Öne Çıkanlar google elazığhaber23 elazığdanhhaberler yenıufuk yeniufuk gazetesi yeniufuk elazığyeniufuk

Bu haber kez okundu.

IZLI OKUMANIN SINAVA ETKİSİ

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) az bir zaman kaldı. Limit rehberlik koordinatörü ve Era Hızlı okuma eğitmeni Eren Altan, 18-19 Haziran'da gerçekleştirilecek YKS'ye girecek öğrenciler için tavsiyelerde bulundu. Eren Altan, "Sınav esnasında yaşanan heyecan kötü bir şey değil, önemli olan kaygının strese dönüşmesinin engellenmesi" ifadesini kullandı.

Altan, öğrencilerin motivasyonlarını yüksek tutarak hedef ve hayallerini düşünmelerinin bu zorlu süreçte önem taşıdığına dikkati çekerek, "Önemli olan sizsiniz, sınava az gün kala sınav heyecanı yaşamak çok normal. Heyecanınızı hedeflerinize ulaşmada verimli kullanabilirsiniz. Ancak kaygının strese dönüşmesinin engellenmesi gerekiyor."dedi.

"EĞİTİMİ KİMDEN ALDIĞINIZ ÖNEMLİ"

Eğitimin kimden alındığının önemine de vurgu yapan Altan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Her geçen gün değişen teknoloji hiç kuşkusuz eğitim sektörünü de değiştiriyor. Eğitim alanında kullanılan teknoloji ve yöntemler ne kadar değişirse değişsin, eğitimi nasıl aldığımızdan ziyade kimden aldığımız her devirde önemini korumaya devam edecek. Üniversitelerin online olması da sadece bir eğitim yöntemi. "

TERCİH DÖNEMİNE DİKKAT!

Altan, sınav sonucunda tercihleri öğrencilerin kendilerinin yapmasının doğru olacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Tercihini yapacak öğrencilerin dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi de bu. Eğitmenlere dikkat ederek tercih yapmaları çok daha doğru karar olacaktır. Limit Eğitim de her profesyonel olusan bir yapı gibi geleneksel eğitim yapısının getirdiği idari ve akademik oluşumlara, değerlere ve prensiplere sahiptir."diye konuştu.

Altan hızlı okuma konusunda da şunları söyledi;

"Günümüzde hem öğrencilerin hem de yetişkinlerin ihtiyacı olan hızlı okumadan bahsetmek istiyorum. Öğrenciler  sınavlarda soruların uzun olmasından ve anlamaya çalışırken zamanı yetiştirmekte zorluk yaşarlar. Yetişkinler ise okumaya zamanı olmadıklarını söylerler.

Halbuki Hızlı Okumanın bir çok faydası vardır. Bundan bir kaç tanesini maddelersek;

Okuma hızınız 2-3 kat artacaktır. Böylelikle ders çalışmakta ve sınavlarda zaman kazanacaksınız. Dolayısıyla başarı oranı artar. Okumayı kolaylaştıracak, okumaktan zevk alarak kültürünüz artacak. Okuyarak kendimizi ifade etmek edebileceğimizden özgüvenimiz artar."ifadelerini kullandı.

"SİZİ STRESE SOKACAK ŞEYLERDEN UZAK DURUN"

Yeme içme düzeninize ve uyku saatlerinize dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Altan, şu tavsiyelerde bulundu:

"Günlük rutinlerinizi sabitleyin. Günde 1- 2 saati kendinize ayırın ve sınav psikolojisinden uzaklaşmaya çalışın. Genel tekrar testleri ve deneme sınavları çözün, bu sınavları çözerken gerçek sınav koşulları yaratın. ÖSYM’nin soru kalıplarını gözden geçirin, her yanlış yaptığınız sorunun mu çözümünü öğrenin. Moralinizi bozacak, sizi strese sokacak şeylerden uzak durun.Gün içersin de en az 10 dakika ağır olmayan egzersizler yapmaya çalışın."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol