Öne Çıkanlar Mezraya giriş çıkışların 14 gün yasaklandığı öğrenildi Vaizler ve Din Hizmetleri Uzmanları İle Bir Araya Geldi Çiftçi Ailesinin Acı Kaybı Cuma Namazı Kılınacak Camiler Açıklandı Arslan: İş Dünyası ve Toplumun Beklentileri Karşılanamamıştır

Bu haber kez okundu.

Elazığ’da Kara Av Sezonu Resmen Başladı

HABER: GÜLÇİN TURGUT

2023- 2024 av döneminin başlangıcıyla birlikte Elazığ’da bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal ve diğer av hayvanları için av sezonu 26 Ağustos Cumartesi günü itibariyle açıldı.

Ülkemizin dört bir yanında avcılığa gönül vermiş bireyler için heyecanlı bir bekleyişin ardından 2023-2024 kara av sezonu Elazığ’da de resmi olarak başlamış bulunuyor. Bu sezon, birçok farklı av hayvanının avlanması için belirlenen tarih, 26 Ağustos olarak kaydedildi.

Resmi Duyuru ve Detaylar

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINDAN BİLDİRİLMİŞTİR: Ülkemizde 2023-2024 Av Dönemi 26 Ağustos 2023 tarihinde başlayacaktır.

Merkez Av Komisyonu'nun aldığı kararlar doğrultusunda, avcılıkla ilgili usul ve esaslar, 28 Temmuz 2023 tarihli ve 32262 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazete’de duyurulmuştur.

Belirlenen Avlanma Kuralları

Bu dönemde avcılar, belirlenen av hayvanları için Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller dahil) avlanabileceklerdir. Yaban domuzu avı için ekstra olarak Salı günleri de avlanma izni verilmiştir. Avlanabilmek için avcıların Avcılık Belgesi almaları ve ilgili ücreti Bakanlık Bölge Müdürlüğüne yatırmaları gerekmektedir.

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINDAN BİLDİRİLDİ

Ülkemizde 2023-2024 Av Dönemi 26 Ağustos 2023 tarihinde başlayacaktır.

Merkez Av Komisyonu, Av Döneminde geçerli olmak üzere ülkemizde kara avcılığıyla ilgili aşağıda yer alan avlanma usul ve esaslarını belirlemiştir. Alınan karar 28 Temmuz 2023 tarihli ve 32262 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.


Merkez Av Komisyonu;

 Avın açılış ve kapanış tarihlerini,

Avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini,

 Avlanma günlerini,

 Avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları,

 Av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını,

 Devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları,

 Avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini,

 Mücadele amaçlı avlanma usulünü, belirlemiştir.

Buna göre avlanma; tüm bölgelerimizde aynı gün 26 Ağustos 2023 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır.

Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil) av yapılabilecektir. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak Salı günü de yapılabilecektir.

Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini Bakanlığımız Bölge Müdürlüğü (Doğa Koruma ve Milli Parklar) İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmektedir.

Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecektir.

Avcılar; Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete ’de yayımlanan 22 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur. İlgililere ve avcılara duyurulur.

Elektronik İmkanlarla Av İzni

Avcıların avlanma izni alabilmeleri için Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve çağrı merkezi üzerinden başvuru yapabilecekleri belirtildi. Ayrıca, Merkez Av Komisyonu'nun belirlediği avlanma esaslarına uyulması zorunluluğunun altı çizildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol