banner28
banner29

Yılın en güzel ve en bereketli günleri bu ayın içerisinde gizlidir. Geldiği vakit gitmesini bu yüzden istemeyiz. Bereketle birlikte hayatımıza bir düzen ve nizam getirir. Gelirken nazlanır da giderken ruhta izi kalır.

 Bazı reklamlarda geçer ya; “Hayat paylaşınca güzel!” veya “Güzellikler paylaşıldıkça artar.” diye işte şimdi bu sloganı dillerden düşürmeden yüreklere asılı bırakmanın tam zamanıdır.

Paylaşmak kelimesi son derece geniş ve derin anlamlar içermektedir kendi içerisinde. Bazen sevinci, bazen kederi, bazen sofranı paylaşıp bölüşmektir samimiyetle.

Ama her ne anlamı gizlerse gizlesin manasında, aslolan bir yüreğe dokunabilmektir paylaşmak...

Kiminin ihtiyacı bir iki parça kıyafettir, kiminin bir tas çorba, kiminin de hatırlanmaktır. 

Sadece oruç tutup namaz kılmak değildir ramazan ayının manası. Halden anlamak ve o hale dokunabilmektir. Elbette temel ihtiyaçları yeme, giyinme ve barınmadır bir insanın fakat onlardan da önemli olan kişinin değerli olduğunu ona hissettirmektir. 

Çalınacak kapının, öpülecek elin, tebessüm ettirilecek yüzün, alınacak gönlün de olduğunu unutmamak gerekir. 

Hayatın ne kadar değerli olduğunu anlamamız için bir fırsat da olabilir. Geçen yıl aynı sofrayı paylaştığımız kişi bu yıl olmayabilir, bırakın geçen yılı dün selamlaştığımız kişiyi bile yarın göreceğimiz maçhuldür. 

Kendimizle götürebileceğimiz hiçbir şey maddi değildir bu dünyadan göçerken. Her şeyi geride bırakıp gideceğiz bizden öncekiler gibi. Bize kalan dokunabildiğimiz gönüllerin, tutabildiğimiz ellerin, kapısını çalabildiğimiz büyüklerimizin dualarıdır. 

“Sen çalabın tahtına talip ol her an

Kâbe yıkılsa da yapılabilir yine inan

Ama bir kalp kırıldıysa eğer

Onarmaya ne İbrahim yeter ne de Sinan”

Bir taht’a sahip olmak istiyorsak önce yürekleri fethetmeliyiz. O yüreklerin ellerinden tutup destek olmalıyız. Kimseyi hakir görmemeliyiz. Ayrıca birine yardımımız dokunacaksa da bunu herkese duyurmanın bir anlamı olmamalı. İyiliğin gizlisi makbuldür. Eğer bunu sürekli ön plana çıkartırsak “kibir” yerleşmiş demektir kalbimize. Her konuda olduğu gibi bu konuda da hassas olmalıyız. Yardım elimizi kimse uzatırsak uzatalım onu yüzündeki tebessümün kaynağı olalım mahçubiyetin değil....

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol