Öne Çıkanlar HAYIRSEVER İŞ ADAMI SÖZÜNÜ TUTTU Park Dedeman Otel Güvenli Turizm Sertifikası Aldı HAK SAHİPLİĞİNE 22 BİN 281 BAŞVURU Palu Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fadıl Ülgen Gürkan Ailesinin Acı Günü

Bu haber kez okundu.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Bir Üretim Geleneği Yeniden Hayat Buldu

2016 yılında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Bakanlık Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından kabul edilen 5 Özel Projeden biri olan "Kadın Eli Değdi Sebze Kurudu Domates Un Oldu" projesinin çalışmaları kapsamında Tarım ve Orman İl müdürü Turan Karahan İçme Köyünde kadın çiftçilerle bir araya geldi. Karahan'a KTV Şube Müdürü Niyazi Kaya ve teknik personel eşlik etti.

İçme Köyünde bir konuşma yapan İl Müdürü Karahan; "Kadın Eli Değdi, Sebze Kurudu Domates Un oldu" isimli proje 2016 yılında Bakanlığımıza sunulan ve ilimizde kadın çiftçilere yönelik yapılan ilk projedir. Proje ile ilimizde domates üretiminin yaygınlaştırılması, pazara sunularak il ekonomisine katkı sağlanması, kadın çiftçilerin üretime kazandırılması ve gelir düzeyinin yükseltilerek üreticilerimize alternatif üretim metotlarının gösterilmesinin sağlanmıştır" dedi.

Projeye İlk olarak merkez Hankendi Köyünde 20 kadın çiftçiye 20 dekar alanda ekimi yaptırılarak başlandığını söyleyen İl Müdürü Karahan; "Proje İzmir Ödemiş İlçesinde yapılan Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreninde başarılı proje olarak değerlendirildi ve ödüle layık görüldü. 2018 yılında da çalışmamız genişletilerek sürdürülmesi ve çiftçiler arasında yaygınlaştırılması için İl Müdürlüğümüzce finansmanı İl Özel İdaresi tarafından sağlanan 20 kadın çiftçiye 25 dekar alanda merkez İçme köyünde uygulandı. İçme Köyündeki kadın çiftçilerimiz ilimizin ikinci kadın çiftçi derneğini kurdu. Ürettikleri domates unu büyük ilgi gördü. Şu anda çalışmaları başarılı bir şekilde devam ediyor. Bizler de İl Müdürlüğü olarak proje kapsamında kadın üreticilere destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol