Öne Çıkanlar Ziraat Odası Zehir Tacirleri Yakayı Ele Verdi Zorlu: DEVA Partisi Ülkemizin Reçetesidir Zirai Mücadele Devam Ediyor birçok ülkede okunuyor

Bu haber kez okundu.

Küçük Bir Isırık, Büyük Bir Tehdit!

HABER. GÜLÇİN TURGUT

Her yıl 25 Nisan, Dünya Sıtma Günü olarak kutlanmaktadır. Bu özel gün, sıtma hastalığına dikkat çekmek, hastalıkla mücadelede elde edilen başarıları kutlamak ve daha fazla farkındalık yaratmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) tarafından başlatılmıştır. Bu makalede, Dünya Sıtma Günü’nün önemi, sıtma hastalığı ve bu hastalıkla mücadele etmek için atılması gereken adımlar hakkında bilgi verilmektedir. Fırat Üniversitesi Hastanesi Eğitim Birimi tarafından 25 Nisan Dünya Sıtma Günü dolayısı ile bir etkinlik düzenlendi.

Dünya Sıtma Günü etkinliğinde konuşan Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe SAĞMAK TARTAR, sıtmanın, anofel cinsi sivrisineklerin ısırması ile insanda plasmodium türleri ile oluşan bir protozoon enfeksiyonu olduğunu ifade etti.

SAĞMAK TARTAR, AFRİKA,  ASYA VE LATİN AMERİKA'DA SITMADAN YILDA BİR MİLYON İNSAN ÖLÜYOR…

Doç. Dr. Ayşe SAĞMAK TARTAR, ‘Afrika,  Asya ve Latin Amerika'da; yılda 100 milyon insanın sıtmaya yakalandığını ve bir milyon insanın öldüğünü, yurdumuzda eradikasyon çalışmalarının 1926 yılında başladığını, 2012 yılından beri yerli sıtma vakasına rastlanmadığını ifade etti.

Dr. SAĞMAK TARTAR, sıtma hastalığının başlangıç evresinde birkaç gün süren halsizlik,  baş ağrısı ve kas ağrısı gibi belirtiler görülebildiğini, sonrasında periyodik olarak üşüme, titremeyle yükselen ateş ve terleme nöbetlerinin geldiğini, nöbetlerin ilk günlerde düzensiz olduğunun altını çizdi.

SAĞMAK TARTAR, HALEN SITMA HASTALIĞINDA RUTİN KULLANILABİLECEK AŞI YOK…

Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe SAĞMAK TARTAR, sıtmadan korunma yöntemlerinin, rezervuarların tespiti ve tedavisi, bataklıkların kurutulması, havuz ve göllerde larvaları yiyen Gambusia gibi balıkların yetiştirilmesi ve riskli bölge seyahatlerinde başlanan kemoprofilaksi olarak sıralanabileceğini söyledi.

Doç. Dr. Ayşe SAĞMAK TARTAR, aşı çalışmalarının hızla devam etmekle birlikte halen rutin kullanılabilecek bir aşının olmadığını ifade etti.

25 Nisan Dünya Sıtma Günü dolayısı ile düzenlenen etkinlikte konuşan Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Kevser TUNCER, stmanın, enfekte anofel cinsi dişi sivrisineklerin kan emmesi sırasında insanlara bulaşan ciddi ve bazen ölümcül seyredebilen paraziter bir hastalık olduğunu söyledi.

DR. TUNCER, 91 BÖLGEDE VEYA ÜLKEDE SITMA DEVAM ETMEKTEDİR…

Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Kevser TUNCER, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre Dünya’da farklı 91 bölgede veya ülkede sıtmanın görülmeye devam ettiğinin altını çizdi.

Dr. TUNCER, Dünya çapında sıtma vakalarını 2030 yılına kadar önemli ölçüde azaltmanın hedeflendiğini, bu hedeflerin yeni sıtma vaka sayısını en az %90 azaltmak, sıtmaya bağlı ölümleri en az %90 azaltmak, sıtmayı en az 35 ülkede tamamen ortadan kaldırmak, sıtma görülmeyen tüm ülkelerde sıtmanın yeniden ortaya çıkmasını önlemek olduğunu ifade etti. Fırat Üniversitesi Hastanesi 6. Kat Konferans Salonunda gerçekleştirilen 25 Nisan Dünya Sıtma Günü etkinliğine çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol