Sevgili Okuyucu Kardeşlerim.Hemen belirteyimki Bu Yazı13 Kasım 2019  Tarihinde Gazetemiz YENİ UFUK .COM  da yayınlandı. ancak Gazetemizin Sitesini yenilemesi nedeniyle Eski sitede olduğu için Ulaşamayacağınızı Düşünerek  Bir kez Daha Yayınlıyorum.

Bu Fakir Gürsel Erol'un Karekterist Özelliğini Aşağıda okuyacağınız Makalede Resm ettiğinde,  Bugün Gürsel Erol'a veryansın eden bir çok yürekli(!) Kişi Bana veryansın ediyordu...

Haydi okuyalım Tanıyalım Gürsel Erolu ve siyasetini

70 li yıllar, bit pazarından eski sebze haline doğru inen caddede Elazığ manifaturacılar çarşısıydı, Dükkanlar yan yana olduğu için Esnafın müşterileri sabit gün boyu tüm dükkanlar dolup taşar, terzi Resulün bitişiğinde ki ermeni Agop'un dükkanı sinek avlıyor.

Hemen karşısında yine bir ermeni olan Naum'un dükkanı bile, toptancı olduğu için dolup taşıyordu.

Agop ağa bu durumdan muzdarip,Kendi dininden olan sürsürü,kesirik,yığınki mahallelerinde oturan bir kaç ermeni bile gelip agop ağadan bişe almıyor, Haliyle bu iş olmamasının durumundan dolayı evinde de bu muzdariplik sürdüğünü bazen komşu esnaf ile paylaşıyordu.


Çarşı esnafı Agop'un işlerinin olmayışına üzülse de yapabilecekleri  bir şey yoktu.

Agop buna bir çözüm bulmanın yollarını arıyor aklına gelenleri tatbik edecek bir müşteri gelmiyordu bir türlü.

Günlerden bir gündü Harputlu Ahmet Ağa şehire inmis, Hanımının istediği bir kac parça entarilik,gara donluk bez almak için çarşıya gelmişti.

Manifaturacılar o zaman bez kumaşları çeşidine göre kapının önüne dizer müşteri aradığı cins ve rengi gördüğü dükkana girerek oradan alır.

İşte Ahmed ağa, hanımın kendisine söylediği renk ve cins entarilik kumaşı Agop'un dükkanı önünde görünce hemen içeri girmiş, birkaç metre ondan birkaç metre gara donluk, çocuklar için fistan ve elbise yapılacak bez kumaşlardan almış.

Hesap yapılmış Ahmed ağa parayı vermiş çıkıp gidiyor çarşıdan az uzaklaşınca Peşinden Agop Bağırmış, Amed ağa.... Amed Ağa... hele gel gel,

Ahmed ağa dönüp bakmiş Agop kendisini çağırıyor. Geri dönüp tam Dükkana yaklaştığında Agop Bombayı patlatmış.

Esnaf ve dükkanlardan çıkan müşteriler agop'un ses tonuna dikkat kesilmiş ler.

Agop, yüksek ve herkesin duyacağı bir ses tonuyla, Yav Amed Ağa, sen çıktın ben bi daha hesapladım megerse Senden 10 kuruş fazla almışım, ben her ne kadar sizin dininizden olmazsam da Haram yemem, çocuklarıma yedirmem onun için çağırdım al 10 kuruşunu hakkın helal et yaptığım yanlıştan dolayı.

Herkes şaşırmış Ahmed ağada şaşırdığı halde  almış 10 kuruşu koyulmuş yola,
 

Harput ta köye varınca köylüye ağa olmasının verdigi pisikoloji ile, köy meydanında halka bir güzel nasihat etmiş.

Bakın gardaşlarım ben bögün şehre indim, hanım birkaç parça entarilik istemişti gettim ermeni Agopun dükkanında hanımın dedigi cins vardı aldım parasını verdim çıhtım, gelidim ki agop çağırdı. Geri gettim, megersem adam yanlış hesap etmis benden 10 gurus fazla almış, bi daha hesab etmis ki fazla aldığını fark edince çagırıp bahan o 10 guruşu geri verdi,

Adamın dini yanlış ama velakin işi doğru,Eğer bizim dinimizden biri olsaydı yav on guruş ne giymeti var deyip ne çağırır nede verirdi,  Onun için sizde eger gidersez ondan alın heç degülse hille yapmi.

Köylü ağayı dinlemiş, Şehre inen her köylü fistan gara don entari dölbent ne lazımsa Agopdan almaya başlamış,
 

Derken Agopun adı, harput civari köylerde, kuyulu,mıllaköy, erpinik,tadım, balca, bızmışen vs köylerde de yayılmış şehre gelen Agopun dükkanına girip alış veriş edip çıkıyor, Agop da çeşidi bitince Naum'dan sipariş veriyor, diğer esnafta işler gittikce düşüyor.

Agopun fendi bi çarsı esnafı yendi, derken aradan geçen 10 yıl sonra Agop ile Naum, Elazığ'ı terk edip birlikte istanbulda basma fabrikası açarak sahte bir dürüstlük ile rant üzerine rant sağlamaya devam etti.

Öldümü, sağmı bilmiyorum, Aradan 36 yıl geçmiş bu şehri terk etmiş olması.

Bu kendimin de gördüğü ve bir çok vakaya şahit olduğum hikayeden yola çıkarak,

40 yıldır Elazığ dan M.V. çıkaramayan CHP, daha ergenlik cağında köfteciler sokakta garsonluk yaptığı zamanlarda halkın nabzına göre şerbet vermeyi beceren Gürsel Erol'u aday gösterip vekil olarak seçtirdi.

Lakin gel gelelim Ne CHP nin nede Gürsel Erol'un Elazığ'a yapabileceği hiç bir hizmeti ve yetkisi yok,

Peki nasıl olacak ki Gürsel Erol Halkın sevgisini kazansın geleceğini garantilesin?

İşte hikayesini anlattığım Agop Ağa siyaseti gibi bir siyaset ile Elazığlı  sağcı-solcu-muhafazakar kesimden pek çok kişinin dilinde olan söyleme bakıldığında, Tıpkı 45 yıl önce Ahmed ağanın köylüsüne söylediği cümle " Adamın dini yanlış işi sağlam " gibi Gürsel Erol için benzer şey söylüyorlar. Ne yapalım Adamın partisi zihniyeti yanlış olsa da Elazığ'ı gündemde tutuyor ya "

Agop ağa ile benzerlikleri.

Agop ağa,  Ahmed ağayı geri çağırıp sahte iyilik olan 10 kuruşu vermesi gibi, Gürsel Erol, M.v. seçilir seçilmez Borç bataklığına saplanmış Elektirigi kesik sporcusunun ücretini veremeyen Elazığ'ın Markası denilen Elazığ Spor'a hemen 3 maaşını vereceğini taahüt ederek spor severlerin gönlüne taht kurarak işe başladı,


Dedigim gibi Elazığ spor bu şehrin markası olması hasebiyle şehrin tüm şecilmiş ve atanmış kesimi tarafından gündemden düşmediği bir anda, agop un ahmed ağaya verdigi, 10 kurus ile Ahmet ağa, agopu nasıl köy halkına dolayısıyla tüm merkez köylerde adından söz edilen dürüst esnaf profili gibi yaptıysa, Benzer şekilde  Gürsel Erol da dürüst siyasetçi olarak konuşulmaya başlandı.


Halbuki O gürsel Erol Ertuğrul Günay Kültür bakanı iken Tarihi kentler restorasyon ihalesini alırken kazancını, Solcu gençlere burs olarak vereceğini teminat gösterip 10 gence burs verip milyarları devrişmiş, ilerleyen dönemlerde kurduğu şirket her yıl ödüle layık gösterilmiş olması yanı sıra Gürsel Erol Kendi Partisinden olan Belediyelerin İhalelerine girmemiş olması, Ermenilerin Agop ağadan alış veriş etmemeleri gibidir,

Zira Ermeniler Müslümanlar gibi Giyim kuşama önem vermez paralarını  dinlerine hizmet etmek için kullandığı gibi, CHP li belediyeler Tarihi kentlerin restorasyonları ile ilgilenmezler Oraya verecekleri parayı sosyalist  düşünce vakıf ve derneklerine  aktarıp kendi düşüncelerinde adam yetiştirmeye çalışırlar.

İşte Gürsel Erol, Agop Ağa  siyaseti gibi bir siyaset uygularken Halka iyi gözükmek için yaptığı açıklamalarda, Bizim partilerin ihalelerine asla girmedim diyerek  Sahte bir iyilik yapmış gözüküyor.

Manifaturacı Agop Ağa Komşu esnafların Boşluğunu iyi tesbit ettiği için Bunu kullanacak zaman kolluyordu, Tesdüfen dükkanına gelen Müşteri Ahmed ağa Çok iyi bir fırsat olmuş Bu fırsatı isabetli kullanarak fabrikatör olurken,

Gürsel Erol, Bu şehirden seçilmiş İktidar partisi Millet vekillerinin Boşluklarını iyi tesbit ederek Halkın duyguları ve duyarlı olduğu konulardaki boşlukları söylemleri ile doldurmaya çalışıyor,

Mesela  tesbit ettiği bazı boşluklar şöyledir.  Bir bilmeceye dönen Şehit Fethi Sekin Külliyesi için izmir Büyük şehir belediyesi tarafından yapılması için girişimde bulunmuş, 17 yıllık Ak Parti iktidarında meclis Kürsüsünden Elazığın sorunları ne acıdır ki hiç gündeme getirilmediği için Bunu çok iyi kullanan  Gürsel Erol  Hiç bir yaptırım gücüne sahip olmadığı halde  Meclis kürsünde, turizmden kültürel mirasa, ekonomiden tarıma kadar satır başları altında Elazığ'ın sorunlarını dile getirmiş olması

Harputlu Ahmed Ağanın Köy meydanı da Köylüye Agop ağanın dürüst olduğunu söylemesi gibidir.

Agop'un 10 yılda, sahte iyilik sayesinde kazancını fabrikaya yaptırıp şehri terk ettiği gibi Gürsel Erol da Elazığ Halkının duygularını sömürerek geleceğini inşa ediyor.

Diyadin Ağa ile  Agop ağanın ataları arasında bir akrabalık bağı varmı- Yokmu bilmiyorum, ancak güdülen siyaset kullanılan argüman aynı. sonuçta Nasıl ki Ahmed Ağa,agop için dini ergi lakin işi doğru dediği gibi, Bugünde Bu şehrin sözde siyaset bilimcisi gibi pozlara bürünen yazar. çizer, basın, medya, sivil toplum kuruluşlarından azımsanmayacak bir çoğunluk Gürsel Erol için kurdukları Cümle, Adamın partisi,siyasi düşüncesi bize benzemiyor, ama dürüst.

Hayır beyler hayır Bu şehrin yüzde doksan dokuz onda dokuzu Dürüst ve bu şehir için çalışıyor  deseler de  Ben asla Gürsel Erol'un  Agop ağadan  farklı bir siyaset güttüğüne  inanmam ve inanmıyorum..

selam ve dua ile.13/11/2019

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol