Öne Çıkanlar 30 GEÇİCİ İŞÇİ ALACAK nisan ayı araç sayısı O ADAM; TURAN KARAHAN Müftülük Çalışanı 6 Kattan Düşerek Hayatını Kaybetti BAKIM HİZMETİNDEN YARARLANAN GÖRME ENGELLİ SAYISI 39 BİNİ AŞTI

Bu haber kez okundu.

Prof. Dr. Hikmet Esen'den Müjde!

HABER: GÜLÇİN TURGUT

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü, Yenilenebilir Enerji Sistemleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Esen, Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nün 5 yıl aradan sonra yeniden tercih kılavuzunda yeralacağının müjdesini verdi…

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında ülkemizde ilk açılan bölümlerden olan ve Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi bünyesinde açılan Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nün 5 yıl mezun verdikten sonra Mühendislik bölümlerine getirilen taban puanları ve doluluk oranı gibi sebeplerle kapalı olduğunun bilgisini veren Pof. Dr. Esen; “Bu yıl müjdeli haberi almamızda büyük katkıları olan Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet YILMAZ’a da çok teşekkür ediyorum.”dedi.  

*YERLİ VE MİLLİ MÜHENDİSLERİN YETİŞTİRİLMESİ ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Yenilenebilir Enerji Eğitimi Liselerinden mezun olan öğrencilerin Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünü tercih etmelerinin kendilerinin yararına olacağını ifade eden Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü, Yenilenebilir Enerji Sistemleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Esen, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının %70 dolaylarında olduğu günümüzde yerli ve milli mühendislerin yetiştirilmesi çok önemli olduğuna vurgu yaptı. “2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında Mezun verdiğimiz öğrencilerimizin çoğu kendi işinin patronu olarak muazzam paralar kazanmaya başladılar ve hala daha enerjinin çeşitli sektörlerinde söz sahibidirler.” Diyen Esen; “Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının %70 dolaylarında olduğu günümüzde elbette yerli ve milli mühendislerin yetiştirilmesi çok önemlidir. “diye konuştu.

 REKTÖR GÖKTAŞ VE REKTÖR YARDIMCISI MEHMET YILMAZ’A TEŞEKKÜR

Bünyesinde 4 Profesör, 2 Doçent, 1 Doktor Öğretim Üyesi ve 4 Araştırma Görevlisi barındıran Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nün 3 adet laboratuvar ile 10 yıldır da Yüksek lisans ve Doktora eğitimine devam ettiğine dikkat çeken Hikmet Esen; “Kadrosunda bulunan öğretim üyelerinden 2 öğretim üyesi (Prof. Dr. Mehmet ESEN ve Prof. Dr. Hikmet ESEN), Dünyadaki bilim insanları arasında ilk yüzde 2’lik dilime giren bilim insanları arasında 4 yıldır da ödül almaktadır. Bu yıl müjdeli haberi almamızda büyük katkıları olan Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet YILMAZ’a da çok teşekkür ediyorum. Bölgemizde tek Enerji Sistemleri Mühendisliği olan bölümümüz ÖSYM’nin 2023-2024 YKS Tercih Kılavuzunda 30 kontenjan ile öğrenci alacaktır.” dedi.

Elazığ’da mevcutta 4 Yenilenebilir Enerji Eğitimi veren Teknik Lise bulunduğunu ve bu liselerden mezun olan öğrencilerin Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünü tercih etmeleri çağrısında da bulunan Hikmet Esen;  Teknik lise yöneticilerimizden de ricamız bölümüze öğrencileri yönlendirmeleridir.  Arzu eden yöneticilere ve öğrencilere bölümümüzü tercihler öncesinde tanıtma konusunda da yardımcı olunacaktır.

Teknoloji Fakültesinden mezun olan öğrenciler mühendis olmaktadırlar. Bu Fakültenin kuruluş amaçlarından en önemlisi, uygulama beceresi yüksek mühendislerin yetiştirilmesidir. 2. ve 3. sınıfın yaz dönemlerinde öğrenciler staj yapmaktadırlar. Teknoloji Fakültesinin Mühendislik Fakültelerinden en belirgin farkı ise 1 dönem boyunca öğrenciler İşyeri Eğitimi adı altında okullarına gelmemekte, bu dönem boyunca ilgili işyerlerinde meslekleri ile ilgili uygulamalı eğitim almaktadırlar.

Tüm bu üstün özellikleri ile ülkemizin ihtiyaç duyduğu yerli ve milli Enerji Mühendislerini yetiştirmek için Üniversitemizde tüm imkânlar bulunmaktadır. Şimdiden 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde yapılacak ÖSYM sınavlarında tüm öğrencilere başarılar dileyerek, özellikle Yenilenebilir Enerji Eğitimi Liselerinden mezun olan öğrencilerimizin Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünü tercih etmeleri yararlarına olacaktır.

Sağlıcakla ve esen kalınız…     

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol