Öne Çıkanlar elazığsondakika Elazığ elazığhaberleri Araştırma Görevlisi Yılmaz Ülkemizi Temsil Etti YIKILMAYAN BİNALAR TEHLİKE SAÇIYOR

Bu haber kez okundu.

DEPREMDE ÖLEN KİŞİNİN AİLESİNE TAZMİNAT

2 yıla aşkındır Avukat Aziz Dinç, tarafından açılan davada, çocuğunu kaybeden  depremzede hukuk mücadelesini kazandı.

Deprem anında çöken, en büyük can kaybı yaşandığı Sürsürü Mahallesinde ki Dilek Abartmanın da bir çocuğunu kaybeden vatandaşın avukatlığını üstlenen Av. Aziz Dinç, tarafından İdari mahkemede açılan davada kusurlu bulunan kurumlara ayrı ayrı tazminat hükmedildi.

TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN MADDİ VE MANEVİ MAĞDURİYETLER YAŞANDI

24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen merkez üssü Sivrice olan 6.8 büyüklüğünde ki depremde 41 kişi hayatını kaybetti, 1600 kişi depremde yaralandı , 45 kişi de deprem altındaki enkazdan sağ çıkartıldı. Elazığ’da yaşanan bu deprem sonrası binlerce bina hasar gördü, telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi mağduriyetler yaşandı.Depremin hemen akabinde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi konusunda tüm ülke vatandaşlarımız seferber oldu, yaraların sarılması konusunda her türlü fedakarlıklarda bulunuldu.

DEPREM TAZMİNATI

Deprem sonrasında gazetemiz köşe yazarlarından Avukat Aziz Dinç, bir hukukçu olarak radyo , televizyon programlarında ve gazetemiz Günışığın’da  yazdığı köşe yazılarında mağduriyet yaşayan vatandaşların mağduriyetlerini gidermesi için izlemeleri gereken yol konusunda yardımcı olmaya çalışmıştı.Av. Aziz Dinç 10.03.2020 tarihinde gazetemizde çıkan DEPREM MAĞDURLARININ SAHİP OLDUĞU HUKUKİ HAKLAR başlıklı yazısında maddi ve manevi kayıpları olan vatandaşlarımızın hangi hukuki haklara sahip olduğu anlatmıştı.

DAVA SONUÇLANDI

Elazığ’da yıllardır serbest avukatlık yapan Av. Aziz Dinç , bir hukukçu olarak yakınlarını kaybeden veya depremden direkt etkilenen kişiler ile ilgili olarak gerek İdari mahkemelerde gerekse Adli Mahkemelerde davalar açmış hukuki mücadelede  depremzedelerin yanında olmuştu.

SORUMLULUKLARI ÖN PLANA ÇIKTI

Deprem anında çöken, en büyük can kaybı yaşandığı Sürsürü Mahallesinde ki Dilek Abartmanın da bir çocuğunu kaybeden vatandaşın avukatlığını üstlenen Av. Aziz Dinç, dava açmıştı.İki yıla aşkın mahkeme sürecinin ardından karar verildi. Depremzede hukuk sürecini kazandı. Verilen kararda Elazığ Belediye Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı ve Çevre Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığı  kusurlu bulundu.

KUSURLU BULUNAN KURUMLARA AYRI AYRI TAZMİNAT KARARI

Mahkeme de, bu kurumların bilir kişilerce tespit edilen kusurları oranında destekten yoksun kalma tazminatı ve manevi tazminat ödemelerine karar verildi. Mahkeme can kaybının meydana gelmesinde ve doğan zarardan dolayı  Elazığ Belediye Başkanlığı’nı % 20 , Çevre Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığı’nı  % 3 , Acil Durum Yönetim Başkanlığı‘nı % 2 oranında kusurlu  gördü. Geri kalan kusur konusunda ise bina müteahhidinin sorumlu olduğu kanaatine varıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol