banner30

Sevmek ki yürekli ve akıllıca harmanlanan bilgi ve duyguların bilinç temelli üretimi, çıktısıdır.

Acıma, merhamet, yardımlaşma, paylaşma, destek verme, özen gösterme, hoşgörü, katlanma, bağımlı olma halleri sevgi temelli değil, sevmek dürtüsünden değil, insan olmanın gerekliliğindendir, süreçle alakalı bir yapı, oluşum, uygulama şekilleridir.

Sevmek sevdiğin insan da geleceği düşleyip hayatın tüm aşama ve katmanlarında bütünleşmektir.

Sevmek dünya görüşünde mutabakat, bakış açısı ve değerlendirme, irdeleme veri ve yöntemlerinde hemfikir olma halidir.

Sevmek güzeldir, sevmek iyidir, sevmek enerjidir, sevmek cesarettir, sevmek güvendir, sevmek özverili bir yaşam serüvenine küreksiz, yelkensiz yola çıkmaktır, akla, yüreğe ve ortak bilince sahip olmak, bilinçli bir yolculuk hareketidir.

Sevmek emektir, sevdiğinde tükenmek, sevdiğine ve sevildiğine övünmektir.

Sevmek yaşamda olmaktan, hayatın bir parçası olmaktan, emek vererek, doğru, güzel, iyi olanı, hayat heykelini birlikte yontmaktır.

Sevmek çok konuşma ve fiziksel faaliyetlerin çok üzerinde anlamak, anlaşılmak bütünlüğüdür.

Sevmek ne günlük yevmiye ne de aylık maaştır, ihale, sözleşme de değildir.

Sevmek hayatın getirdiklerini de götüreceklerini de, sunup oluşturacaklarını da oluşturma, karşılama yeterliliği, sindirme ve yürütme becerisidir.

Sevmek kin, kibir, ego, benlik, nefret duygusundan uzaklaşıp zariflikte, naiflikte, seviyeli yaşam temelinde, emek ve yürekli hallerde, etik yaşam için sevgide ve yürek yüreğe yaşamakta uzlaşmaktır.

Uzlaşı, yangın olan bir mecradan “kontrol altına alındı” bilgisine, haberine ulaşma halidir.

Hayat bir yangın ise yangını söndürme değil kontrol etmek, kontrol etmek, kontrol altında tutmaktır.

Uzlaşı ve rutin yan yana getirilmemesi gereken bir bilince sahip olma hali heyecanı hep var etme, oluşturma, heyecanla yaşayabilme başarısıdır.

Sevmek heyecanlara ortak bulma, heyecanlanacak değer ve durumları, olay ve girişimleri, ortak akılla, hemfikir olabilme becerisidir.

Sevmek direnmek, direnirken insanlık dışı olan her şeye, insan kalmakta diretmek, teoride değil, yaşamın tüm ayrıntılarında da aşamalarında da hüküm vermek, düzenlemek, disipline etmektir.

Sevmek birinci sırada kendisini görüp, yaşamın tüm süreçlerinde eğitmek, öğretmek, yenilemek, geliştirmektir.

Sevmek, değişimle gelişimi fark edip fark ettirecek bilince sahip olma ve sabır halidir.

Sevmek, safran bitkisi yaprağı gibi gram altı bir ağırlığıyla binlerce kilo pilava renk, koku, lezzet verebilme becerisidir.

Sevmek, kurnaz, uyanık, sinsilik gibi davranış şekillerinden haberdar olup kendi sevdası ve birlikteliğinden uzak tutması ve soyutlaması halidir.

Sevmek, sevilmek, oluşturulan ortak sevgi birliğine sevda demek teorik bir tanım, yaklaşım olsa da, firma, şirket, kurum değildir, görev bölümü, başkanı, lideri, sekreteri yoktur, sevgiyi hayatın tüm basamaklarına serpiştirmiş birliktelik, ortak yürüme becerisi, bütünleşmektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol