Doğunun iki önemli kardeş şehri; Elazığ ve Malatya...

Yıllarca futbol karşılaşmalarından dolayı her iki tarafın da marjinal gruplarınca farklı ve benimsemediğimiz çekişmelerle birbirlerine rakip olan, ancak milli meseleler söz konusu olduğunda tek yürek olmasını bilen iki medeni şehir.

Hafta sonu o kadar güzel bir birlikteliğe imza attılar ki, ekranlarda izlerken sevinçten gözpınarlarımızın nemlenmesine engel olamadık.

Her iki kardeş şehrin yöneticileriyle siyasetçilerinin bu iki kentin birleşme noktası olan Kömürhan Köprüsünde bir araya gelerek belki de son 50 yılın en büyük yatırımı olan köprüyü ulaşıma açarak bölgesel gelişime ön ayak olmaları takdire şayandı.

Bir köprüydü nihayetinde ama iki şehrin birleşmesine vesile olarak 16 veya 17 şehir için de geçiş koridoru oldu.

Yapımına başlandığı andan itibaren birçok insanın acımasızca eleştirdiği Kömürhan Köprüsü, açılış töreninde yapılan konuşmalardan anladığımız kadarıyla olumsuz yönde eleştirilmeyi hiç de hak etmiyormuş.

Devletimizin ne kadar büyük ve güçlü olduğunun önemli bir kanıtı olan bu köprü, aslında her ne kadar Elazığ ve Malatya aksı üzerine kurulmuş olsa da sonrasında bu şehirlere gelecek yatırımların önünün açılmasına vesile olmasıyla Türkiye’nin büyük kazanımlarından biri olmuştur.

Umarız Kömürhan’dan sonra ikinci adım olarak Pertek Köprüsü de yatırım programına alınır ve doğuda bölgesel bir kalkınmışlık ve gelişmişlik söz konusu olur.

Zaten yıllardır bütün siyasetçilerimizin vaatlerindeydi Pertek Köprüsü.

Sonra nasıl olduysa herkes unutuverdi Pertek Köprüsünü ve bir müddet önce askıya da alındı.

Yeri gelmişken biz yeniden hatırlatmış olalım.

Ak Partinin iktidar olduğu günden bu yana ilimize ne kadar Bakan ve Başbakan geldiyse hepsinin de vaatleri arasında Pertek Köprüsünü Elazığ ve Tunceli’ye kazandırma konusu vardı. O zamanlar Kömürhan Köprüsü ile ilgili henüz bir düşünce bile yoktu.

Dolayısıyla düşüncede bile olmayan bir yatırım programa alınıp bitirilerek iki önemli şehrin ortak değeri olabiliyorsa, Sayın Cumhurbaşkanının defalarca söz verip yapacağız dediği Pertek Köprüsü de yapılabilir, yapılmalıdır da.

Elazığ – Malatya bağlantı noktası Kömürhan ise Elazığ Tunceli bağlantı noktası da Pertek olmalıdır. Her iki köprünün değerlendirilmesi yapıldığında ne Malatya ile Elazığ ne de Elazığ ile Tunceli kazanmış olacak, ülkenin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine olan bütün iller kazanacak.

Diğer tabirle ülkemiz kazanmış olacak.

Çünkü olaya sadece ulaşım olarak bakılmamalı; ulaşımın sağlandığı iller arasındaki ticaret ilişkilerine ve bu ilişkilerden kaynaklı ticaret hacminin ne kadar büyüyeceğine bakılmalı.

Bu nedenle Kömürhan üzerinden esen tatlı rüzgar esmeye devam ederken, bu esintiye Pertek Köprüsünü de ekleyip Sayın Cumhurbaşkanımızın kulağına fısıldamamız lazım.

Bu fısıldama işi de tabi ki siyasi iradeye düşüyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol