banner37
Öne Çıkanlar Başkan Şerifoğulları Görev Başındaki Belediye Temizlik Ekiplerini Ziyaret Etti HATALI BASIM 10 TLYE 45 BİN TL FİYAT BİÇTİ RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ Okulum Temiz Belgesi Aldı Cumartesi Pazarı
banner38

Bu haber kez okundu.

Demir:"Elazığ’a Bir Yazılım Evi Oluşturacağız"

HABER: DİLARA MENGÜNOĞUL

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bir dizi ziyaretleri çerçevesinde Elazığ’a geldi.

Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret eden Başkan Demir, ‘Savunma Sanayi Elazığ İl Buluşması' çerçevesinde sanayici ve akademisyenlerle bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Toplantıya, Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir'in yanı sıra Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Vali Ömer Toraman, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, sanayiciler ve akademisyenler katıldı.

DEMİR: "ELAZIĞ’A SPESİFİK BİR PROJE İLE GELDİK"

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Elazığ’a spesifik bir proje ile geldiğini belirterek, “Depremin hemen sonrasında, bölgeye yönelik destek ve yardım faaliyetleri geniş ve uzun vadeli program çerçevesinde yapılması diye düşündüğümüz iskan ve istihdam projeleri ortaya koyduk. Büyük savunma sanayi şirketlerimizin bölgeye kalıcı yatırımlar ve konutların beraberinde inşa edecek bir sürece girmekti. Şirketlerimizle kafa kafaya verip hangi ilde hangi bölgede ne tür bir yatırım yapılabilir, bölgeye ne destek sağlar diye bir çalışma yaptık. Bu çalışma çerçevesinde, illerimizi teker teker gezip ziyaret ediyoruz. Kahramanmaraş’a gittik oradan Gaziantep İslahiye’ye oradan da Hatay’ın Kırıkhan ilçesine gittik. Hepsinde bir yatırım kararı verdik ve her bir yatırımı da şirketlerimizin de bir tanesine adresledik. Devamında dün Malatya ve Adıyaman illerimize gittik orada yapılacak yatırımları gündeme getirdik. Bugün de Elazığ’dayız. Elazığ’a daha önceden de gelmiştik. Sanayicilerimiz ve ticaret adamlarımızla savunma sanayi için neler yapabiliriz konusunu birkaç başlık arasında konuşmuştuk. Çok küçük adımlar atılabildi ama Elazığ’da çok küçük adımların dışında özel somut bir adım ortaya çıkmadı. Bu bakımdan diğer illerde yaptığımız gibi, Elazığ’a geldiğimizde de spesifik bir proje ile gelelim dedik. İleride önü çok açık olabilecek teknolojik bir alan olsun diye düşündük. Malum son zamanlarda çip kriziyle beraber dünyada çip meselesinin ne kadar önemli olduğu görüldü ve Türkiye’de çip üretimi şimdiye kadar laboratuar ölçeği dışında yok. Çip ile ilgili biz bir şirket kurduk. Bu şirketin ana sorumluluğu büyük çip politikasını öncelemek ve onunla ilgili çeşitli iş birlikleri yatırımlarını tarihe geçirmek, teknolojiye göre belirtmek ve çip kılıflama diye ilk adımı TÜYAR şirketimizle beraber inşallah burada atacağız” dedi.

DEMİR : "SAVUNMA SANAYİ TEKNOLOJİLERİ AFETLERDE ÇOK ETKİLİ"

Savunma Sanayi Başkanı Demir: Yapmış oldukları "Duvar Arkası" ürünün Deprem bölgelerinde ne kadar etkili olduğunun öneminden bahsederek; “Benim Yönetim Kurulu başkanlığını yaptığım Savunma Teknolojileri Şirketlerimizin çeşitli ürünleri var. Bunlardan biri duvar arkası dediğimiz bir ürün. Uzun zaman önce bu meskun mahal alanlarda teröre karşı yapılan mücadelelerde kullanılan duvar arkasını görüntüleyen, oradaki canlının varlığını tespit eden bir sistemdi. Bir zaman sonra çok ihtiyaç olmadığı için kenara bırakılmıştı. Depremin ardından bölgeye gönderdiğimiz ürünün ne kadar etkili olduğunu gördük. 30’a yakın vatandaşımızın enkazdan çıkartılmasında etkili oldu. Şuan da Savunma Sanayi Teknolojilerinde afet ile ilgili teknolojilerde kullanılmasının önemini etkisini gösterdi. Onlarca yeni ürünün hem Türkiye’de hem de dünyada kullanılmasının önünü açtı. Teknolojisi geliştirilerek çalışmalar devam ediyor. Bu ürünümüzün Elazığ’da üretilmesi ile ilgili Savunma Sanayi Teknoloji Şirketimizi harekete geçirmiş olacağız" dedi.

DEMİR: "ELAZIĞ’A BİR YAZILIM EVİ OLUŞTURACAĞIZ"

Fırat Üniversitesi'nin Türkiye'de köklü ve yetkin özelliklerinin olduğunu ve Fırat Üniversitesine Bir yazılım evi kuracaklarını söyleyen, Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir : “Fırat Üniversitesi'nin ne kadar köklü ve yetkin özellikleri olduğunu biliyoruz. Türkiye genelinde de üniversitemizi yakından tanıyanlar bunu çok iyi biliyor. Genelde bir farkındalık eksikliği var ve üniversitemizin bu kabiliyetlerini hayata geçirmek, ürünleştirmek konusunda da biraz eksiğiz gibi geldi. Bir yazılım evi kurarak HAVELSAN ve STM’nin önderliğini yaptığı siber güvenlik ve çeşitli simülasyon yazılımları var. Çok geniş bir alan. Bu alanda da kuracağımız yazılım evinde bu şirketlerimizin harekete geçireceğiz ve faaliyet göstereceği ürünlerle ilgili bir yazılım kampüsü oluşturup orada da gençlerimizi yazılımı bire bir alerji etmek istiyoruz” dedi

elazığSavunma Sanayi Başkanıİsmail DemirziyaretTürkiyehaberdestekfırat üniversitesimalatyadepremadıyaman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol