Öne Çıkanlar ELAZIĞ VE DİYARBAKIR KARDEŞ ODA PROTOKOLÜ İMZALADI Kebanda Geleneksel Ballı Kahvaltı Programı Bayram Sonrası Kapsamlı Temizlik Elazığ Emniyeti Zehire Geçit Vermiyor VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

Bu haber kez okundu.

7.429.354 Kişi Muayene Edildi

Elazığ’daki özel ve kamuya ait sağlık tesislerinin 2022 yılı faaliyetlerini değerlendiren İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit POLAT yaptığı açıklama da “ 2022 yılında 1.194.236’sı acil, 326.092’si de ağız ve diş sağlığı hastası olmak üzere toplam 7.429.354 kişiye poliklinik hizmeti verilmiştir. Toplam rakamın içinde yer alan 3.115.739 hastamız Aile Hekimliklerine, Toplum Sağlık Merkezleri ve Sağlıklı Yaşam Merkezleri olarak adlandırdığımız 1.Basamakta yer alan sağlık tesislerinde muayene olmuştur. Bu sayı bizim çok değerli ve bir o kadar da önemlidir. Çünkü 1.Basamakta tedavilerini sağlayan vatandaşlarımız hastanelerin yükünü ve hasta yoğunluğunu azaltmaktadır. Yine bu rakamlara dahil olmak üzere yıl içerisinde 76.308 yabancı uyruklu hasta muayene edilirken, 30.224 hastamıza da mesai dışında ağız ve diş sağlığı hizmeti verilmiştir. İl sağlık Müdürlüğümüze bağlı tüm ilçe hastanelerimiz de diş hekimi bulunmakta ve ağız diş sağlığı muayenesi yapılmaktadır” dedi.

Elazığ’ın en çok sağlık yatırımı alan illerin başında geldiğini belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit POLAT “ İlimiz öteden beri sağlıkta merkezi bir konuma sahiptir. Başta Bingöl, Tunceli, Muş olmak üzere çevre illere de sağlık hizmeti vermekteyiz. Bu konuda Üniversite hastanesi ve Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nin tıbbi donanımı, sağlık personeli kadrosu yanında müdürlüğümüze bağlı Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi ile özel hastanelerin varlığı, ilimizi sağlıkta tercih nedeni kılmaktadır. Sağlık yatırımı ve planlaması yaparken hedef nüfus yanında il dışı hasta akışını da göz önünde bulunduruyoruz. 2022 yılında ilimizde yataklı sağlık tesislerinde 169.411 hasta yatarak, 95.840 hastamızda ameliyat ile sağlıklarına kavuşturulmuştur. Yine yıl içerisinde ilimizdeki tüm hastanelerde 6.267 doğum gerçekleştirilmiştir. Elazığ olarak Evde sağlık hizmetleri alanında iddialı durumdayız. Bakanlığın bu konuda belirlemiş olduğu standart ve ortalamanın üzerinde hizmet ağına sahibiz. İl merkezinde ve ilçelerimizde görevli 20 araç ve 17 ekiple hizmet vermekteyiz. Ekiplerimiz yıl içerisinde evde sağlık hizmeti alan 6.358 kayıtlı hastaya yönelik 28.804 ev ziyaretinde bulunarak, tedavi desteği sağlamışlardır” şeklinde ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol