Öne Çıkanlar Ahıra Giren Kurt 2 Koyunu Telef Etti Bankalardan Kredi Ödemeleri Karaı SALGINDAN SONRA ENFLASYON MAĞDUR ETTİ YENİ STADIN KOLTUKLARI TAKILIYOR KURBAN BAYRAMINA SAYILI GÜNLER KALA

Bu haber kez okundu.

ABDULLAHPAŞA’NIN 69 MAĞDURU İÇİN!..

483 ailenin 69'nun Abdullahpaşa'da olduğunu söyleyen Muhtar Köse;  TOKİ başkanlığına gideceğini belirterek, Abdullahpaşa Mahallesinde boşta kalan evlerin 69 hak sahibine verilmesini talep edeceğini söyledi.

TOKİ, ABDULLAHPAŞA'YA 2500 EV İNŞA ETTİ

24 Ocak 2020 tarihinde yaşanan depremden en çok etkilenen ve çok sayıda binanın yıkıldığı Abdullahpaşa Mahallesinden 2 Bin 500’e yakın TOKİ binası yapıldığını belirten Muhtar Yavuz Köse, "Vatandaşlar evlerine yerleştiler. Evlerle ilgili ufak tefek sıkıntılar olur, neticede yeni bina, dolayısıyla sıkıntıların olması normaldir. Bunlar da zamanla giderilecektir. Firmadaki insanlar da bir yıl boyunca buradalar vatandaşlara yardımcı olmak için." dedi.

HALA KONTEYNER KENTTE YAŞAYANLARIMIZ VAR

Abdullahpaşa Mahallesinde hala konut sahibi olamayan 69 hak sahibinin olduğunu söyleyerek,  "En son kura çekiminde 483 vatandaşımız AFAD hak sahipliğinden ev alamadılar. Önümüzdeki Salı günü Ankara'ya TOKİ başkanlığına gideceğim. Kentsel Dönüşüm alanı içerisinde fazladan yapılan evlerden ilk başta mahallemizde bulunan 69 hak sahibine verilmesini, geri kalan boş katların da farklı mahallelerde olan vatandaşlarımızın istifadesine sunulmasını talep edeceğiz. Mağduriyetlerin giderilmesi için elimizden geleni yapacağız. Kentsel dönüşümdeki evlerin AFAD konutlarına devredilmesiyle inşallah bunlar da evlerine kavuşmuş olur" diyen Muhtar Köse, halen konteyner kentte de yaşayan vatandaşların olduğuna da dikkat çekti.

YÜZDE 90 ESNAFIMIZ YERLERİNE YERLEŞTİ

TOKİ tarafından Abdullahpaşa Mahallesi’nde yapılan dükkanların büyük bölümüne esnafların yerleştiğini belirten Muhtar Yavuz Köse, "Yüzde 90 esnafımız da dükkanlarına yerleşti. Şu an bağımsız dükkânlarımız yapılıyor TOKİ binalarının bulunduğu yerde. Yapılan dükkanlar bittiğinde diğer esnaflarımız da dükkanlarına kavuşacaklar.  Elazığ'ın farklı mahallerinde dükkânları yıkılan vatandaşlarımız var. Bunlar da AFAD'dan hak sahipleri, bunların sadece 80-90 tanesi alabildi. Daha fazla olan kişiler var. Bunlarla alakalı son durumu da öğreneceğiz." diye konuştu

HENÜZ YAPILMAYAN YERLER VAR

Muhtar Yavuz Köse, Abdullahpaşa'da yıkılıp henüz yapılmayan  konutların olduğunu kaydederek; "Batı Sitesi diye bilinen bölgemiz var. Burada vatandaşlarımızın çoğunluğu arsaları belediyeden aldılar. Hazine malları belediyeye devredilmişti onları aldılar. Bazıları müteahhitlerle anlaştı, temel kazıları başladı. Diğerleri de beklemede,  ekonomik sıkıntıdan dolayı müteahhitler de yaklaşamıyor. İnşallah önümüzdeki aylarda güzel gelişmeler olur." dedi.

CUMHURBAŞKANIMIZ'DAN MÜJDE BEKLİYORUZ

Abdullahpaşa Mahalle Muhtarı Yavuz Köse, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum,'un sözünü hatırlatarak; "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız, ev sahibi olmayan insanlara yönelik Cumhurbaşkanımızın Ağustos Ayı'nda bir müjdesi olacağını söylediler. Güzel gelişmeler olacak inşallah." dedi.

BARAJ EVLERİNDE ANLAŞMAZLIK

Abdullahpaşa'nın ilk evleri olan eski baraj evlerine değinen Muhtar Köse, ev sahipleri arasında daire farkı anlaşmazlığı olduğunu ifade ederek,  "Eski baraj evleri, Keban barajı kurulduğunda 1973 yılanda, Bin 800 tane yapılan müstakil tip evler. Mahallemizin eski adı olan 1800 evler adını bu evlerden almıştır.  Burada bulunan yerler 5 kat, ada bazlı yapılırsa 8 kat sistemi orada da geçerli olacak.

FARKLI METREKARE SAHİPLERİ AYNI MİKTARI İSTİYOR

TOKİ gelip burada ev yapsa borçlandıracak. Biz vatandaşa diyoruz ki ne kadar çok birleşirseniz, o kadar avantajlı olursunuz. Birleşme de olmuyor, kendi aralarında anlaşmazlık çıkıyor. Evini yapmak isteyen vatandaşımız yanında bulunan parseldeki ev sahibi arasında anlaşmazlık oluyor çünkü metrekare aynı değil. Mesela müteahhit gelip görüştüğü zaman 300 metre olan yere bir bucuk daire veriyor. Yanında 100 metre kare yere sahip olan da bir buçuk istiyor, aksi takdirde vermem diyor. Küçük evler de vermediği zaman güzel bir yapılaşma çıkmıyor. Biz de diyoruz ki TOKİ geldiği zaman seni daha çok borçlandıracak ama müteahhitle anlaşsanız metrekaresi büyük olacak, kısacası istedikleri gibi bir ev olacak. " dedi.

TORAMAN VE ŞERİFOĞULLARINA TEŞEKKÜR

Elazığ Valiliği tarafından kamu düzeni ve güvenliğinin temini, asayiş ve huzur ortamının korunması için 'Hurda ve kağıt toplayıcıları' ile ilgili alınan karara teşekkür ederek; "Mahallemizde hurda ve kâğıt toplayıcıları müstakil evlerimize dolmaya başlamıştı.  Birçok vatandaşlarımızla birlikte kâğıt toplayıcıların yarattığı sıkıntıları ilgili kurumlara dilekçelerimizi vererek yıllarca sonuç bekledik. Bugün hurda ve kâğıt toplayıcıları için yeni alınan karar ve göreve geldiği günden beri ilimizde birçok problemi çözen Valimiz Ömer Toraman’ı tebrik eder, kararların uygulanmasında verdiği destekler için Belediye Başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları’na şehrimiz adına teşekkür ederiz." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol