banner30
Öne Çıkanlar MÜFTÜLÜK KÖŞESİ Vergi ödemelerinde süre uzatıldı DRAMA DEVAM! JANDARMA HAYVANLARI YALNIZ BIRAKMIYOR KILIÇDAROĞLU

Bu haber kez okundu.

Avcıl: "Yasalar Revize Edilmeli"

YAPILAR RUHSATLANDIRILIP İSKÂNA AÇILMALIDIR

ELMÜTDER Yönetim Kurulu Av. Osman Avcıl, yaşanabilecek depremlerde can ve mal kaybına karşı alınabilecek tedbirlerin belli olduğunu belirterek, "Bu tarihten sonra yeni kentsel dönüşüm alanlarında, öncelikli olarak yeni yapı ruhsatları aşamasında yapılacak yapının veya dönüşümün önceden belirlenen risk haritası içerisinde olup olmadığına bakılarak,  yapılar ruhsatlandırılmalı ve iskana açılmalıdır.İMKON (İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonumuz ) Sektör ile ilgili tüm yasal düzenlemeler öncesinde sektörün sorunları ve taleplerinin enine boyuna tartışılması gerektiğini belirtmesine rağmen, talepler  çoğu zaman yok sayılmıştır. Ancak; her deprem sonrası sektörün ve müteahhitlerin direkt hedef gösterilmesini, zan altında bırakılmalarının ve bu doğrultuda kamuoyunda algı oluşturulmasının doğru  ve adil olmadığını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

YASALAR REVİZE EDİLMELİDİR

Kentsel dönüşüm yasası, imar yasası, yapı denetim yasası, müteahhitlerin sınıflandırılması ve belgelendirilmesi yasası, belediye yasaları ve yapı malzemeleri standartları yasasının ivedilikle gözden geçirilerek net anlaşılabilir ve kolay uygulanabilir olarak revize edilmesi gerektiğini ifade eden Osman Avcıl, "Afet risk  kapsamında bulunan 7 milyona yakın riskli yapı stokunun dönüştürülmesi için ilgili yasaların; Kentsel dönüşüm kanunu, müteahhitlerin sınıflandırılması yönetmeliğini, yapı denetim yasası imar kanunu uygulamalarından kaynaklı sıkıntılar giderilmediği takdirde hedeflenen  bu dönüşümün bu şartlarda  hızlı olması  mümkün değildir" dedi.

DÖNÜŞÜM HIZLANDIRILMALIDIR

Öncelikli olarak dönüşümün hızlanması noktasında yasal ve yapısal iş ve işlemlerin netleştirilmesi ve hızlandırılmasını vurgulayan Başkan Avcıl, "İmar planlarından, plan notlarından kaynaklı sorunlar, müteahhitlerin doğru sınıflandırılamamasından kaynaklı sorunlar giderilmelidir. Yine emsal yetersizliği sebebiyle dönüştürülemeyen bölgelerde kentsel taşıma rezerv yapı alanları oluşturarak, kentsel dönüşüme hızla imkân sağlanmalıdır" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol