Öne Çıkanlar Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Yetki Belgesi Eğitimi Verildi 100 Yıl Yıkıcı Bir Deprem Beklenmiyor 2020 Yılı Ödeneğinin Yüzde 55i hizmete Dönüştü Kaybolan 300 Koyun Drone İle Bulundu Vali Kaldırımdan 1 Mayıs Mesajı

Bu haber kez okundu.

Atama Bekleyen Öğretmenler Seslerini Duyurmaya Çalışıyorlar

. “Eğitimin lokomotifi öğretmendir” diyen Türk Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe, bu yıl yapılacak 20 bin öğretmen ataması ihtiyacı karşılamıyor” dedi.

Bu yıl yapılacak 20 bin öğretmen atamasının ihtiyacı karşılamayacağını ifade eden Türk Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe, öğretmenlerin yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI İHTİYACI KARŞILAMAKTAN ÇOK UZAKTIR

Türk Eğitim Sen Elazığ Şube Başkan Talat Efe, yaptığı açıklamada, “Devletlerin kalkınmasında en önemli faktör eğitimdir.

Eğitimini iyileştirmeyen, nitelikli eğitim vermeyen devletlerin kalkınması mümkün değildir

. Eğitimin lokomotifi öğretmendir.

Öğretmenlerin sorunları çözülmeden eğitim öğretimi ileri götürmemiz mümkün değildir.

En önemli konularımızdan biride öğretmen açığımızdır. Sayıştay raporuna göre 138 bin, Milli Eğitim Bakanımızın ifadesine göre 74 bin öğretmene ihtiyaç vardır.

Bu yıl 20 bin öğretmen ataması yapılacağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Yapılacak olan 20 bin öğretmen atamasını ihtiyacımızı karşılamaktan çok uzaktır.

Öğretmen adaylarımızın haklı talebine göre bu yıl 60 bin öğretmen atamasının yapılmasını Türk Eğitim Sendikası olarak sonuna kadar destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

DERECE YAPTIĞI HALDE ATAMASI YAPILMADI 

Ataması yapılmayan öğretmenler adına açıklamalarda bulunan Ömer Ataş, “Yetersiz atama sayısı ve adaletsiz atama kontenjanından dolayı derece yapmasına rağmen atamasının yapılmadığını ifade ederek, “ Bizler hayatlarını eğitime adamış ve geriye kalan hayatlarını yine eğitimden yana kullanmaya gönüllü eğitim neferleriyiz. Bu uğurda canla başla mücadele eden ve atama bekleyen biz öğretmenlerin temennisi; sesimize kulak verilmesi, umudumuza ışık olunması ve buna bağlı olarak mezun olmuş ve mezun olacak öğretmenlerimizin hem kendi hem de ülkenin yarınlarına daha umutlu bakabilmelerine yardımcı olunmasıdır.

Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ve kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken 2020 Eğitim Bilimleri sınavına 432.753 kişi başvurmuştur. Her yıl çığ gibi artarak büyümeye devam eden ataması yapılmayan öğretmen sayısındaki artış son derece dikkat çekici bir hal almıştır. Gelecek yıllarda işin içinden çıkılamaz bir hâl almaması adına 2021 yılında yapılmasını talep ettiğimiz ikinci bir 40 bin atama ile 60 bine tamamlanmış öğretmen ataması, yukarıda belirttiğimiz, ataması yapılmayan öğretmen sayısı ile kıyaslanınca; 60 bin öğretmen atamasının gerekliliğini bir kez daha anlıyoruz. Atama bekleyen yüz binlerce öğretmen mevcut iken adını dahi anmaktan imtina ettiğimiz ücretli öğretmenlik, hem biz atama bekleyen öğretmenlere yapılan bir haksızlık hem de Türkiye Eğitim Sistemine vurulmuş bir baltadır. Alakasız bölümlere alakasız branşların yerleştirilmesi ile eğitim adına günden güne korkutucu bir tablo çizmeye devam eden ücretli öğretmenlik; hem öğretmenlerin branşlarına hem öğretmenlerin eğitim hayatları boyunca verdikleri emeklere hem de Türkiye Eğitim Sistemine yapılmış ve ivedilikle dönülmesi gereken büyük bir yanlıştır. Atamamız yapılmadığı için öğretmen değil öğretmen adayı olarak anılmamız bizi derinden üzmektedir. Oysa hepimiz diplomamızı almaya hak kazandığımız gün ücretli, kadrolu, sözleşmeli, veya ataması yapılmayan şeklinde ayrım yapılmaksızın öğretmen olarak anılmaya hak kazandık. Öğretmen olmak devletin bir kurumuna atanmak demek değildir. Tüm öğretmenlerimiz genç dimağlara rehber olmak ve eğitim vermek için diplomasını aldığı gün zaten adaylık statüsünden çıkmıştır.

En son yayınlanan Sayıştay Raporu verilerine göre, ülke genelinde ihtiyaç duyulan 138 bin 393 öğretmen açığı bulunmaktadır. Sn. Bakanımız Ziya Selçuk'un 5 Ekim'de yaptığı konuşmasında bahsettiği pandeminin devam etmesi halinde eğitimde İkili Sisteme geçilmesi ya da Sınıf Mevcutlarını Düşürme ile ilgili yapılan planlamalar ve bunlar için hazırlanan düzenlemeler de gösteriyor ki ilerleyen günlerde şuan var olan öğretmen ihtiyacı sayısı en az iki kat artacaktır. Bütün bu etkenler düşünüldüğünde 2021 yılı için ikinci bir 40 bin atama ile 60 bine tamamlanmış öğretmen ataması hem atama bekleyen öğretmenler için hem de Türkiye’nin Eğitim Sistemini daha aydınlık günlere ulaştırmak için atılmış büyük bir adım olacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol