Öne Çıkanlar MHP Merkez ilçe Başkanlığına Yunus Bal Atandı MALATYA KÜME DÜŞTÜ MASKE AKSESUAR DEĞİL MHP Kadın Kolları Başkanından Fedakar Çalışma MHP İl Başkanlığından 25 Bin TL destek

Bu haber kez okundu.

3 Asgari Ücret Yoksulluk Sınırına Ulaşamıyor!

Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM) dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarının yani açlık sınırının temmuz ayında 11 bin 525 lira olduğunu açıkladı.

BİSAM'a göre eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte dört kişilik bir ailenin yapması gereken harcama tutarı yani yoksulluk sınırı ise 39 bin 886 liraya ulaştı. 

BİSAM araştırmasında, yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 3 bin 191 lira olarak hesaplandı. Bu değer, yetişkin bir kadın için 3 bin 31, 15-18 yaş bir genç için 3 bin 235, 4-6 yaş arası bir çocuk için 2 bin 609 lira seviyesinde bulunuyor. 

GIDA HARCAMALARI

Günlük harcamalarda Temmuz 2023’te en yüksek maliyet grubunu, 116,31 liralık harcama gereksinimi ile süt ve süt ürünleri grubu  oluşturdu.

Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 77,82 lira oldu. Sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı ise 89,45 liraya ulaştı.

Ekmek için yapılması gereken harcama tutarı günlük 33,38 lira olarak gerçekleşti. Katı yağ ve sıvı yağ ise 20,03 lira, yumurta için 7,11, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 9,91 lira harcama yapılması gerekiyor.

Daha dar bir gruplandırmaya göre, harcamalarda süt ve süt ürünlerinin payı yüzde 30,3 ile en yüksek paya sahip. Et, yumurta ve kuru baklagil grubunun payı yüzde 27,3 ile ikinci sırada.

Sebze ve meyvenin harcamalar içindeki payı yüzde 23,3, ekmek, makarna vb. için ise pay yüzde 11,3'tür. Diğer gıda harcamalarının toplam içindeki payı ise yüzde 7,8. HABER MERKEZİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol