Öne Çıkanlar Engelsiz Yaşam Merkezinin İhalesi Yapıldı Engelli Kardeşlerin Evleri Yandı Esnaf Kan Ağlıyor Erbaaspor-Elazığ Belediyespor Elazığlı Öğrenci Türkiye 5.si oldu

Bu haber kez okundu.

"SINAV DAYATMASI KABUL EDİLEMEZ”

Eğitim Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi, yaptığı yazılı açıklamada hayata geçirilen öğretmenlik kanunu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bahşi, “Ben yaptım oldu tarzı plan ve programlar kabul edilemez” dedi.

Eğitim Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi, öğretmenlik mesleğini üç kariyer basamağına ayıran uygulamaya ve MEB’in açtığı eğitime tepki gösterdi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi’nin şubat ayında TBMM’de kabul edilmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı, başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik için Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden eğitim açtı.

İlk kez bu yıl hayata geçecek uygulamada uzaktan eğitimin ardından adaylar sınava tabi tutulacak ve başarılı olanlar, başöğretmen ya da uzman öğretmen unvanı alacaklar.

Eğitim Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi, öğretmenlik mesleğini üç kariyer basamağına ayıran uygulamaya ve MEB’in açtığı eğitime tepki gösterdi. Eğitim Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi; "Öğretmene reva görülen eziyet ve haksızlığa bir dur denilsin artık!  Yıllardır örselenen ve yerlere serilen öğretmenin itibarı ayağa kaldırılması gerekirken yapılan uygulamalar ile bu itibar daha da ayak altı duruma getirilmektedir. Defalarca söyledik, izah ettik. Fakat bakanlık hala bildiğini okuyor. Ankara'nın soğuk binalarında, alandan habersiz, öğretmenin beklentilerinden ve öğrencilerin ihtiyaçlarından bihaber bürokratların ben yaptım oldu tarzı plan ve programları kabul edilemez. Hazırlanan içeriklerin ders ortamı ile ilişkilendirilmesi zor, sınıfta karşılıkları yok, öğretmenlerin işine yaramayan sıkıcı ve tekdüze bir anlatım var. 10-15 yıllık bir süreç 2 aylık videolara sıkıştırılmaya çalışılmış ama nafile. Öğretmenlerin çoğu duvarlara izletiyor videoları. Bakanlık bu şekilde öğretmenlerin gelişimine katkıda bulunduğuna inanıyor mu acaba? Kariyer hedefi dayatma ve zorlama ile olmaz. Teşvik ve taltif ile olur. 2005 yılında birkaç ay ile uzman öğretmen olmayı kaçıran, hali hazırda 20-25 yıllık hizmeti olan öğretmenlerimiz mezarda mı baş öğretmen olacaklar? 2005 yılından beri anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde mağdur edilmiş, zaten alanında 'uzman' ve işinin erbabı olan öğretmenlere sınav  dayatması kabul edilemez. 10 yılını dolduran herkese 'uzman öğretmen' 20 yılını dolduran herkese ise 'baş öğretmen' unvanı hemen şimdi 'sınavsız' verilmelidir. Miadı dolmuş videoları izleme zorunluluğuna da öğretmenin çektiği bu çileye de bir an önce son verilmelidir."dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol