Öne Çıkanlar elazığsondakika Elazığ elazığhaberleri YIKILMAYAN BİNALAR TEHLİKE SAÇIYOR Türkiye

Bu haber kez okundu.

TELAFİSİ YOK

Türkiye Kamu Sen Elazığ İl Temsilcisi Atilla Çerkez, kamu çalışanlarının maaşının 1918 lira eridiğini alım gücünün düştüğünü belirterek; “Bu nedenle ortaya çıkan erimeyi zamanında telafi etmek adına, mahsuplaşma için 6 ay beklenmeden, her ay ortaya çıkan farkın maaşlara yansıtılması gerekir.”dedi.

Açıklanan Mayıs Ayı enflasyon rakamlarına göre mal ve hizmet fiyatlarına ortalama %2,98 zam geldiğini açıklayan Türkiye Kamu Sen Elazığ İl Temsilcisi Atilla Çerkez; “Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre mayıs ayında mal ve hizmet fiyatlarına ortalama %2,98 zam geldi. Beş aylık enflasyon toplamda %35,6 oldu. Yılbaşında memur ve emeklilerin maaşlarına 6 ay için %7,5 zam yapılmıştı. Beş ayda memur ve emekli maaşlarına yapılan zammın çok daha üzerinde enflasyon oluştu."dedi.   

*"BU ZAMLAR 6 AY SONRA ÖDENECEK ENFLASYON FARKIYLA TELAFİ EDİLEMEZ."

Her geçen ayın kamu çalışanlarının aleyhine işlediğini ifade eden Çerkez; Ocak-Mayıs arasında maaşlar resmi olarak 28,1 puan yani, 1.918 TL erimiştir. Alım gücündeki bu azalma cebimize daha yüksek oranlarda yansımaktadır.  Gıda, akaryakıt, ulaşım, ısınma gibi giderlere açıklanan enflasyonun da üzerinde zam geldiği bu günlerde ailenin aylık harcaması da normalin üzerinde artmaktadır.

Bu durum 6 ay sonra ödenecek enflasyon farkıyla telafi edilebilir olmaktan öteye geçmiş, daha farklı tedbirler gerektiren bir sorun haline gelmiştir."diye konuştu.

* KAMU ÇALIŞANLARININ ENFLASYONA EZDİRİLMEYECEĞİ SÖZÜNÜN HAYATA GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR.

Gerek maaşlardaki erime gerekse 2022 yılının geri kalanında beklenen enflasyon dikkate alınarak kamu çalışanlarına tatminkâr ve ekonomik gerçeklere uygun bir uygulamaya geçilmesine vurgu yapan Türkiye Kamu Sen Elazığ İl Temsilcisi Atilla Çerkez; "Bu nedenle ortaya çıkan erimeyi zamanında telafi etmek adına, mahsuplaşma için 6 ay beklenmeden, her ay ortaya çıkan farkın maaşlara yansıtılması ve üzerine refah payı ilave edilerek kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmeyeceği sözünün hayata geçirilmesi gerekmektedir.”ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol