Öne Çıkanlar METEOROLOJİ SICAKLARA KARŞI UYARDI Başkan Işıkver: Elazığspor Şehrimize Çifte Bayram Yaşatmıştır K. Köprü Belediyespor Maçına bayan hakem Hemşirelerin Özel Günü Unutulmadı YASEMİN AÇIK OTELİNİ AFAD EKİPLERİNE AÇTI

Bu haber kez okundu.

Dedesi Ömrünü Kur’an’a Vakfetmişti o, Kur’an Kavramına; “eskimiş” Dedi!

Ak Parti Elazığ Milletvekili aynı zamanda ilimizin dini kanaat önderlerinden olup ömrünü Kur’an ve Kuran ilimlerine vakfetmiş olan merhum Abdullah Nazırlı Hocanın torunu; Mahmut Rıdvan Nazırlı’nın kendisini eleştiren gazetecilere “Sizi Hınzırlar” demesi üzerine birçok gazetecinin tepkisiyle karşı karşıya gelmişti.

Gazetecilere “Sizi Hınzırlar” demesini eleştiren gazeteciler; “HINZIR” kavramının Kur’an-ı Kerimde “DOMUZ” anlamına geldiğini, bunun da bir hakaret olduğunu söyleyerek Ak Partili Milletvekiline yakışmadığını ifade etmişlerdi.

Gazetecilerin tepki göstermesi üzerine Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı M. Nafiz KOCA da “BİR MİLLETVEKİLİ KULLANDIĞI KAVRAMIN ANLAMINI BİLMEZSE” başlıklı bir yazı kaleme alarak tepkisini dile getirmişti.

POLEMİĞİNİ SÜRDÜRDÜ

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Koca’nın eleştirilerini dikkate alarak gazetecilerden özür dilemesi gereken Ak Parti Elazığ Milletvekili özür dilemek bir tarafa sosyal medya üzerinden ilgili köşe yazısını da etiketleyerek verdiği cevapta polemiğini sürdürmeye devam etti.

YENİ BİR HAKARET: SİZİN HINZIRLIĞINIZ

Kur’an-ı Kerim’de anlamı gayet açık ve net olan Hınzır (Domuz) kavramını eskimiş ve kullanılmayan bir anlam olarak belirten Ak Partili Milletvekili Nazırlı tepkilere rağmen hakaretlerine devamla; “…. Sizin hınzırlığınız” diyerek de pervasızlığına yeni bir halka daha ekledi.

BİR BAŞKA PARTİNİN MENSUBU BÖYLE DESEYDİ

Nazırlı’nın Kur’an’da belirtilen ve anlamı açık ve net bir şekilde belirtilmiş olan Hınzır (Domuz) kavramını eskimiş ve kullanılmayan olarak nitelendirmesi dini çevrelerde de tepkiyle karşılandı. Ak Partili Milletvekili anlamı Kur’an’da belli ve net olan bir kavrama “Eskimiş, kullanılmayan kavram” diyerek büyük bir günah işlemiştir diyerek; Kur’an kavramlarına bu tür yaklaşımlarda bulunan bir başka partinin mensubu olmuş olsa idi kim bilir neler olurdu dediler.

DEDESİ ÖMRÜNÜ VAKFETMİŞTİ

Görüştüğümüz bazı din görevlileri de Nazırlı’nın böyle bir yaklaşımla bilerek veya bilmeyerek büyük bir günah işlediğini öne sürerek tövbe etmesi gerektiğini belirttiler. Dedesi ömrünü Kur’an’a vakfetmişti, kendisi Kur’an kavramının anlamını Türk Dil Kurumunun lügatına göre şekillendiriyor yaklaşımında bulunan görüştüğümüz bazı Kur’an alimleri ise bu tabir Kur’an’da açık ve nettir. Birçoğumuz da namazda fatihadan sonra; “İnnema herreme aleykümül meytete veddeme ve lehmel hınzıri ve ma uhille bihi liğeyrillahi femenidturre ğeyre bağin ve la adin fela isme aleyhi innellahe ğafurur rahim.” Ayetini okuruz dediler.

  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol