Öne Çıkanlar 30 GEÇİCİ İŞÇİ ALACAK nisan ayı araç sayısı O ADAM; TURAN KARAHAN Müftülük Çalışanı 6 Kattan Düşerek Hayatını Kaybetti BAKIM HİZMETİNDEN YARARLANAN GÖRME ENGELLİ SAYISI 39 BİNİ AŞTI

Bu haber kez okundu.

Tahmin ve Uyarı istasyonunun 5.’si Kuruldu

Konu ile ilgili açıklamada bulunana İl Müdürü Ali KILIÇ; “ İlimizin Bitkisel ürün potansiyeli göz önüne alındığında polikültür üretimin varlığı gözlemlenmektedir. Polikültür tarım; üretimin her aşamada takibini gerektirmektedir. Bu takip iklimsel olayların net ve yerinden gözlemlenmesi ile mümkün olmaktadır. Bitki fizyolojisi sıcaklık, nem, yağış, gün uzunluğu, ışıklanma gibi pek çok etkenin tesirinde olmakla birlikte, hastalık ve zararlılarda da aynı etkenler mevcuttur. Yani hastalık ve zararlıların ortaya çıkması ve zarar oluşturması sıcaklık, nem, yağış, güneşlenme gibi iklimsel faktörlerin tesiri ile meydana gelmektedir.  Bu durum zararlı etmenlerin gelişimini etkileyen iklimsel verilerin üretim yeri içerisinde takip edilmesini ve elde edilen bilgiler ışığında tahmin ve uyarı modelleri oluşturulmasını gerekli kıldığını” söyledi.

İl Müdürü Çatalharman köyünde beşincisi kurulan tahmin ve uyarı sistemini kullanılarak; “Bitki hastalık ve zararlılarının oluşumunu önceden tahmin edip, zamanında ve doğru ilaçlama takvimleri oluşturularak, gereksiz mücadeleden doğabilecek ekonomik kayıplar önlenecektir” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol