Öne Çıkanlar METEOROLOJİ SICAKLARA KARŞI UYARDI Başkan Işıkver: Elazığspor Şehrimize Çifte Bayram Yaşatmıştır K. Köprü Belediyespor Maçına bayan hakem Hemşirelerin Özel Günü Unutulmadı YASEMİN AÇIK OTELİNİ AFAD EKİPLERİNE AÇTI

Bu haber kez okundu.

Elazığ, Kent Müzesine Kavuşuyor

Çarşı Mahallesi’nde 1896 yılında dönemin Valisi Enis Paşa tarafından inşa edilen ve geçmişte hükümet konağı olarak hizmet veren tarihi bina, kent belleğinin kayıt altına alınacağı, toplumsal hafızayı canlı tutacak kent müzesi olarak düzenlenecek.

Osmanlı döneminin izlerini taşıyan ve Kent Müzesi olarak düzenlenecek tarihi yapı bünyesinde, şehrin tarihi dönemleri, coğrafi ve sosyal ve ekonomik yapısı, anılarda Elazığ(Harput), unutulmaya yüz tutmuş meslekler bölümü ile geleneksel yaşam kültürü bölümleri yer alacak.

Elazığ Belediyesi tarafından modern müzecilik teknikleri ve canlandırma heykellerle desteklenecek Kent Müzesinin tasarımı için ihale çalışmaları başlatıldı.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI: “MAZİMİZDEN ALDIĞIMIZ FEYZ IŞIĞINDA DAHA GÜÇLÜ YARINLAR İNŞA EDİYORUZ”

Tarihi Hükümet Konağında yürütülen restorasyon çalışmalarına ilişkin incelemelerde bulunan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, ‘Müzeler Şehri Elazığ Projesi’ çerçevesinde, şehrin tarihini, kültürünü, sosyal yapısı ve hafızasını koruyup gelecek kuşaklara aktarmayı hedeflediklerini ifade ederek, “Kadim medeniyetler merkezimiz Harput’umuza Harput Musiki Müzesi ve Basın Müzesini kazandırdık. Hamam Müzesi ise açılışa hazırlanıyor. Her bir müzemiz gelecek adına ayrı ayrı çok önemli değerlerdir. Şehrimizin kadim kültür ve medeniyetiyle övünürken elbette bu değerleri geleceğe taşımanın da birinci önceliğimiz olduğunun bilincindeyiz. Medeniyetimize sahip çıkarak geleceğimizi inşa etmenin gayreti içerisindeyiz. Çalışmalarımızı bu zemin üzerinden yürütüyoruz. Mazimizden aldığımız feyz ışığında şehrimize yepyeni değerler kazandırarak daha güçlü yarınlar inşa ediyoruz.

Şehrimizin tarihi ve kültürel değerlerinin korunması, yaşatılması ve geleceğe taşınması hedefiyle, kent belleğinin aktarabileceği ve toplumsal hafızayı canlı tutacak Kent Müzemize ilişkin çalışmalarımızı da başlattık. Şehrimize çok yakışacak Kent Müzemizi de geleceğimize kazandırmış olmanın mutluluğunu hep birlikte paylaşacağız. ” diye konuştu.

KENT TARİHİ BURADA YAŞAYACAK

Kent Müzesi olarak düzenlenecek iki katlı tarihi yapının zemin katında oluşturulacak galeride, Milattan Önce, Beylikler Dönemi, Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi Kent Belleği, Elazığ Eğitim Tarihi ile Atatürk ve Elazığ temaları işlenecek.

Müzenin ikinci katında oluşturulacak galeride ise; Elazığ Dokuma Kültürü, Elazığ Yemekleri, Elazığ Musikisi, Elazığ Giyimi, Kunduracılık, Ahşap ve Taş İşlemeciliği, Şifa ve Eczacılık, Sarrafçılık, Kalaycılık ve Bakırcılık, Madencilik, Endemik Bitkiler ve Kök Boyama, Tarım Kültürü ile Bakkal Kültürü minyatür ve modellemelerle hayat bulacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol