Öne Çıkanlar 5.3 deprem 5.3 elmütter 14 mayıs seçim temayül yoklaması

Bu haber kez okundu.

Elazığ Modern Kent Kimliğine Kavuşturulmalı

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi (HAZARSAM) Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, yerel yönetimlere çok önemli sorumluluklar düştüğüne dikkat çekti. Afet Bölgesinin fırsata çevrilmesi gerektiğini ifade eden Çoban, “Özellikle il merkezinde kalmış mahallelerimiz ada bazlı yeni imar planı ile modern kent kimliğine kavuşturulmalıdır.” dedi.

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi (HAZARSAM) Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından Elazığ’a yapılacak konutlarla ilgili yaptığı değerlendirmede bulundu. Prof.Dr. Bilal Çoban, 24 Ocak depremini hatırlatarak Elazığ’da yapılan TOKİ konutlarında çok sayıda sorunla karşı karşıya kalındığını bu tecrübeden istifade edilmesi gerektiğini belirtti. TOKİ tarafından yapılacak olan yeni konutlarda aynı hataların tekrarlanmamasını gerekliğini söyleyen Çoban, “Hem güvenli barınma, hem de yaşam alanı sorunu çözülmelidir” dedi.

Prof.Dr. Bilal Çoban, Elazığ’ın  depreme en dayanıklı bölgelerinden biri olan Zafran Mahallesine de dikkat çekerek, mahallenin  imar planının bir an önce sonuçlandırılması gerektiği söyledi. Çoban, aynı zaman orta hasar verilen binaların mutlaka yeniden gözden geçirilmesine vurgu yaptı. 

 HEM GÜVENLİ BARINMA, HEM YAŞAM ALANI OLUŞTURULMALI…

HAZARSAM Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ merkezli yaşanan deprem felaketinin ardından TOKİ tarafından şehrin bir çok bölgesinde hızlı bir şekilde konut yapım süreçlerinin başlatıldığına dikkat çekerek, “Deprem sonrası konteyner kentlerde yaşamını sürdüren hak sahibi vatandaşlarımızın hızlı bir şekilde evlerine kavuşması için TOKİ tarafından belirlenen alanlarda tip projeler yükseldi. Ancak, mimari, çevre düzenlemeleri, altyapı sorunları, metrekareler, sosyal donatılar, işçilikler, mevki, kat planlamaları gibi onlarca sorun medyamızın ve sosyal medyamızın neredeyse öncelikli gündemini oluşturdu. “ dedi.

 CUMHURBAŞKANIMIZIN AÇIKLAMIŞ OLDUĞU YENİ TOKİ KONUTLARI İLİMİZDE MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

 HAZARSAM Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  açıklamış olduğu yeni TOKİ konutlarının  Elazığ’da  memnuniyetle karşılandığını belirterek, “İlimizin yaşamış olduğu bu tecrübe ışığında, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu yeni TOKİ konutları ilimizde memnuniyetle karşılanmış olup, aynı sorunların tekrarlanmamasını umut ediyoruz. 19 Şubat 2023 itibarı ile ilimizde yıkılacak olan bina sayısı bin 36 olarak açıklanmıştır. Dolayısı ile ilimizde yapılacak olan 3 bin 750 yeni konut yeterli olmayacak ancak çok önemli bir oranda güvenli yaşam alanlarının oluşmasına katkı sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

  “TESPİT EDİLECEK OLAN HAK SAHİPLERİNİN TALEPLERİNİN ALINMASI İÇİN BİR FORM DOLDURULMALI”

 HAZARSAM Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, hak sahiplerinin taleplerinin alınması gerektiğini ifade ederek, “Bu nedenle, ilk önce tespit edilecek olan hak sahiplerinin taleplerinin alınması için bir form doldurulmasını bu formda hak sahibinin hangi mevkide ev sahibi olmak istediği, kaç metrekare bir ev talebi olduğu tespit edilmelidir. 2+1 ihtiyacı olan vatandaşa 3+1 önerilmemeli, şehrin doğu yakasında ikamet etmek isteyen bir vatandaşımız şehrin bir başka bölgesine mecbur edilmemelidir. “ şeklinde konuştu

 MUTSUZ EDEN PROJELERDEN KAÇINILMALIDIR

 Yeni konutların sosyal donatıları, çevre düzenlemeleri, altyapıları ve inşaat işçilikleri tam ve eksiksiz bir şekilde yapılıp teslim edilmesi gerektiğini belirten Çoban, Eni bir metre olan dar bir koridor içerisine 8 daire yerleştirilerek hak sahiplerini mutsuz eden projelerden kaçınılmalıdır.” dedi.

 ORTA HASAR KONUSU MUTLAKA BU SÜREÇTE YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİDİR…

 Orta Hasarlı binaların yeniden incelenmesi gerektiğini kaydeden Çoban, “Bir süre önce konu hakkında çok önemli bir uyarıda bulunmuştuk. Bir kez daha yinelemekte yarar görüyorum. Orta Hasarlı binaların uzman ekiplerce yeniden incelenerek ekonomik ve teknik açıdan güçlendirilebileceği kanaati doğuyorsa güçlendirme desteği verilmeli, yetersiz görülüyorsa Ağır Hasar kapsamında yıkımı sağlanmalı vatandaşımızın can ve mal güvenliği teminat altına alınmalıdır.” ifadelerini kullandı. 

 MODERN KENT KİMLİĞİNE KAVUŞTURULMALIDIR

İl merkezinde kalmış mahallelerin ada bazlı yeni imar planı ile modern kent kimliğine kavuşturulması gerektiğini söyleyen Çoban, “İlimiz için bu süreçte Yerel Yönetimlerimize de çok önemli sorumluluklar düşmekte olup, özellikle Afet Bölgesini fırsata çevirecek yeni bir takım aksiyonlar alınarak özellikle il merkezinde kalmış mahallelerimiz ada bazlı yeni imar planı ile modern kent kimliğine kavuşturulmalıdır.” dedi.

ZAFRAN MAHALLESİNİNİN İMAR PLANI BİR AN ÖNCE SONUÇLANDIRILMALI

 HAZARSAM Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, Zafran Mahallesinin şehre kazandırılmasının çok değerli bir hizmet olacağını söyleyerek,  “Yine ilimizin depreme en dayanıklı bölgelerinden biri olan Zafran Mahallesinin yılan hikayesine dönen imar planı bir an önce sonuçlandırılarak bu bölgenin hem yapı hem de mimari olarak modern kent kimliğine değer katacak bir proje ile şehrimize kazandırılması çok değerli bir hizmet olacaktır.” diye konuşu.

 HER KRİZ FIRSATLARI DA BERABERİNDE TAŞIR…

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak, dönem dönem medya aracılığı ile tüm halkımızla paylaşmış olduğumuz her bir projemizin ilimizin sosyo-kültürel ve ekonomik kalkınma ve gelişme sürecini doğrudan etkilediğine maalesef hep zor dönemlerde şahitlik ediyoruz.  Her krizin yeni fırsatları da beraberinde getirdiğine inanıyoruz. Bu düşüncelerle, yaşanan bu süreci ilimiz lehine çevirebilecek adımların atılma sürecinde Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak karar alıcıların her zaman yanında yer aldığımızın bilinmesini istiyor, en derin saygılarımı sunuyorum” ifadelerinde bulundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol