Öne Çıkanlar TESLİM OLANLARIN SAYISI 200 OLDU Ali Rıza Septioğlu Bulvarı Trafiğe Açıldı Ahıra Giren Kurt 2 Koyunu Telef Etti UTANÇ VESİKASI! Lösemi Hastası Genç Kız Yardım Bekliyor

Bu haber kez okundu.

BASK ELAZIĞ İL TEMSİLCİSİ SEDAT GÜLMEZ : “SABİT GELİRLİLERE EK ZAM YAPILMALI”

BASK Elazığ İl Temsilcisi Sedat Gülmez Merkez Bankası'nın enflasyon tahminlerini güncellemesi sonrasında açıklamalarda bulundu. Gülmez, sabit gelirlilere ek zam yapılması gerektiğini söyledi.

BASK Elazığ İl Temsilcisi Sedat Gülmez Merkez Bankası'nın enflasyon tahminlerini güncellemesi sonrasında açıklamalarda bulundu.

“BÜTÇE HER YIL YAPILIYORSA TOPLU SÖZLEŞME DE HER YIL YAPILMALIDIR”

Tahminlerinin tutmadığını, kamu çalışanları ve emeklilerinin artışlarının da güncellenmesi gerektiğini belirten Gülmez, toplu sözleşmeni her yıl yapılması gerektiğini ifade etti. Gülmez, “Hatırlayalım, 2021 yılı Ağustos ayında yapılan 6. Dönem toplu sözleşmelerinde Merkez Bankasının 2022 için enflasyon tahmini % 7.8'di. Bu rakam üzerinden Yetkili ama etkisizler hükümet ile kamu çalışanlarına verilecek zam için göstermelik pazarlık yapmış ve 2022 yılı için %5+%7, 2023 yılı için ise %8+%6 artış oranı için imzalar atılmıştır. Merkez Bankası toplu sözleşmenin hemen ardından tahminlerini güncellemiş,%7.8 olan tahmin önce %11.8'e, ardından %23.2'ye, sonrasında 42,8'e, ardından %57.92'ye ve son olarak da daha yılın ortasındayken %64.5'e yükseltti. Merkez Bankası tahminlerini güncellerken Merkez Bankasının tahminleri doğrultusunda verilen kamu çalışanlarının ve emeklilerinin artışları güncelleniyor mu? Tabii ki hayır. Toplu sözleşmenin ikinci yılında da aynı kayıplar artarak devam edecektir. Öncelikle şimdiye kadar olan kayıplar karşılanmalı, enflasyon farkının haricinde sabit gelirlileri gerçek enflasyon karşısında ezdirmemek için ek zam yapılmalıdır. Toplu sözleşmenin iki yılda bir yapılması da bu öngörülemez ortamda kamu çalışanları ve emeklileri için büyük kayıplar oluşturmaktadır. Bu nedenle nasıl ki bütçe her yıl yapılıyorsa toplu sözleşme de her yıl yapılmalıdır” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol