

Belediye Başkanısınız, Bulunduğunuz Şehrin, ilçenin, Beldenin daha cazip olması adına  Hizmet adı altında bir şeyler  yapabilirsiniz.

Fakat SU olmayınca, Evinizde Klozetleriniz tıkanacak, banyo yapmayacak durumla karşı karşıya geldiğinizde asıl Endişelenmeniz gereken şeyin  Yaşanan kuraklık olduğunu.
 belki O zaman anlarsınız

 

2020 yılının  bir felaket yılı olduğu ve  Bu felaketleri 83 milyonluk nüfusu ile  bu ülkenin  her ferdi Direk veya dolaylı olarak yaşadı.

*Depremlerle vurulduk, Çığ felaketi ile askerlerimiz, sivil halkımızı, itfaiye erlerimizi Beyaz ölümün kucağında  toprağa  gömdük, Sel felaketleri ile  sarsıldık, toz fırtınaları ile karşı karşıya kaldık, en acısı da  bin küsur insanımız maruz kaldığı Küresel salgına yenik düşüp hayata veda ettiler,  Camilerimiz  ibadete kapatıldı, Eğitim sistemimiz çöktü, sağlık personelimiz mecalsiz kaldı, askerimiz, Polisimiz, tüm felaketlerde  günlerce aylarca  evlerine  gidemedi ayaklarından potinleri çıkmadı.

Bunlara ilaveten yaşanan Ekonomik kriz ile  vatandaşın alım gücünün olmayışı yanı sıra Küresel Pandemi bahanesiyle Ticari hayatları duran esnafın yaşadığı felaket ile 2020 başlangıçtan bitimine kadar bir felaket yılı olarak   Tarihe geçerken  Bundan ibret almamız gerekirdi.

Fakat Gerek Yönetim erki  gerekse  sivil halk olarak Felaketlerden ders çıkarıp gerekli önlemler için yapılması gerekenler için  Manevi bir iklim teneffüsüne ihtiyaç duymak olduğunu idrak etmek  yerine, 2021  vur patlasın çal oynasın  havsıyla girerken Geçen yıldan Daha vahim Bir Felaketin kapımızı çalmaya geldiğini hisseder olduk, KURAKLIK...

Geçmiş yılların haber bültenlerine  bakın, ve Zemheri ayı bittiği yaşadığımız günlere bakın.

Geçen yıllar, Trakya da kaç köy yolu kapalı, Bolu tünelinden kontrollü geçiş sağlanıyor, Erzurum da kar kalınlığı 2 mt  buldu, Van da çığ yaşantısı, ulu dağda kar kalınlığı 3mt. kayak tesisleri Turizm mevsimine  hazır, iç Anadolu ve kara denizde çiftçi ve çay-fındık üreticilerinin yüzü gülüyor   vs. vs.  gibi haberler   eylül ayından   Nisan ayına kadar ilk haber olarak gündemde yerini alıyordu.

Fakat 2021... Kar Yok, Yağmur Yok, Dolu Yok...

Ben bunu Maneviyattaki kopukluğa ve  Boşluğa  bağlıyorum, zira
Ar Yok ki,Kar olsun, Edep yok ki Yağmur Olsun,  İffet Yok ki Dolu olsun, bu sebeple Yerden Yukarıya doğru yükselen sevgi  Olan VUD 'a  Yukarıdan aşağı doğru icabet ederek  inecek olan sevgi olan HUB elbette ki olmaz.

HUB, Yukarıdan aşağı inen sevgi, Hububat aynı kök kelimeden türemiş, Yukarıdan aşağı inen sevginin  Aşağıdan Yukarıya icabeti VUD. EL VEDUD. ALLAH azze ve cellenin seven sevilen isim ve sıfatı.

ALLAH sevgimiz, ALLAH inancımız gibi hep  sadece lafta kalıyor, ALLAH a gerektiği gibi muhabbet ( HUB ) Beslemediğimiz için  O bize Rahmet yüklü Bulutlar ile el Vedud sevgimizce seslenişimize icabet  etmiyor.

O nedenle Asıl Endişemiz Amerika değil, Asıl Endişemiz Vişne Mermer değil, Asıl Endişemiz Korona, Pandemi, Ekonomi, Makam, Mevki değil Asıl Endişemiz, Kapımızı çalmaya yaklaşan SUSUZLUK, KURAKLIK  olmalı.

Dünyanın %70 su, 1.4 Milyar Km3. iken  Bu suyun ancak %2,5 , 0.35 milyar küp tatlı su rezervi var.Bunun ancak %1 kullanılır  durumda  olması.

Yapılan araştırmaya göre  Geçen yıl Ülkemizde kişi başına düşen tüketilecek su miktarı 190 Lt iken, Bu yıl  Bu miktar 25 Lt  düşmüş durumda.

25 Lt su ile kişi Şu Korona salgını karşısında Nasıl hijyen sağlayabilir?

Evet Başta da dediğim gibi  En üst yönetim Erkinden En alttaki yönetim erkine kadar Herkes ivedilikle  bu kuraklılığın doğuracağı SUSUZLUK problemi için çare aramalı,

*Devlet başkanı bir Kararname yayınlayarak, Yerel Yönetimlerde SU israfının önlenmesi için Günün Belirli  vakitlerinde ( sabah-Öğle-Akşam )  2,şer  saat su ihtiyacını karşılayıp geri kalan saatlerde su kesintisi uygulamalı,

*Tarım arazileri içinde aynı şekilde uygulamaya gidilmeli.

*Hastaneler, günlük su kullanımını daha dikkatli akıllı musluklar taktırıp tedbir almalı.

*Enerji ve tabii kaynaklar  bakanlığı Su seviyesi gittikçe düşen ve düşmeye devam eden hidroelektrik  Barajlarda dubaların beli periyotlarla açılmasını kontrole tabi tutarak boşalan suyu Motor pompalarla tekrar baraj gölüne göndermek için tesisler kurmalı.

*Belediyeler, İçilebilir Su transfer boru ve depolarında ki Kaçakların önlenmesi için bütçelerinden pay ayırıp yenileme yollarına  gitmeli.

*Kuraklık Nedeniyle Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Her tür Sebze -Meyve -hububat, kırmızı ve beyaz et ihracatı konusunda miktarı kısarak  önlemler amalı.

Diyanet işleri Başkanlığı Camilerde Halkı SU israfı konusunda bilgilendirecek Hutbe ve Vaazlar vererek, camiye gelmeyen Halkı da bilgilendirmek için Maneviyat ağırlıklı doküman ve kitapçıklar dağıtmalı.

Elbette ki Bu satırların yazarı olarak kendi aklıma  gelen bir kaç öneride bulundum  tabiidir ki Bunların bilimsel çalışmaları yetkililer tarafından  daha sistemli olarak yapılabilir.

Bu gibi önlemler ve tedbirlerle birlikte Manevi atmosferi canlandıracak, fertlerin Kulluk bilinci önündeki engeller olan   Faiz, 6284, Lgbt, cinsiyet eşitliği, içki, Kumar,Zina-Fuhuş vs gibi kanunlar yeniden gözden  geçirilip ALLAH ile barışık bir toplum olmaya doğru gerekli adımlar  atılmalı.

Zira Su Hayat filizidir. Susuz kalmak demek  günün 24 saati içerisinde  yaptığınız  her tür aktivite ve etkinlik ve üretim ne varsa  Tümünün  yok olması demektir.

*Su Yoksa  Arabanız  hareket etmez, Uçağınız kalkmaz, Traktörünüz  toprağı kazımaz,

 

*Su Yoksa, Bacanız Tütmez, Doğal gazlı petekleriniz evlerinizi ısıtmaz, sobada yakacak odun bulamazsınız.

*Su yoksa, Yediğiniz Et, Ekmek, Sebze, Meyve, Bakliyat olmaz  onlarla  hayat bulan Güzel Bedenleriniz canlı birer cenazeye dönüşür.
*Su Yoksa, Servet ve  zenginliğinizle ithal ederek alıp yediğiniz yiyecekleri mideniz öğüttükten sonra  gerekli olmayanları dışarı attığı  klozetleriniz tıkanır, saray yavrusu evlerinizde, sefa sürdüğünüz lavanta kokuları Fil dişi kuleler  lağım kokusu tüterek sizi rahatsız eder Daha büyük salgınlarla mücadele etmek zorunda  kalırsınız.

*Su Yoksa Banyo yapamazsınız  kuş tüyü yastıklarınız, kaz tüyü yorganlarınıza Bit düşer bitlenirsiniz.

Özetle  Asıl Endişen (m)iz  Kuraklık olsun, Tehlike Kapımızda.
Mümin Bir olay karşısında  3 tavır  takınır.
1. Olay öncesi TEDBİR.
2. Olay Esnasında TEVESSÜL
3. Olay Sonucuna RIZA...


Acizane   ben  Yaklaşan  Tehlikeyi hissettiğim için düşündüklerimin bir kısmını yazıya dökerek  uyarmaya çalıştım.Takdir sizin...
 

selam ve dua ile  

 


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol