Öne Çıkanlar yenıufuk yeniufuk gazetesi türkiyede deprem elazığhaber Elazığ cumhurbaşkanı

Bu haber kez okundu.

Açlık sınırı 13 bin TL’yi, yoksulluk sınırı 43 bin TL’yi aştı

TÜRK-İŞ Konfederasyonu Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Verilere göre, dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (açlık sınırı) 13 bin 334 TL, toplam temel harcamaları için gereken gelir tutarı (yoksulluk sınırı) ise 43 bin 433 TL oldu. Bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti de 17 bin 336 TL’ye ulaştı.

Türkiye İşçi Sendikaları (TÜRK-İŞ ) Federasyonu tarafından açıklanan Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı verilerine göre giderek zorlaşan geçim şartlarında dört kişilik bir ailenin ve çalışan bir bekârın aylık yaşama maliyeti ortaya çıktı. Mutfak enflasyonu aylık yüzde 9,31 on iki aylık yüzde 84,04, yıllık ortalama yüzde 106,821 oranında arttı. Dört kişilik ailenin aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 13 bin 334 TL, gıda ile birlikte diğer tüm temel harcamaları için haneye girmesi gereken toplam gelir tutarı(yoksulluk sınırı) ise 43 bin 433 TL, bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti 17 bin 336 TL‘ye ulaştı

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 43 bin 433,65 TL'ye ulaştı.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti' ise aylık 17 bin 336,25 TL'ye yükseldi. Bu maliyet ağustosta ise 15 bin 813 TL idi.

ASGARİ ÜCRETİN 3,8 KATI

Artan hayat pahalılığının etkisiyle açlık ve yoksulluk sınırındaki dev artışlar, asgari ücrete yapılan zammı da çoktan eritti.

2023 Eylül itibarıyla, 11 bin 402 TL olan asgari ücret, açlık sınırının yaklaşık 2 bin TL altında kalırken; yoksulluk sınırı ise asgari ücretin 3,8 katı olarak gerçekleşti.

MUTFAK ENFLASYONUNDA DEV ARTIŞ

Türk-İş verilerine göre, “mutfak enflasyonu”ndaki değişim Eylül 2023'te şu şekilde oldu:

* Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 9,31 oranında gerçekleşti.

* Sekiz aylık değişim oranı ise yüzde 64 olarak tespit edildi.

* Son on iki ay itibariyle değişim oranı yüzde 84,04 oldu.

* On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı ise yüzde 106,21 olarak hesaplandı.

SÜT FİYATLARI 3 KAT, ZEYTİNYAĞI FİYATLARI 5 KAT ARTTI

Araştırmaya göre, süt, yoğurt, peynir grubunda; bir ayda süt ortalama yüzde 8 zamlanırken, peynir fiyatlarının sınırlı düzeyde gerilediği, yoğurt fiyatının ise sınırlı düzeyde arttığı belirtildi.

Ocak 2022'den bu yana bu gruptaki ürünlerin 3 kattan fazla fiyat artışı gösterdiği vurgulandı.

Bir ay içinde irmik yüzde 13, pirinç yüzde 10, bulgur yüzde 9, ekmek yüzde 8, makarna yüzde 5 zamlandı.

Bir ay içinde margarin yüzde 17, zeytinyağı yüzde 8, ayçiçek yağı yüzde 4 zamlandı. Tereyağı fiyatı sabit kaldı.

Ocak 2022'den bu yana ayçiçek yağı 1 kattan; tereyağı ve margarin 3 kattan; zeytinyağı 5 kattan fazla fiyat artışı gösterdi.

TÜRK-İŞ: HAYAT PAHALILIĞI DAYANILMAZ SEVİYEDE

Türk-İş’ten yapılan açıklamada, “Başta iktisaden dar ve sabit gelirlileri olmak üzere, toplumun tüm kesimlerini etkileyen ve halkın en temel sorunu olarak nitelenebilecek enflasyon, resmi verilerin ötesine geçen bir gerçeklikle günlün yaşam üzerinde etkili olmaya devam etmektedir” denildi.

Türkiye'de yaşanan yüksek enflasyonun gelecek kısa vadeli dönemde de etkili olacağının öngörüldüğünün belirtildiği açıklamaya şöyle devam edildi:

“Emeğin milli gelirden aldığı payın giderek gerilemesinin bir sonucu olarak yoksul daha da yoksullaştı.

Bu süreçte, artan ücret gelirine rağmen devam eden yüksek fiyat artışları hayat pahalılığını dayanılmaz noktalara taşıdı.

Özellikle dolaylı vergilerdeki artış, gelir vergisinde bu aylarda giderek yükselen oranlar ücretli çalışanların gelirlerini daha da aşındırdı. Uygulanması gereken gelir politikasında esas olması gereken, gelirlerin gerçek enflasyon seviyesinden daha fazla artması ve insana yakışır yaşam koşullarını sağlayacak düzeyde harcamayı karşılayacak seviyede refahın adil paylaşılmasıdır.” HABER MERKEZİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol