banner30

Derim ki, o her köşesinde derin manalar ifade eden sekiz köşeli şapkayı masaya koyalım ve her zaman övgü ile bahsettiğimiz, Elazığlı gibi düşünmeye çalışalım.

Şimdi diyoruz ki; Elazığ sahipsiz, siyasiler ne yapıyor. İktidardan milletvekilleri gönderiyoruz Elazığ a sahip çıkmıyorlar.

Eyvallah güzel hikâye, belki haklılık payı da vardır bu düşüncede… Lakin biz ne yapıyoruz Elazığ için, sahip çıkıyor muyuz şehrimize. Bana sorarsanız en büyük suçlu bizleriz.

“Hadi oradan “ diyenlerin sesini duyar gibiyim kulaklarımda. Gelin şu şehrimizin kahverengisinin içinden bize lütuf edilmiş olan Mavi Sivrice’yi hep birlikte düşünelim olur mu?

Elazığ iline 30 km uzaklıkta, şahsi aracınız ile 15 dakika, otobüs ile 30 dakika, Yani İstanbul, Ankara v.b. iller de her gün işe gidiş süresi kadar uzak olan Sivrice…

Şimdi bu yaz Sivrice ye kaç kişi gitti, dolunayı veya Güneş in batışını kaç kişi seyretti, kaç kişi katma değer sağladı Sivrice ye desem, siz ne dersiniz? Ben söyleyeyim size, kimsenin de zoruna gitmesin.

Diyarbakır dan Sivrice ye gidenlerin 10 da biri Elazığlı, Sivrice ye gitti. “Nerden biliyorsun” diyenler olabilir fakat bu benim tespitim değil, oradaki işletmecilerin reel rakamları.

Hani Facebook tan Elazığ da 50 derece sıcaklı var diyenler, akşamı ya evde ya da kahvehanede geçiren Elazığlılardan da, Sivrice ye katkı bekleyemezsiniz. Çünkü kendimize katkımız yok.

Geçen gün şöyle Sivrice’nin 360 derece etrafını araba ile gezeyim dedim, karşı taraflara uzun zamandır gitmemiştim, yoksa haftada en ez 3 gün Sivrice ye giderim, inanmayanlara uyarı! referanslarım kuvvetlidir yani.

Neyse Gezin den o tarafa Sivrice’nin etrafı artık Elazığ değil beyler, 21 plakalı kamplar, kafeler, plajlar, bayraklar v.s. Doğu da Van’dan bu tarafa , batıda siz söyleyin, böyle bir güzellik var mı.

Allah lütuf etmiş, güzel maviyi şehrimiz de var etmiş lakin bizler kıymet bilmiyoruz.

Gelin Sivrice’mize sahip çıkalım.

Şimdi “Sivrice de ne var, iyi bir tesis mi var ki gidek” diyen arkadaşlara derim ki ; Siz gidip de katkıda bulunmazsanız, oraya yatırım gelmez, oralar güzelleşmez.

Sefasını da siz değil, çevre illerin vatandaşları sürer. Yarın orada sizlerin değil , belki iddialı olacak ama onların borusu ötecek, ötmeye de başlamış hani.

Biz sahiplenirsek Sivrice’yi, o zaman her türlü baskı yaparız vekile ve bürokrata...

Hani umurumuz da değil ki, sahiplenmemişiz ki Sivrice’yi, baskı yapalım.

Bakınız Sivrice belediye başkanı Sayın Ebubekir Irmak, Sivrice için büyük bir şans. Geçen gün ki ziyaretim de , Sivrice ile ilgili projelerini anlatırken ben hayranlıkla dinledim.

Hepsi özel ve muhteşem projelerdi. Hele şu Sivrice gölü üzerinden Hazarbaba dağına gidecek olan teleferik projesi beni çok heyecanlandırdı.

Lütfen bir hayal edelim, mavi gölün üzerinden Hazarbaba dağına çıkarken hem gölü hem de barajı görebiliyorsuz.

Bu Dünya da bir Sivrice de bir de İsviçre de var. Kıymet bilelim beyler. Ordu dan Boztepe ye böyle bir teleferik yapılmış, insanlar binmek için , o manzarayı görmek için sıra bekliyorlar.

Bu projeler hayata geçer ise Sivrice ve Elazığ birlikte kalkınacaktır.

Fakat Sivrice belediyesi şuan diğer ilçelerimize göre sıkıntısı en fazla olan belediye, bu nasıl bir çelişki. Elazığ’ın darphanesi olabilecek bir yer sahipsizlikten sıkıntılar ile boğuşuyor.

Bakınız bizler yarın sıla-i rahim yaparız, çocuklarımız için Sivrice’yi sivilce yapmayalım.

Onlara güzel bir mavilik bırakmak adına savaşalım Sivrice için. Sivrice bizim, kimselere de yedirtmeyiz edasıyla verelim mücadelemizi.

Bu masmavi göl ve Hazarbaba dağı Diyarbakır da olsaydı, Ayder yaylası gibi içeri giren araçlardan giriş ücreti alınırdı.

Değerlerimize sahip çıkamıyoruz sonra da Elazığ köy oldu diyoruz. Haydi Gakkolar di yeter da…

Ölü toprağımı serptiler üzerimize, sinir uçlarımızı mı aldılar yoksa. Elazığ’lı mı kalmadı Elazığ da..

Buradan Elazığlı vekillerimize seslenmek istiyorum, sizler Elazığ’ın hem maddi hem sosyolojik hem de kültürel koruyucularısınız, en son ne zaman Sivrice ye gittiniz bilmem.

Lakin Sivrice ye giderseniz orada vekilin olmadığını görürsünüz, ya da bizlerin gördüğünü sizler görmüyorsunuz.

Biliyorum ki misafirleriniz geldiği zaman, Sivrice ye götürmekten haya ediyorsunuz.

Sizler öncülük yapın, bizler taşın altına elimizi koyarız. Şehrimize ve değerlerimize sahip çıkalım ki, kimse hak iddia etmesin.

Herkese saygı ve selam….

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol