Öne Çıkanlar 68 BİN 500 FİDAN DAĞITILDI AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ ELAZIĞSPORDA BATMAN HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR Yerel Aktörlere Duyurulur! Taktik Çalıştı

Bu haber kez okundu.

BAKAN'DAN BEKLENTİLER

Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde evleri hasar gören vatandaşlar için yaptırılan konutlar hızla ilerliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada, Elazığ'da tarihin en büyük en hızlı deprem dönüşümünü gerçekleştirdiklerini söyledi.

Elazığ ve Malatya'da 26 Bin 123 konut inşa edildiğini belirten Bakan Kurum, "Bugün tarihimizin en büyük ve en hızlı deprem dönüşümünü gerçekleştiriyoruz.

Elazığ ve Malatya'da sosyal donatılarıyla birlikte 26 Bin 123 konut üretiyoruz.

Elazığ'da yaptığımız 19 bin 668 konutumuzun inşaatları devam ediyor.

Depremden en çok etkilenen Sürsürü ve Bizmişen mahallelerinde yaptığımız 960 konutu 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde bitirdik.

Yıl sonuna kadar yaklaşık 8 bin konutun teslimini yapacak, 2021 yılının ilk yarısında da bütün yuvalarımızı Elazığlı ve Malatyalı kardeşlerimize teslim edeceğiz.

Malatya'da da 6 Bin 81 konutun inşaatına süratle devam ediyoruz. Elazığ ve Malatya'da toplamda 4 Bin 665 köy evi bin 382 ahır inşaatı gerçekleştiriyoruz." dedi.

BAKAN KURUM ELAZIĞ'A GELECEK

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un 24 Kasım Salı günü Elazığ’a gelerek yapımı devam eden deprem konutlarını incelemesi bekleniyor.

Yapılan inşaat ve şantiye alanlarını ziyaret edecek. Bakan Kurum’un eksikliklerin bir an önce giderilmesi yönünde talimat vermesi bekleniyor.

KRONİK SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ

Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Dönem Başkanı Servet Yaşar, deprem konutlarıyla ilgili bazı sorunların kronik hale geldiğini, bu sorunların Bakanlık tarafından çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

Konutların biran önce bitirilip hak sahiplerine teslim edilmesi gerektiğini belirten Yaşar, ayrıca konutların tesliminde kura sistemine çözüm getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Yaşar, "Bazı sorunlar kronik hale geldi. Geciken konutlar var. Bu konutların biran önce tamamlanması gerekiyor.

Bunun  yanı sıra hak sahipliğinde kura sistemine vatandaş tepki gösteriyor.

Bu konuda alternatif bir çözüm bulunmalı. Köylerde yapılacak konutlar henüz başlanmadı.

Bu konuda da biran önce adımlar atılmalı.

Soğuk hava bastırmadan vatandaşların evlerine girmesi gerekiyor." dedi.

ÖNCEDEN YIKILAN HASARLI BİNALARIN DURUMU

Elazığ Müteahhitler Derneği Başkanı Osman Avcıl ise yaptığı açıklamada; "Önceden yıkılan orta ve ağır hasarlı binalar hala kentsel dönüşüm kapsamına girmedi.

Bu konu hem vatandaşları hem müteahhitleri mağdur etmektedir.

'Bu binalar kentsel dönüşümden faydalanabilir' diye bir yazı henüz Elazığ Belediyesine ulaşmadı.

Çok basit bir mesele. 3-5 aydır bir gelişme olmadı.

Ortada bir şey yok. Bu sorunun da çözülmesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
BAKANDAN BEKLENTİLER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol