Öne Çıkanlar google elazığhaber23 elazığdanhhaberler yenıufuk yeniufuk gazetesi yeniufuk elazığyeniufuk

Bu haber kez okundu.

STOKÇULUK TATLICILARI İSYAN ETTİRDİ

Buhara Kadayıf'ın İşletmecisi Ahmet Altunhan , fıstık fiyatlarının yükselmesinin sektörü olumsuz etkilediğini, fıstık fiyatlarında düşüş istediklerini ve acilen bir tedbir alınması gerektiğini söyledi.

HABER:GÜLÇİN TURGUT

Elazığ'da tatlı üretimi yapan tatlıcılar, fiyatlarındaki artıştan dertli. Ekonomik krizden dolayı vatandaşların tatlı tüketimi lüks tüketim olarak yansımaya başladı. Bunun yanı sıra tatlı satıcısı da artan fiyatlardan dolayı vatandaşa zamlı tatlı sattıklarını açıkladı. Buhara Kadayıf'ın İşletmecisi Ahmet Altunhan, yaşadıkları sıkıntıları  Gazeteniz Günışığı'na anlattı.

Ahmet Altunhan ,üretim kapasitesinin düştüğü baklavada kullanılan şeker, yağ  un  ve diğer ürünlerin girdi maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle zam yapıldığını söyledi.Bunun yanı sıra baklavanın ana maddelerinden olan iç fıstık fiyatlarındaki yüksek artışın ise stokçulardan kaynaklandığını belirtti.

DAR GELİRLİ KİLO TATLI ALAMIYOR

Cevizli baklavanın fiyatının 80 TL'den başladığını, fıstıklının ise 180 TL'ye kadar çıktığına dikkat çeken Ahmet Altunhan; "Tatlı fiyatlarında geçen seneye göre yüzde 55 zam geldi. Malzeme alımında ise yüzde 300 zam geldi. Belediyenin suyu hariç her şey zamlı . Dar gelirli biri gelip 100 lira verip bir kilo tatlı alamıyor. Ceviz 40 TL'den 115 TL'ye çıktı. Şeker 200 liradan fabrika da 560 liraya yükseldi, dışarıdan alırsan 1000 lira, bunların yanın da yağ, un, doğalgaz, elektrik gibi hepsi zamanlı." dedi.

FISTIKLI BAKLAVA HAYAL OLACAK

Buhara Kadayıf'ın İşletmecisi Ahmet Altunhan , iç fıstığın fiyatındaki yüksek artışın tatlıcı esnafını zorda bıraktığını söyledi. Geçen sene  kilosunu 160 liraya anlaştıkları iç fıstığı, 460 liraya çıkardıklarını söyleyen Tatlı İmalatçısı Altunhan ,"Geçen sene depoda kalan fıstık her hangi bir doğal afet yaşanmamış. Ne oldu da arttı. Stokçuluk yapıyorlar. Evet, zam var her şeye zam geliyor ama bunun yanında birde stokçular var." diye konuştu.

ZAMLAR GELDİKÇE TATLI SATIŞLARIMIZ DÜŞÜYOR

Fahiş fiyatlara hem kendilerinin hem de müşterilerinin tepkili olduğunu belirten İşletmeci Ahmet Altunhan , "Fiyatlar zamlandıkça tatlı satışlarımızda ister istemez bir düşüş oldu. İllaki bu müşterinin cebini etkiliyor, tabi bizi de etkiliyor haliyle. Müşteri içeriye giriyor fiyatları öğrenip çıkanlarda var. Devamlı müşterimiz olan da gelip almadan gidenlerde var. Tabi bu durumda biz müşteriye de hak buluyoruz. Müşterilere fiyatları söylemekten utanır hale geldik." ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol