Öne Çıkanlar Vali Yırık ve Rektör Göktaştan Geçmiş Olsun Ziyareti Dilek Sitesi Çevresinde Yoğun Çalışma DİLİPAKA DAVA Hasar Tespitte İtiraz Süreci Başladı Jandarma tarihi yapıya zarar vermek isteyenlere göz açtırmıyor

Bu haber kez okundu.

Atıl durumdaki Araziler Tarıma Kazandırılacak!

Tarım üretimindeki düşüşü tersine çevirmek için harekete geçen hükümet, tarım alanlarını kullanılmamış durumda olan arazileri vatandaşlardan ziyade üretim yapmak isteyenlere kiralamayı planlıyor.

Bu adım, tarım üretimini artırmayı hedefliyor. Sahibi tarafından 2 yıl üst üste işlenmeyen topraklar için harekete geçildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, ekilip biçilmediği belirlenen arazileri isteyene kiralayacak.

Böylece atıl durumdaki durumda ki 1.5 milyon hektarlık arazi tarıma kazandırılacak.

Sabah'ın haberine göre; Tarım Bakanlığı, işlenmeyen tarım arazilerini mülkiyet hakkına dokunmadan üretime kazandıracak.

Hisselilik, ihtilaf, göç veya başka sebeple üst üste iki yıl işlenmeyen arazi kiralanacak.

Türkiye geneli 81 ilde 2.1 milyon futbol sahası büyüklüğünde 1.5 milyon hektarlık tarım arazisinin atıl durumda olduğu ve ekilip biçilemediği belirlendi.

Yapılan hesaplamalara göre bu alanın yeniden üretime kazandırılmasıyla ekonomiye yıllık 14 milyar TL katkı sağlanacak ve vatandaşın pahalıya ürün yemesinin de önüne geçilecek. Kiralama, öncelikle arazinin bulunduğu yerdeki köylülere ya da sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarına yapılacak. Arazilerin kira bedelleri ve kiralayanın yetiştirebileceği ürünler internetten ilan edilecek.

Tarım Bakanlığı, 5 Nisan 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan "Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" çerçevesinde sözleşmeli üretimi özendirmek için atıl durumda bulunan tarım arazilerinin mülkiyet hakkının özüne dokunmaksızın üretime kazandırılmasını kararlaştırdı. Yeni düzenlemeye göre bakanlık, Hazine arazileri hariç mülkiyeti kişilere ait olup hisselilik, mülkiyet ihtilafı, parçalılık, tarımsal faaliyete son verilmesi, göç veya başka bir sebeple üst üste iki yıl süreyle işlenmeyen tarım arazilerinin üretime kazandırılmasını amaçladı.

Bakanlığın yürüttüğü Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projesi kapsamında bugüne kadar nadasa bırakılan ya da atıl durumdaki yaklaşık 4.5 milyon dekar alanda tarımsal üretim başladı. Son 3 yıllık süreçte 505 milyon lira bütçeyle yaklaşık 3.4 milyon dekarda ekim, dikim ve aşılama çalışmaları yapılarak hedefe ulaşıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nde tarım sektörü temsilcileriyle buluştu.

Tarımda reform döneminin başladığını söyleyen Yılmaz "Gençlerin kent çeperlerinde üretim yapması teşvik edilecek. Hangi ölçekte olursa olsun aile işletmeciliğini de mutlaka korumamız, desteklememiz gerekiyor.

Kırsal alanda sosyal desteklerimizle tarımsal desteklerimizin birbirini tamamlayıcı bütünlük arz eden bir şekilde ele alınması son derece önemli" dedi.

Toplantıda konuşulan tarımda yeni dönemin şifreleri şöyle: Aile işletmeciliği desteklenecek.

Yöresel ürünler teşvik edilecek. Kırsalda sosyal destekler artacak.

Genç nüfusun tarıma yönelmesi sağlanacak. Kent tarımı başlayacak. Tarım destekleri üretimle bağlantılı artırılacak.

Üreticiyle tüketici arasındaki mesafe daraltılacak, maliyet düşürülecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol